Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Крайно време е и в България неонаталният скрининг при новородените да включва повече от три заболявания

Екипът на МЦ "Д-р Стайков" и тази година е съпричастен с каузата, на която е посветен 29-ти февруари
Ключови думи: Международен ден за борба с редките болести, МЦ Д-р Стайков, неонатолог Бургас, педиатър Бургас, д-р Мирослава Колева

„Редките болести не трябва да се приемат като някакви цифри и проценти от статистиката. Това са едни човешки истории, това са едни човешки съдби и трябва да насочим максимално усилията си, за да се справим по-добре и пълноценно с тях. Трябва да решим колкото се може по-добре проблемите не само на индивидуалния пациент, но и на обществото като цяло“, коментират по повод Международния ден за борба с редките болести от МЦ „Д-р Стайков“ Бургас.

Екипът и тази година е съпричастен с каузата, на която е посветен 29-ти февруари. Днес медиците обръщат още по-голямо внимание на информирането на обществото за тези заболявания. „Редките болести са състояния, които са с честота значително по-малака – 1:2000 души от населението. Това са забавяния, които около 80% са генетични и могат да бъдат алергични, инфекциозни и повлияни от фактори на околната среда“, коментира неонатологът и педиатър д-р Мирослава Колева.

Днес д-р Колева и колективът на Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас пуснаха в небето десетки балони, за да привлекат вниманието на минувачите и пациентите към проблемите свързани с диагностиката и лечението на редките билети в България.

„Тези заболявания са изключително трудни за диагностициране, предвид рядката честота в която се срещат сред населението и малката информираност на лекарите все още в тази посока.

Броят на тези заболявания непрекъснато се увеличава в списъка ни за България. Този списък непрекъснато се допълва с нарастването на информираността на лекарите.

75% от заболяванията се откриват още в детска възраст. Една част от тях още в неотделната възраст.

В моята работа като неонатолог съм попадала на редки случаи на спинална мускулна атрофия с вродени фрактури, синдромът на ДиДжордж, Холопрозенцефалия и др.

В малко по-голяма възраст за нашия регион се откриват анемии, таласемични синдроми, хемофилия, имали сме случаи с болест на Гоше и CHARGE синдром.

При работа в отделението с моите колеги сме срещали много трудности при диагностицирането на тези заболявания, защото е необходимо мултидисциплинарно участие на специалисти, включително и на генетичен анализ. Голяма част от заболяванията се доказват единствено по този начин.

Само 5% тези забелвания са лечими. В останалите случаи се използват методи за рехабилитация, подпомагане, даване на насоки на семействата, за да се справят с текущите проблеми в зависимост от вида на забелването.

В тази насока трябва да работим ние лекарите и пациентските организации, за информиране на населението, за насочване на тези пациенти и техните семейства към специалните центрове, където има мултидисциплинарни екипи и където те ще получат необходимите насоки за възможните терапии. В града ни има такъв център към УМБАЛ – Бургас.

Много важен е неонаталния скрининг в периода на новороденото, който за нашата страна включва само три заболявания – фенилкетонурия, вроден хипотиреоидизъм и вродена надбъбречна хиперплазия. Това е крайно недостатъчно! В Европа изследването включва много по-широк спектър заболявания.

Положителното е, че в момента се работи по увеличаването им и за България, като през 2025 година се очаква да бъдат включени и муковисцидоза, имунни дефицити и спинална мускулна атрофия.

Това се прави с цел откриването на тези заболявания във възможно най-ранна възраст, за да може да се помогне на децата, при които са открити, още преди да са настъпили сериозни последици и болните да имат по-добро качество на живот. Това е голяма крачка, която е свързана с голям финансов разход, но с времето ще настояваме да се включат още заболявания, както е в другите развити страни“, коментира д-р Мирослава Колева.

Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време