Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Още с 8% трябва да забогатеем и може да настигнем стандарта на средния европеец

Ниски данъци и цени топят разликата в доходите в двете Европи - Източна и Западна
Ключови думи: европеец, доходи, стандарт на живот, богатство

Още с 8% трябва да забогатеят българите, за да достигнат 70% от средната покупателна способност на гражданите на Европа. Показателят е важен, защото измерва не само ръста на доходите, но показва какво може да се купи с тях.

По-големият доход не означава автоматично, че човек може да си позволи повече, тъй като разходите за живот варират в различните държави. Българите достигат 60% от доходите и стандарта на живот на средностатистическия европейски гражданин. Българската икономика догонва европейската с по 2% на година въпреки кризите от последните три години. Това показа последният анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Ако запазим темповете на догонване от последните три години, това означава, че след 4 години ще преминем границата от 70% . Тя се сочи от анализаторите като рубикон, който, след като бъде преминат, увеличава скоростта на догонването. Причините са основно две. Първата е, че това доказва продължителна стабилност на икономиката и финансите на съответната държава. В случая с България има две десетилетия на ускорено догонване. Едното е от 2000 до 2010 г., когато БВП на човек по паритет на покупателна способност се вдигна от 29 до 45% спрямо средния за ЕС. Другото е следващото десетилетие, когато расте с още 10 до 55%.

Ако дълги години ставаш по-богат, е по-вероятно да инвестираш повече във физически и човешки капитал и съответно да постигнеш по-добро качество на живота. Освен това според някои икономисти при достигнато ниво над 70% покупателна способност базови потребности, които определят в най-голяма степен качеството на живота, са задоволени около 90%. Експертите на института установиха, че през 2023 г. покупателната способност на българите достига 59% от средните нива за Европейския съюз.

“Минахме границата от 50% спрямо Германия, 60% с Франция, като и двете граници ги минаваме сега за първи път. Грубо казано, това означава, че ние може да разполагаме на база на нашите доходи и на цените, които има в икономиката, наполовина с това, с което разполага германецът. Допреди 20 години е било с 1/4 или дори с 1/5. Тоест ние сме тръгнали от много ниска база. В момента сме наполовина, което наистина изглежда далеч, но в историята никога не сме го достигали”, обясни старши икономистът на ИПИ Петър Ганев. Изследване на института ifo и EconPol Europe, поръчано от фондация Hanns Seidel, например установи важна тенденция от 2019 г. насам.

Според него в ЕС доходите на средната класа са най-високи в Люксембург, Дания, Финландия, Австрия и Швеция, а най-ниски в страните от Източна Европа. Средните класи в България и Румъния са на дъното. В същото време обаче разходите за живот в тези две страни са наполовина от средните за ЕС. Тъкмо разликата в цените и по-ниските данъци в Източна Европа затварят по-бързо ножицата между покупателната способност на Източна и Западна Европа. Така животът е по-евтин от средното за ЕС в Испания, Кипър, Португалия и Гърция в сравнение с Германия, Франция, Обединеното кралство или скандинавските страни.

Експертите сравняват доходите, покупателната способност и данъчната тежест на средната класа в страните от ЕС. Те определят като средна класа домакинствата с доход между 75 и 200% от средния доход в съответната страна. От класацията на изследването се вижда, че то се различава, ако се прави по номинален доход в сравнение с реалния.

Средната класа в Люксембург, въпреки че има едни от най-високите нива на цените в Европа, все още се радва на най-висока покупателна способност през 2019 г., около една трета по-висока от тази на средната класа в Австрия и Германия, които са на второ и трето място, и около два пъти по-висока от средната за ЕС. Средната класа в Австрия и Германия от своя страна се радва на около 40% по-висока покупателна способност от средната за ЕС.

4
Коментара по темата
4.
Другари
20.02.2024 07:01:34
Предлагам Асен Василев вместо 10 милиарда, тази година да изтегли 20 милиарда дълг и да го раздаде на софиянци и на администрацията, като повишаване на заплатите им и българските чиновници и шопите ще са на 110% от европейците !
Статистиката на либералните демократи е по-добра от статистиката на социалистите при бай Тошо !
3.
Наблюдател до 1
19.02.2024 22:28:23
Не се прави на ощипана мома. На минимум 933 бруто си!
2.
Възмутен теляк
19.02.2024 22:26:47
То пък щото средния европеец ще стои и ще ни чака.
1.
Верно ли?
19.02.2024 18:30:45
Начи аку ми вдигнат брутната заплата с още 8% ще получавам колкото среден европеец ли?
800лв бруто + 8% от 800 са
800+64=864лв
Наистина ли в развитите страни от ЕС получават по 440 евро бруто?
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година