Задкулисието се рони, но яката сглобка между ГЕРБ и ДПС се нуждае от ПП-ДБ?
Миризмата, която се носи от съдебната система, започва да става непоносима за българското общество и си мисля, че следващият топъл сезон може да го посрещнат протестиращи около сградата на ВСС, а не на жълтите павета. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ политическият наблюдател Петко Георгиев.
„Тези паралелни фигури, които бяха разкрити – на Пепи Еврото, Мартин Нотариуса и т.н. са върха на един огромен айсберг и започва да става прекалено видимо. Не може да бъде замазано“, добави той.
„В преговорите ще стане ясно докъде и доколко изобщо ще е възможно да се напредне реално с подмяна на хората, които в момента изпълняват политически поръчки във Висшия съдебен съвет. Преговорният екип не ми дава обещания, че там ще се приемат ангажименти по тази линия“, коментира още журналистът.
Тази задкулисна власт започва да се рони, добави той.
Политологът Димитър Ганев пък изтъкна, че ако бъде сформирано правителство с премиер Мария Габриел, ситуацията ще е различна. „Досега ГЕРБ и Борисов бяха в ролята да подкрепят кабинет на ПП-ДБ. Ако досегашният външен министър стане премиер, дори и да няма промени други в кабинета, няма съмнение, че най-голямата политическа сила ще носи много по-голяма отговорност. Нормално е да настояват за по-голям дял в правителството, защото трябва да контролират политиките в кабинета“, обясни той.
„Част от ПП-ДБ иска избори. Много от хората от ГЕРБ не схващат защо Борисов се съгласява с голяма част от нещата, които идват от хората на Кирил Петков. Някои от „промяната“ разбират, че е по-добре сега да има избори, отколкото наесен, защото сега ще имат повече запазени ресурси“, каза пък колегата му Първан Симеонов.
„Докато някои от ПП-ДБ и ГЕРБ преговарят, сериозните държавници адресират реалните проблеми на населението, а то поради липса на мигранти ходи и бие чуждестранни студенти в София“, коментира пък Петко Георгиев.
„Тази яка сглобка между ГЕРБ и ДПС не може да се измисли друг начин да управлява освен през някаква форма на сътрудничество с една или друга доза на участие на ПП-ДБ. Най-вероятно тази доза малко ще намалее, защото мандатът отива при хората на Бойко Борисов и все пак те ще правят правителството“, добави той.
„Миналата седмица имаше два партийни форума, на които двете основни формации, които съставляват сглобката, отправиха сходни послания за конструктивност, за диалог и за опит за запазване на това мнозинство. Първо споразумението, което бе предложено от ГЕРБ и бе гласувано от съответния партиен форум, не бе взривоопасно за преговорите. От другия форум на ПП-ДБ Кирил Петков и Атанас Атанасов, и Христо Иванов имаха напълно сходни позиции, които бяха в същия тон“, каза пък Ганев.
На въпроса дали ще достигне смелост да се нарече сглобката коалиция Симеонов от своя страна отговори, че това обединение си е така или иначе си е нещо такова.
„Как ще го нарекат си е второстепенен въпрос, а големият е дали в този момент на война може да има управление у нас без участието на прозападните либерали. Краткият отговор е „не“. Може да се измисли някакво друго сглобяване – ГЕРБ с отцепници, с ДПС или други партии, но тогава либералите стават опозиция, а освен това идва топлият сезон – т.е. за протести на жълтите павета. Либералите са много добри в това“, предупреди той.
„Другият въпрос е може ли да има управление без ДПС и отговорът също е „не“, защото движението държи една блокираща квота акции в българският политически процес, особенно тук на Балканите“, каза още политологът.