Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Работното време на болестите

Ключови думи: болести, работно време

Вече всички знаем, че инфарктите и инсултите възникват най-често в ранните сутрешни часове. А другите заболявания?

Паническата атака, най-вероятно е да се случи след 3 ч. през деня, а язвата и други заболявания на стомаха често застигат човек през нощта. Проучванията показват, че вероятността и тежестта на пристъпите на различни заболявания се променят през целия ден. “Както почти всичко живо на планетата, физиологията и поведението на човека са изградени на 24-часов режим”, казва проф. Ръсел Фостър, невролог в университет на САЩ.

На този 24-часов или циркаден цикъл е настроена областта от мозъка, наречена хипоталамус. Той регулира широк спектър от биологични процеси и колебанията на хормоните, които могат да повишат риска от някои болести.

Така че:

В 7 ч. сутринта често се обостря подаграта и заболяванията на ставите, тъй като точно в този момент в организма се увеличават нивата на пикочната киселина.

8 ч. - време за алергии. Сърбеж, сълзи, кихане и алергичен ринит най-често ни се сервират в този момент.

9 ч. сутринта - ред е на мигрената. Учените предполагат, че причината за това е, че в този момент рязко се разширяват мозъчните съдове.

10 ч. - “звездният час” на артрита - след продължителната неподвижност през нощта, човек започва да се движи активно и болката е налице.

В 13 ч. е най-добре да се занимавате с фитнес - мускулите вече са загрели и са гъвкави.

14 ч. - най-доброто време да си вземате лекарствата за астма - според изследователи от университета на Сао Пауло, ако направите това, ще избегнете нощните пристъпи.

В 15 ч. често възникват пристъпи на паника и тревожност.

Ако имате настинка, ще научите за това в 16 ч. Учени от университета в Квебек са установили, че симптомите на кашлица и простудни заболявания започват около този час.

В 17 ч. отново се обостря артритът, а в 19 ч. - киселините в стомаха.

В 20 ч. най-често напомнят за себе си заболяванията на кожата, а в 23 ч. се обострят женските болести.

И последният рисков час е 4 сутринта. Точно в този ранен час астматиците най-често ги събужда кашлица и задух. Освен ако, разбира се, не са се погрижили за профилактиката в 14 ч.

Как  да използваме „вътрешния си часовник” при лечение?
Всеки орган, всяка система на човешкото тяло има свой собствен ритъм на функциониране. Грубо казано, всеки орган ту “работи”, ту “спи”, редувайки фазите на максимална и минимална активност. Изключително важно е да отчитаме тези свойства на организма, когато започваме лечение с билкови препарати, хранителни добавки или лекарства. Правилното и своевременно прилагане на лечебните препарати, може да подобри ефективността на лечението, да понижи дозата на лекарствата и дори да сведе до минимум страничните им ефекти.
Сутрин
Помощ за бъбреците
Диуретиците трябва да се приемат сутрин. По това време отделителната функция на бъбреците работи с пълна сила. А лекарствата и физиотерапията за възстановяване на бъбречната тъкан трябва да бъдат отложени за вечерта. Те са най-ефективни след 19 ч.

Антибиотици и цитостатици
Не трябва никога да забравяте: нощта не е времето за приемане на антибиотици и цитостатици (противоракови лекарства) и като цяло всякакви токсични препарати. Нощта е времето за възстановяване на организма и деленето на клетките, така че тези лекарства ще причинят максимална вреда на организма, която надвишава възможната полза. Всички тези лекарства е най-добре да се приемат сутрин и през първата половина на деня.

Мазнини и витамини
През първата половина на деня е времето, когато в стомашно-чревния тракт се абсорбират активно мазнините.
Ето защо мастноразтворимите витамини (A, D, E и K) и растителните масла е най-добре също така да се приемат сутринта.
От 9 до 11 ч. е и най-активното време за работа на далака и панкреаса. Те са готови за обработка на лекарствата. Така че, ако имате проблеми с тези органи, лекувайте ги точно в този момент.
Панкреасът контролира нивото на кръвната захар. Ако точно в този момент ви се прииска да си хапнете нещо сладко, нивото на захарта ще се покачи и жлезата ще започне да работи активно, за да го понижи. Ето защо, колкото й да ви се иска, откажете се от сладкото изкушение, поне през тези два часа.
Преди обяд протича и активен контрол на инфекциите - далакът произвежда голямо количество бели кръвни клетки.

