Вижте как се приготвя свещеният хляб в Бургас?
Непопулярен ритуал, който остава скрит за масата хора - приготвянето на просфори - това са свещените хлябове, които се използват за различни църковни ритуали. Бургаският храм "Св. Николай Чудотворец" в ж.к. "Меден рудник" разполага с отделно помещение, в което се приготвя сакралният хляб - помещението се нарича просфорна, съобщава БНТ.
Там ежедневно се пекат църковни хлябове, които се използват за литургии, помени или за здраве.
От няколко години Лариса пече свещени хлябове в бургаския храм "Св. Николай Чудотворец". За нея месеното на просфори е свещенодействие и съкровен момент, в който стои пред очите на Господ. Най-важните съставки са светена вода и пресято брашно.
Машина замесва тестото, а след това то се оставя да втаса. Оформят се топки, които се поставят в машина за разточване. Така се изважда въздухът от тестото и то става хомогенно и с еднаква дебелина.
В просфорната има две икони на Светците Спиридон и Никодим, които са приготвяли свещени хлябове. Затова преди да го оформи Лариса отправя молитва към тях.
"Запалва се кандилото, прикадява се стаята, прикадяват се всички уреди там, помещенията. Четат се тези молитви", заяви прот. Емилиян Михайлов, храм "Св. Николай Чудотворец".
От тестото се изрязват кръгове, върху които се поставя просфорен дървен печат, който служи за освещаване на църковния хляб. На него са изобразени различни символи. А в конвектомата се поставя задължително бял тамян.
Преди да сложим свещения хляб в тавата задължително намазване дъното ѝ с пчелен восък.
Върху изпечения хляб ясно личат църковните символи. В центъра стои Агнец, който е символ на Христос.
"Ние виждаме изобразени буквите Исус Христос Ни КА със съкращение разбира се, което означава Исус Христос побеждава", добави прот. Емилиян Михайлов от храм "Св. Николай Чудотворец".
До него е Света Богородица и деветте ангелски чина. Свещените хлябове се използват най-често за Света Литургия, като всеки един символ се изрязва поотделно с копие от отеца. Така той става в центъра на богослужението.
"Казва определена молитва свещеникът. След това прави кръстен знак върху Агнеца в средата и започва да изрязва първата част в ляво и от дясната страна, отгоре и отдолу. След като извади всички части, той ги подрежда тук на този дискос", каза още прот. Емилиян Михайлов, храм "Св. Николай Чудотворец".
В бургаския храм приготвят и малки просфори за помени. Иначе в него основно се отслужват литургии и се прави причастието на Великден.
Добави Коментар