До 3 години Бургас ще има и факултет по фармация
Нова специалност и строителство на нова сграда - корпус по фармация, ще има бургаският Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. Разговаряме по темата с ректора на държавното висше учебно заведение проф. д-р Христо Бозов, за да разкрие той повече подробности.
- Проф. Бозов, преди дни стана ясно, че Университет „Проф. д-р Асен Златаров” е подал документи за акредитация на специалност „Фармация”. Какво означава това за Бургас и за здравеопазването ни като цяло?
- Нашата цел е след като вече имаме обучение на помощник фармацевти в степен професионален бакалавър, да започнем обучение на фармацевти в степен магистър. Затова с решение на Академичния съвет започнахме процедура за акредитация на професионално направление 7. 3. Фармация и откриване на Факултет по тази специалност. Изготвен е идеен проект, който е и одобрен и вече сме подали документи в Националанта агенция по оценяване и акредитация. Пътят, който ни предстои да извървим, е дълъг. Трябва проектът да мине през одобрение на Министерски съвет и Народно събрание, защото става въпрос за нов факултет. Стремим се в съвсем близко време да построим и нов корпус, в който да се помещава въпросният факултет, както и съвременна библиотека, и симулационен център. В него ще се обучават студентите по медицина и здравни грижи - емблематична за Бургас сграда. Срещнахме голяма подкрепа от местната власт, лично от кмета Димитър Николов, от Общинския съвет, но и от държавната власт. С помощта на нашите бургаски депутати между първото и второто четене на законопроекта за държавния бюджет беше вкаран текст, в който чрез Министерството на финансите и МОН се отпуснаха 220 000 лв. за проекта на тази сграда.
- Къде ще се намира тя и на какъв етап е проектирането?
- Сградата ще се намира в свободното пространство между корпус „Медицински” и Блок 3 на общежитията. Вече протече обществената поръчка за избор на изпълнител и архитектурното бюро, което спечели, в момента прави проекта. В петък ще имаме работна среща с тях. Зданието ще е съвременно и модерно, с много светли и отворени пространства. Освен учебни зали и лекционни, предвиждаме в нея да има лаборатории, в които да се изобретяват лекарства и различни средства за фармацията. По този начин Университета и бъдещия факултет ще помогне развитието на Бургас.
- Идеята за факултета по фармация е ваша, бяхте коментирали още преди няколко години, че искате да я превърнете в реалност. Как ще помогне тази нова специалност на Бургас и региона?
- От една страна ще запълни празнината в аптеките. Имаме силен недостиг на магистър-фармацевти в нашия регион, който е особено явен през летните месеци. От друга страна ще привлече и чуждестранни студенти, както сега ги привлича Медицинският факултет. От трета и може би най-важна страна - ще генерира добавена стойност към местния бюджет чрез развитие на фармацевтичната индустрия, която заедно с оръжейната, е една от най-водещите в световен мащаб.
- В последните години наблюдаваме интересна трансформация в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. Старите бургазлии го познават като Висш химико-технологичен институт (ВХТИ), а от 2017 г. насам всяка година виждаме нови и нови специалности, които обаче са свързани не с технологиите, а с медицината.
- Това е динамичен процес. Универститетът е гъвкав и се адаптира към изискванията на пазара на труда. Студентите идват да учат, за да могат после да се реализират. И това е нашата основна цел - да са добре подготвени, да натрупат знания и да показват качества пред работодателите, с които да могат да си намерят добре платена работа. Сега част от преподавателите в Медицинския факултет и колеж, ще преподават и на фармацевтите. Разбира се, има и специфика, за която ще имаме преподаватели и от извън границите на Бургас. Основното обаче е да направим образованието и средата такива, че завършилите студенти да намират работа тук и да остават в Бургас. Интересът на фармацевтичните фирми към Бургас в последните години е доста голям и това не е случайно. Той е свързан с развитието на факултета по фармация. Същото се получи с паралелното развитие на факултета по медицина и бумът на нови болници в града. Нямаше да има болници, ако го нямаше човешкия ресурс.
- А има ли планове медицинските специалности да се обвържат с технологичните такива?
- Определено това е важно за развитието на университета. Ние имаме постижения не само в медицината, но и в сферата на компютърните специалности. Вече работим с виртуална и добавена реалност. Бъдещето на ВУЗ-а е свързан и с развитието на изкуствения интелект, който в идните години ще навлиза все повече в медицината. Точно това е и най-голямото ни предимство - ние имаме основите, върху които да стъпим. Изкуствен интелект, медицина, фармация. И можем да създадем един цялостен продукт, който ще бъде изключително полезен не само за Бургас, но и за страната. Повечето медицински специалности се изучават в чисто медицински университети. Малко са учебните заведения, които са широкопрофилни и имат специалности, свързани с развитието на цялата индустрия.
- Можем ли да направим прогноза кога ще е готов новият корпус?
- Това зависи от много допълнителни фактори, но от опита, който имаме с основаването на факултета по медицина, можем да прогнозираме за между 2 и 3 години. Предполагам, че времевата рамка ще е сходна, но ще се постараем да скъсим този срок.