Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Неглижирането на лимфедема го превръща в скрита епидемия

Адекватните мерки могат да забавят или дори да  предотвратят прогресирането му
Ключови думи: цветелина милославова, лимфедем, българска асоциация лимфедем

Цветелина Милославова е основател на  Българска асоциация „Лимфедем“. Тя самата е пациент от 20 години с два засегнати крайника. Създава Българска асоциация Лимфедем преди 5 години, заради липсата на адекватна подкрепа от държавата към пациентите с лимфедем. А асоциацията е член на Международната рамка по Лимфедем и участник в световното проучване за разпространението на болестта ЛИМПРИНТ.

- Г-жо Милославова, колко са хората в България, които имат лимфедем?

- Липсва точна статистика, тъй като голяма част от нас са недиагностицирани, поради липса на специалити. Предполага се, че сме около 200 000, като трябва да е ясно, че заболяването не признава възраст и пол. Това състояние може да бъде наследствено или придобито в резултат на лечение на рак или физическа травма. Дори деца се раждат с лимфедем.

- Може ли да  се излекува лимфедемът?

- За съжаление на този етап не – лимфедемът е хроничен, прогресивен оток, поради натрупване  на лимфа в тъканите.  Може само да се контролира, за да не достигне животозастрашаващ етап.  Въпреки напредъка на медицината и някои нови хирургични практики, все още най-ефективният метод е консервативният. Той обаче е сложен, скъп и  се прилага до живот. Освен това, изисква специална подготовка, а в България медицинските специалисти нямат нужните знания.

Моста в Бургас ще бъде осветен в цветовете на Световния ден на лимфедема

- Колко струва на пациентите лечението на лимфедем?

- Много! Лечението на лимфедем изисква индивидуален подход. Въпреки че  не е лечим, той може да бъде успешно управляван. Адекватните мерки могат да забавят или дори да  предотвратят прогресирането му. Най-широко възприетият метод е комплексната декогнестивна терапия, която включва мануален лимфен дренаж, компресивно облекло, физически упражнения и грижа за кожата. Това са хиляди левове, които пациентът заплаща сам, ако има възможност.

- А ако няма такава възможност?

- Парадоксалното в случая е, че дори да имаме възможност да се лекуваме, почти няма къде и няма при кого!

Имаме спешна нужда от достъп до специализирани центрове и специалисти. Нелекуването на лимфедема води до инвалидност, социална изолация и животозастрашаващи усложнения. В световен мащаб вече се говори за скрита епидемия!

Неслучайно в страни като Англия, разпространението на лимфедем се счита за толкова важно, колкото Паркинсон, МС и ХИВ взети заедно. 

- Какви са вашите искания към здравните власти?

- Нашето заболяване да бъде признато  за социалното значимо.

В Световния ден на лимфедема - 6 март, ги призоваваме да обърнат най-после внимание на нашите нужди!

Най-важно за нас е – да бъдат създадени центрове и обучени специалисти,  да бъдат изготвени клинични пътеки, да бъдат реимбурсирани  специалните облекла. Това ще даде възможност на нашата невидима пациентска група за ефективно лечение, по-пълноценен живот и ще вдигне непосилната финансова тежест от нашите семейства.

- Колко пациенти с лимфедем членуват в асоциатията?

- Ставаме все повече! Знаем, че има още много като нас, но те не са достигнали до нужната информация. Затова стратираме кампания наречена „Търсим се“. Тя цели да обедини възможно най-много хора с различни лимфедеми, за да търсим заедно път към по-добър живот.

Всеки, които има лимфедем, родственик или приятел с лимфедем, може да ни открие на:

https://lymphoedema-bg.org/

е-mail: info@lymphoedema-bg.org, FB https://www.facebook.com/BulgarianAssociationLymphedema/

тел. +359 899 281 042

 

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна