Дронове летят по пътя на птиците край Бургас, спасяват пернатите с дивертори
Дивертори ще бъдат поставени на далекопроводите по пътя на птиците Виа Понтика. Те ще са предимно на местата, където е имало масово измиране на пернати, каза пред БНТ екологът от Българското дружество за защита на птиците Петър Янков.
„Това е повод за гордост, тъй като начина, по който се монтираха, е абсолютно нов не само за България, но и за света. До сега го правят една или две американски компании, но при доста по-различни условия с професионални огромни дронове“, обясни той пред националната телевизия.
„Това, което направиха нашите колеги и по-специално Димитър Градинаров, си е изобретение. С едни прости средства и с най-обикновен дрон, се постигна закачването на тези сложни съоръжения на проводниците на линиите на напрежение от 20 киловолта“, добави той.
„Използването на дрон се налага от невъзможността да се влезе с камион с вишка, на която работниците по поддържане на линиите обслужват тези съоръжения. Когато са над вода или на място, където такова превозно средство не може да стигне, единственият начин е точно този“, уточни екологът.
„Това са едни специални съоръжения, които са от такива материали, които могат да издържат на висока температура, на ултравиолетовите лъчи и са покрити със специални бои, за да отразяват, да присветват, въртейки се и по този начин птиците отдалече виждат, че въпросното място не е чист въздух, не е свободно, а има преграда. По този начин те избягват сблъсъка с птиците, който е причина за много сериозни случаи на гибел при редките видове“, обясни той.
Очаква се деверторите да спасят пернатите, а по този начин да спасят и жителите на Сарафово, които са най-потърпевши от токовите удари. Неотдавна от дружеството EVN обясниха, че честите сривове в електрическата мрежа, заради които на хората в бургаския квартал горят електроуреди, се дължат именно на допира на птиците до жиците.
„Ако един пеликан види жиците, когато е на 10 метра, не може да заобиколи, сблъсква се и загива. Розовите фламинги, които също летят на яда, също са изложени на опасност. Понякога първите птици виждат препятствието и прелитат над него, но следващите са на метри от тях и нямат възможност да реагират“, обясни Петър Янков.
„Местата за поставяне на диверторите не се избират случайно. Преди старта на проекта направихме проучване на кои участъци от електропроводите има най-много загинали птици. Там, където гибелта е най-масова, са приоритетни за поставяне на тези устройства, особенно в защитените територии на Атанасовското езеро, Пода, Бургаското езеро, където има големи струпвания на птици“, каза още той.
Поставят едни "дивертори" с големината на етикет за стока , който се върти около верижка, която ще се скъса веднага при първият по-силен вятър!
Ако птиците могат да видят такъв инвертор , то те ще могат да видят и жицата !
В съседна Турция има поставени инвертори по кабелите, но те са с големината най-малко на плажна топка и са "нанизани " на кабела, т.е. кабела минава през оста на топката,така че няма начин да паднат или да се скъсат!
Можеше да ползват малко опит от комшиите, а не да кичат тези финтифлюшки !