Безплатното висше образование ще струва на бюджета 136 млн. лв.
Кабинетът в оставка одобри анонсираната преди два месеца идея да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти държавна поръчка. На днешното заседание Министерският съвет прие промени в Закона за висшето образование, с които мярката да започне да действа още от тази академична година, предава economic.bg.
За да се случи това, законопроектът трябва да бъде приет от Народното събрание.
През януари, когато премиерът в оставка Николай Денков обяви промените, той заяви, че мярката годишно ще коства на бюджета между 120 и 150 млн. лв. В правителството съобщение от сряда става ясно, че необходимата сума е близо 136 млн. лв. за 2024 г.
Идеята продължава по своя път към реализиране, въпреки че академичната общност се обяви против, тъй като с проектозакона правителството в оставка ще натовари данъкоплатците с допълнителни разходи, вместо да насочи средствата към определени категории студенти в нужда.
Правителствената пресслужба посочва, че целта на промените е „да се подобри достъпът до висше образование на студентите, както и държавните висши училища да станат по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина или в България.”
От години обаче е ясно, че по-голяма част от зрелостните отиват в чужбина не защото не могат да си позволят таксите за българските университети, а защото търсят качество на образованието. Една от критиките срещу идеята за безплатното висше образование е, че така се отнема и малката самостоятелност на университетите, но не се прави нищо в посока повишаване на качеството на образованието.
Предвижда се заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства на университетите и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен „доктор”, за компенсирането им за намалените приходи от такси. В двумесечен срок висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения за 2023/2024 г.
Мярката е в продължение на политиката на държавата за осигуряване на достъпно, всеобхватно и качествено образование“, се посочва в правителството съобщение.
Достатъчен й е Про100 Интелекто от Харвард да я управлява ;)
Помня един цитат от покойния Владимир Каролев: "Евтиното държавно образование всъщност излиза скъпо".
Има истина в това.