Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ето как модернизират панелките в Германия

Ключови думи: новини, панелки, ремонт, Германия

Панелните сгради, познати на всеки жител на бившия Източен блок, могат да се видят и в много германски градове. По времето на ГДР берлинският квартал Марцан е застроен именно по този начин - с еднотипни високи сгради и за рекордно кратко време, разказва Deutsche Welle.

Масово жилищно строителство може да се открие също в кварталите Лихтенберг и Хелерсдорф. По своята архитектура тези берлински квартали приличат на Москва или Минск. През последните десетилетия обаче много панелни сгради и цели квартали бяха модернизирани. Как изглеждат те сега?

Репутацията на панелните квартали в Берлин

След края на ГДР панелните сгради станаха нарицателно за неуспехите на социалистическия режим. По това време много от блоковете бяха вече в окаяно състояние, а имиджът им - лош.

"Съществуват много предразсъдъци относно панелните квартали, но хората, които живеят тук, знаят, че нивото на престъпност в района на Марцан-Хелерсдорф е по-ниско, отколкото в други райони. Това, че хората имат по-малко пари, не означава, че всеки ден разбиват нечия глава", казва Ролф Проц, ръководител на сдружение с идеална цел, което помага на жилищни и строителни фирми, местните власти и жителите да обменят опит в областта на модернизацията.

Местните власти работят за промяна на облика на панелните сгради. В допълнение към архитектурната монотонност, сградите от епохата на ГДР са критикувани за пустеещите площи между блоковете и неефективното използване на пространството. Често липсват зеленина, училища и детски площадки, което урбанистите сега се опитват да поправят.

Блоковете могат да бъдат санирани

Експерти постепенно извършиха технически анализи на панелните сгради и бе установено, че всички блокове могат да бъдат реконструирани - процес, който е по-евтин от разрушаването и изграждането наново. Хората могат да останат в своите квартали и да не се местят другаде.

Друг аргумент на привържениците на модернизацията вместо събарянето на панелните жилища е екологичността. Модернизацията се стреми да вземе предвид и новите технически изисквания за енергийна ефективност и намаляване на емисиите на въглероден диоксид.

Специалистите изтъкват и предимствата на панелните апартаменти: например разположението им. "Днес, когато разходите за жилище се увеличават, особено за отопление, които ще продължат да нарастват, все по-често се говори, че размерът от 60 или 62 кв.м е идеален: за трима души не е никак лошо, а и най-вече не е толкова скъпо", казва Проц. Отоплението на такъв апартамент е по-евтино, отколкото на жилище с триметрови тавани.

Модернизацията е различна в отделните райони. Кварталът в Лихтенберг, например, е преобразен доста забележимо. Там вече е изградено най-голямото училище в Берлин - планира се там да учат около 1600 ученици. "Това е чудесен пример за развитие на квартала, при който не само се санират сградите, но се мисли и за общността", казва архитектът Адел Бикулов.

Сложността на модернизацията

В Германия решението за модернизиране на сграда се взема от собственика, който може да е частник или голямо общинско дружество. Много сгради в източната част на Берлин са собственост на фирми, а живущите са наематели. Но тяхното съгласие също е необходимо. Жителите получават информация за това какви дейности ще се извършват и кога - както в сградите, така и в социалната инфраструктура.

В рамките на програмата се ремонтират или изграждат младежки клубове, детски градини и училища. Взема се предвид и демографското развитие на квартала: изграждат се асансьори и се осигурява достъпна за всички среда. Планове за модернизация съдържат информация за всички конкретни строителни дейности, тяхното времетраене и разходи.

Финансирането на тези мерки се разпределя между държавата, която отпуска субсидии и различни видове кредити, собствениците на сгради и наемателите - под формата на малко по-високи наеми. Прозрачността на процеса играе важна роля, казва архитектът Адел Бикулов и обяснява, че работата се възлага на определена фирма след открит конкурс, в който може да кандидатства всяко архитектурно бюро.

Не е нужно сгради да се разрушават

От 90-те години на миналия век в Германия съществува система за финансова подкрепа на проекти за модернизация на жилища; собствениците могат да получат изгодни заеми и субсидии, подчертава специалистката по градско планиране Мария Мелникова. За да се отговори на въпроса дали е възможна модернизацията на панелния жилищен фонд на ГДР, колко ще струва тя и как може да се извърши, първоначално от бюджета са финансирани пилотни проекти за модернизация: сгради от различни серии са били селективно инспектирани и реконструирани. Въз основа на този опит по-късно е взето решение за масова модернизация на сградите.

