Мащабна залесителна акция в Созопол, кметът Тихомир Янакиев пръв се включи
Мащабна залесителна акция започва в Созопол. Първото дърво засади кметът Тихомир Янакиев. Той даде старт на кампанията днес в 11.00ч. в морската градина на Созопол. „За мен е истинско удоволствие да се грижа градът ни да е по-зелен и красив. Всеки в живота си трябва да засади поне едно дърво, за да остави наследство на децата си и своя следа. Нека да пазим това, което създаваме и да му се радваме, гледайки го как расте“, заяви кметът Янакиев.
Той обясни, че се налага да се премахват стари дървета, които стават опасни за хората. Най-старите са на около 80 години. Засадени са когато е направен пролива между стария и новия град. Тогава обаче никой не е преценявал какъв вид трябва да са. Много от тях не са били подходящи за климата в Созопол. А и всяко растение има жизнен цикъл, а на част от дърветата той вече е свършил.
Созопол се разбунтува заради отрязано дърво в Стария град
„Премахнали сме 40 стари и болни дървета. На тяхно място засаждаме 100“, допълни кметът.
Дървета днес засадиха и зам.-кметът Андрей Николов, председателят на Общинския съвет Станимир Андонов и общинският съветник Илиян Стефанов.
В рамките на няколко дни ще бъдат засадени 98 дървета, много храсти и цветя. Те са от видовете кестен, албиция, липа, сребрист явор, софора, декоративна вишна, шистил, яворолистен чинар, рустифина, аризонски кипарис, лигуструм и рози. Това съобщи зам. директорът на „Общински гори и озеленяване“ инж. Мирослав Киров. Използват се видове, които са подходящи за градска среда и за климата край морето. „Старали сме се да следваме европейските тенденции в ландшафната архитектура и в градското озеленяване“, каза още инж. Киров. Практиката показва, че ясен и явор са видове, които са най-подходящи за места, изложени на соления вятър.
Акцията е и по повод 21 март - Световният ден на гората. Той се отбелязва от 1972 г по инициатива на 23-ата сесия на Европейската конфедерация по земеделие (ноември 1971), подкрепена от Организацията на ООН по прехрана и земеделие, за да се защити флората и фауната на горите.
От есента на 2022г. до сега в Созопол са засадени над 200 нови дръвчета. След кампанията сега, в града вече ще има 300 млади растения и много храсти и цветя. До момента не е имало такава мащабна акция в озеленяването на града.
Традициите в Созопол постепенно ги губим.
За храстите,да с леандрото се получи добре,но има още куп издръжливи храсти,които могат да се отглеждат в Созопол без проблем.
Лавровишна,фотиния.
Бананово дървета на места без силен вятър,Трахикарпус,Цикас, Вашингтон, всичко с необходимите грижи вирее в Созопол.
На места без течения могат да се отглеждат дори лимони,мандарини и портокали.
Вероятно няма да успеят веднага да родят плот,ще успеем да покажем на хората колко ни е благоприятен климата и,че около Созопол,могат да се отглеждат екзотични култури, целогодишно без да се прибират.
Туристите на това се радват.
Презастраховате със стерилни за нашият хубав климат растения.
Ние гръцкте мишки от стария град се гордеем с инициативата на Янакиев за засаждането на нови фиданки, които след време ще станат голееми дървета, така че да се крием под сянките им и да плетем плетки с другите баби.
Да живее комунистически Созопол!
И другаря Андонов да внимава с лопатата, та да не си сецне кръста, че вече малко остаря.