Икономист с лоша новина за 600 хил. българи. Посочи най-зле платените сектори
18 пъти е по-висок рискът за човек да влезе в капана на работещите бедни, ако е без образование. Това става ясно от анализ на Икономическия и социален съвет, изготвен от главния икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев.
Работещите бедни са основно в сектора на администрацията и услугите. "Издръжката на живот е около 1500 лв. В същото време минималната работна заплата е 933 лв. Това означава, че ако човек работи на минимална работна заплата, ще трябва да икономисва значителна част от необходимите му стоки или услуги, за да може да оцелява", коментира Кацарчев.
По думите му има анализи, които показват пряка връзка между бедността и здравето. "Виждаме какво се случва при децата като заболявания, например диабет. Това е заради некачествено хранене. Виждаме как демографията не върви. Живеем в такъв тип социална среда. Децата са огромен разход. В много случаи жените получават по-ниско възнаграждение от мъжете, но в други случаи е обратното. Има и доста бедни мъже. Поддържането на ниски заплати не води до нищо добро", каза Кацарчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той уточни, че под средната работна заплата са хората в администрацията, ВиК услугите, хотелиерството, ресторантьорството, строителството, преработващата промишленост, селското и горското стопанство. Кацарчев обясни, че са заети голямо количество лица, които извършват нискоквалифициран труд.
С най-ниска средна работна заплата са във Видин -1397 лв., Благоевград - 1417 лв., Кюстендил - 1424 лв., Смолян - 1433 лв., Силистра - 1471 лв. и Хасково - 1485 лв.
"Минималната работна заплата трябва да бъде изтласкана значително нагоре. Самото общество трябва да узрее, за да просперира България, трябва да имаме солидарност помежду си. Около 600 000 души нямат осигуровки", заяви Кацарчев.
Добави Коментар