Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко често трябва да сменяте пижамата и чаршафите, за да сте здрави

Ключови думи: чаршафи, бельо, пижами

Експерт обясни колко често трябва да перем пижамата си, за да се предпазим от болести.

"Пижамата е единственото "бельо", което обикновено носим няколко дни подред. Освен това много хора я обличат на голо.

Шестте до осем часа, които прекарваме в леглото всеки ден, я правят идеална среда за размножаване на бактерии", обяснява маркетологът на исландския моден бранд IceWear, цитиран от The Sun.

По аналогия със спортното облекло, специалистът съветва да перем редовно и дрехите, с които спим, за да предотвратим натрупването на пот върху спалното бельо. Тези, които всяка вечер си взимат душ преди лягане, могат да перат пижамите си веднъж седмично. Останалите -  веднъж на три-четири дни. 

А на хората, които се потят прекомерно, маркетологът препоръчва да  перат пижамата си всеки ден. Нередовното пране в този случай може да доведе до различни кожни заболявания, включително и акне.

"Микробите от пижамата се прехвърлят върху дрехите и бельото ни. Вредните бактерии и гъбички ще се разпространят не само върху вашите вещите, но и върху вещите на хората, с които живеете", предупреждава експертът по маркетинг на IceWear

На фона на съветите на специалиста, проучване, проведено от Hammonds Furniture сред 2000 британци, буквално скандализира с резултати.  

Всеки трети от анкетираните е признал, че пере спалното си бельо веднъж годишно. Между другото, грубите им навици не се ограничават само до чаршафите. 36% от британците перат одеялата си веднъж годишно, а 18% признават, че перат дънките си веднъж в годината. 

Това, според експертите, е изключително вредно за здравето. И може да доведе до натрупване на бактерии, поява на акари и сърбеж по кожата.

Според проучване от 2012 г. на Националната фондация за сън, 91% от хората сменят чаршафите си на всеки две седмици. Въпреки че това е общоприето правило, много експерти препоръчват да се прави всяка седмица, защото в тях се натрупват хиляди мъртви кожни клетки, акари и дори изпражнения.

Честата смяна на спалното бельо е препоръчителна за хора, които имат алергии или астма и са чувствителни към прах; имат инфекция на някои части от кожата, която влиза в контакт с чаршафите или възглавниците; изпотяват се прекомерно или пък домашният им любимец спи в леглото.

Ако обичате да похапвате в леглото, да си лягате, без да сте си взели душ или пък спите голи, също трябва да сменяте чаршафите си по-често. 

Какво ще се случи, ако не спазвате тези правила ли? Ако не перете чаршафите си редовно, сте изложени на гъбички, бактерии и животинска козина. По спалното бельо може да се открият също телесни секрети, пот и кожни клетки.

Хората с астма и алергии могат да влошат състоянието си значително, ако спят на мръсни чаршафи. Дори и да не сте в тази група, може да се сдобиете с назална конгестия и кихане след нощ, прекарана в мръсни чаршафи. 

Според проучване от 2017 г. чрез мръсното бельо може да предадете или да се заразите с някаква инфекция.

Специалистите съветват да перете чаршафи и другите спални принадлежности с гореща вода.

Прочетете инструкциите на етикета и изперете чаршафите на възможно най-високата препоръчителна температура. Колкото по-гореща е водата, толкова повече бактерии и алергени премахвате. Също така се препоръчва след пране чаршафите да бъдат изгладени.

Останалите спални принадлежности също трябва да се перат на една или две седмици.

Проучване от 2005 г., оценяващо гъбичното замърсяване на принадлежностите за спане, е установило, че възглавниците, особено тези, които са с пълнеж от пера и синтетични материали, са основен източник на гъбички. Възрастта на тестваните възглавници е била от 1,5 до 20 години.

Самите възглавници пък трябва да се сменят веднъж на една или две години. Използването на калъфки ще ви помогне да сведете до минимум количеството прах и бактерии.

Одеялата могат да издържат от 15 до 20 години, когато се използват с чаршаф и редовно се перат или дават на химическо чистене. /jenata.blitz.bg

3
Коментара по темата
3.
Rocco
24.02.2024 23:06:00
It's only smeeeeells
And smells is all I haaave
To show my love to yooooou
2.
Ганю
22.02.2024 15:28:50
Я, Ганя, да меням чаршафи и пижами? Вий знайте ла, га седна да пукам, що цапарцуца са глътва? Ний у наши село са наковаваме, като стар дърводелец младо парче дръво, а яла посля зяпай що става.
1.
Тереза Орловска
22.02.2024 12:44:53
Има пижама - ИМА бактерии .
нЕма пижама - нЕма бактерии !
  Добави Коментар
Преживя 4 куршума, за да дойде в София и... Съперникът на Кобрата има живот като на филм "Радвай се, че си жив" Така "Роки" се обърна към Пол, който ликува срещу Железния Тайсън
Хит: Този бургазлия е увековечен "Ш' с' боря за теб, чуек!", е фраза на Виктор, която излиза извън пределите на Големия брат "Дай ми 50 лева, за да ям" Олимпийски медалист от Париж 2024 не може да се прехранва сам, защото...
Зловредни имейли заливат електронните ни пощи Мнимите изпращачи се представят за търговци, куриерски служби, администратори на пощата  Какво се случва с Димо Алексиев зад решетките? Твърдят, че... Алексиев дели килия с още трима, няма привилегии
Голям шеф в банка и работещ в телевизия изнудвани с голи гей снимки Две от момчетата си правели регистрации в гей приложения като grindr и примамвали хора оттам в хотели в София, общо пострадалите са петима 72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете Момчето е изскочило внезапно на пътното платно
Избяга в Париж Самоличността на придружителя ѝ е дълбока тайна Празнува с новия мъж в луксозен хотел
Синоптик: Идва много сняг! Седмицата започва със слънчево време, очакват се валежи в края ѝ Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир! За да накарате цъфтящите орхидеи да цъфтят възможно най-дълго, опитайте тези методи