Синоптици бият тревога: "Дяволските ветрове" носят шокираща прогноза за края на март
Майски температури, но през март. Това прогнозира глобалният модел GFS, предупреждават синоптиците от Метео Балканс.
Причината е евентуална фьонова обстановка, позната още като "дяволските ветрове", и пренос на гореща въздушна маса. Според GFS, температурите ще бъдат над 25 градуса над климатичната нормата. Подобни обстановки са типични за май месец, но не и за края на зимата.
Ако тази обстановка се сбъдне, ще имаме температури от над 30-32 градуса по Целзий. Вероятността тази прогноза да се сбъдне все пак е под 15 %, успокояват от Метео Балканс.
Фьонът е топъл, сух, поривист вятър, който духа по подветрените склонове на планините. В България обикновено е южен вятър, но невинаги посоката му е южна, тъй като от значение са ориентацията на планинската верига и направлението на въздушния поток.
Поради силата си, фьоновите ветрове, за кратко време пречистват замърсителите от приземния въздушен слой, разрушават бързо мощните термични инверсии и по този начин разсейват мъглите, освежават въздуха, размиват облачността над подветрените планински склонове и подножия и обезпечават условия за пряка слънчева радиация. Въпреки това, още преди векове е било забелязано, че те имат пряко негативно влияние върху човека, което им спечелва прозвището „дяволските ветрове“.
Съществуват различни обяснения за въздействието на фьона върху физическото и психично състояние на човека.
Те са свързани с рязкото понижение на атмосферното налягане, увеличеното съдържание на въглероден диоксид, влиянието на атмосферното електричество, голямото количество положителни йони, аномалното увеличение на съдържанието на биологично активното вещество серотонин (чието равнище е свързано с някои разстройства на мозъка, например шизофрения и депресия) и др.
Проявите им, особено при метеочувствителни лица, предизвикват различни физиологични и психични реакции – поява на главоболие, чувство на безпокойство, страх, неувереност, депресии, трептене в очите, шум в ушите, сърцебиене, световъртеж. Понижава се способността за концентрация и работоспособността, забележимо се увеличава действието на възбуждащи средства като кафе, никотин и алкохол. Нараства броят на нещастните случаи, престъпенията, оплакванията за неразположения и самоубийствата. От медицинската практика е известно, че през периодите с добре проявени фьонови ветрове, особено при сърдечноболните, хипертониците, астматиците и страдащите от някои други категории заболявания се увеличават случаите на кризи, които понякога имат фатален край. Установено е, че фьоновите оплаквания, наречени от някои автори дори “фьонова болест”, се появяват ден – два преди началото на вятъра и продължават до прекратяването му. Биологичното въздействие на фьона се проявява не само на открито, но и в затворени помещения.
— Бог не е милостив — не молете му се! Нека като жабите, кога им пресъхне блатото — да прокълнем и да умрем.