Водопроводните тръби, отоплителните системи, прозорците и други остарели елементи се подменят изцяло, но съвсем не е необходимо сградите да бъдат разрушавани, подчертава Ралф Проц. "В Европа има много стари сгради и замъци, които са оцелели до днес, защото хората се грижат за тях. Париж не се застроява на всеки 80 години наново", казва Проц.

 

9
Коментара по темата
9.
Travera
26.02.2024 07:26:33
Оправихме България та почнахме да мислим германците!хаха щеше да е смешно ако не бе тъй тъжно!м/у другото в Германия легализираха тревата,тук флагман те дебне да те изтапоса в цял Бургас ако те хванат с фасче мара...мда,тъжна е картинката в страната ни!
8.
Пак до 6
25.02.2024 23:22:50
Баце,панелките вече са преживели 3-4 "добри" заметресения,но виж т.нар. нжск все още не,тъй че ти се моли.А снадките са си наред,заварката е с живота на метала,щото и тя е метал.Въпроса е достъпа на кислород заради корозията,амс то същото важи и за нжск-то,и тама е жилезу с бетон.Кат гледам вече 15-20 годишни кооперации на нищо не мязат,инак чистак новоъо винаги е крадиво,ама дали е качествено,съмнявам се пр тоз никакакъв строителен контрол,я жилезуто икономисано,я бетоня!
7.
До 6
25.02.2024 23:16:47
В Бургас в Зорница има една нжск залепена на калкан за панален блок.Та се чудих как е възможно това,все пак се очаква,че новото ще надживее старото панелно.Да,ама не.Питах архитект,който ми каза,че не е баш така,т.е. очаква се двете сгради да са с еднакъв живот,безависимо,че панела е с 40 години по-стар!!
6.
До 5
25.02.2024 21:07:56
Баце ясно е че си тъп, но панелките имат едно слабо място и това е желязото или снадките, така че духай го и се моли да няма земетресение, че бая народ ще измре
5.
Рихтер стр.инж.
25.02.2024 21:01:50
Старите панелки над 60 години в България имат живот минимум 350 години. Проверено от Рихтер Седма степен. Качествен бетон не се затрива лесно. В анадола строиха със некачествени материали върху калпава основа и резултата е ясен. А #4 ДГД.
4.
Въх
25.02.2024 20:17:50
Какво общо има санирането в Германия и това нелепо слагане на измислена изолация..а на коментар 2 ще ву кажа да го дух. 300 години ама само в неговата фантазия
3.
Делиормана
25.02.2024 19:13:07
Шайзе! Шайзе
2.
Архитект
25.02.2024 18:35:38
В България панелките които санирахме безплатно са по хубави от новите блокове. При нормална поддръжка панелката има живот над 300 години. Да. Това е железобетон. Акведуктите в Испания и Франция са на 2000 години и са от бетон. Освен това над 60-годишните панелки са проверени от Рихтер 7-ма степен.
1.
Dgd
25.02.2024 18:16:56
Deutsche scheise personnen.
Frau comm!
  Добави Коментар
Путин унищожава Русия, като не сключва сделка, Зеленски е готов за мирно споразумение, обяви Тръмп Мисля, че Русия има големи проблеми. Погледнете само инфлацията в Русия... Надявам се, че той иска да сключи сделка, добави американският президент "Червените" с ново ръководство в парламента Ето кой ще оглави групата
Почина култов музикант Той бе част от легендарна рок група Тази тайна съставка ви спасява косата Розмаринова вода е естествено решение за здрава и гъста коса
Опасен ли е новият китайски вирус Властите потвърдиха увеличение на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) – вирус, наподобяващ грип, особено разпространен сред деца Масови сигнали за бомби в училища в страната... Какво се случва в България?
Грип мъчи България Много области обявиха грипна епидемия Очаква се Народното събрание най-после да... Състави комисиите си
Володимир Зеленски с тежко изказване Намеси 200 000 европейски войници Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините Нека да покажем на търговските вериги, но и на производителите, дистрибуторите и на политиците, че мислим сериозно и знаем как да се организираме и покажем, че и от нас зависи намаляването на техните печалби, реализирани на гърба и джоба на потребителите, пише в призива 
Днес имен ден празнуват... Могат да почерпят всички казващи се Анастас бТВ го оставиха без пари Това не е първият случай, в който Кадиев отправя критики към шоуто, като само преди дни намекна, че предаването трябва да бъде свалено от ефир