Грижа за сърцето
Препаратите и средствата, предназначени за подпомагане работата на сърцето, също е желателно да се оставят за сутринта, тъй като активността на сърцето е най-висока именно тогава.
Вечер
Срещу алергии
Антихистамините или антиалергичните лекарства трябва да се пият вечер, по-точно след 19 ч. - тяхната ефективност по това време е 2 пъти по-висока, отколкото сутрин. Това е така, защото хистаминът (биологично-активно вещество, чието рязко изхвърляне в организма предизвиква алергичните симптоми) достига максималната си концентрация в 23 ч.
Време за “почистване”

Отделителните органи са най-активни през нощта, като се започне от 15 ч. (начало на активността на пикочния мехур) и се завърши в 1 часа през нощта - началото на активната работа на черния дроб. Ето защо всички процедури за почистване на тялото трябва да се провеждат през втората половина на деня и то в часовете по-близо до нощта.

От 15 до 19 ч. е най-добре да масажирате рефлексните зони на стъпалото. Това е много полезно за претоварените бъбреци, а по този начин и за целия организъм.

Но след 19 ч. трябва да пиете по-малко течности и колкото сте по-близо до часа си на заспиване - толкова по-малко. Особено, ако ви е хрумнало да изпиете чаша какао или мляко - по това време от денонощието те се преработват от организма лошо. Топлото мляко преди лягане, което толкова много препоръчват редица специалисти, по-скоро ще ви навреди, отколкото да ви помогне! В края на краищата, млякото е храна, не питие.

Физиотерапия
Загряващите физиотерапевтични процедури трябва да се правят вечер, а охлаждащите - сутрин. Неспазването на това правило може да навреди сериозно. Специално внимание трябва да се обърне на лечението с кал. Назначаване на сутрешните процедури може да доведе до изостряне на хроничните заболявания или до изчерпване на останалите в организма резерви!

zdrave.to
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Непал рязко вдига таксата за изкачване на Еверест Не се уточнява за какво ще бъдат използвани допълнителните приходи Когато детските градини у нас бяха по 3,6 лева на месец Децата закусваха с филийки, намазани с масло и поръсени с шарена сол, разказва учителка от това време
Ние се борим за Аллах: Какво пише в имейлите с бомбени заплахи до училищата Сигнали са получени в София, Стара Загора, Пловдив, Перник, Хасково, Враца, Варна, Сливен, Русе и Добричко Евтин десерт без печене, желатин и яйца, топи се в устата! Много вкусно и бързо Ето какво ви е необходимо 
Плащаме 20% ДДС при продажба на нов имот! Ще се случи ли? Става дума за нови жилища, УПИ и при право на строеж САЩ забраниха издигането на ЛГБТ+ и БЛМ знамена US-институциите вече ще могат да издигат само американското знаме
Идва страшен грип В момента циркулират няколко грипни щама – два от тип А и един от тип Б. Тип Б протича по-тежко, с висока температура, която трудно се повлиява от медикаменти, но е по-слабо заразен Втрещи с визия Комбинацията с блестящото сако добави допълнителна доза екстравагантност
Южното Черноморие най-изгодно за британците Сравнявани са както цените на 7-дневни ол инклузив пакети, така и едноседмични стандартни пакетни почивки, при които вариантите са от хотелски нощувки без храна, до нощувка със закуска или полупансион. Включени са и самолетните билети Национален екофонд набиране предложения за финансиране по Инвестиционна програма „Минерални води“ НДЕФ предоставя средства под формата на безвъзмездно финансиране в размер до 50% от стойността на реално изпълнените СМР
Тя е новата шефка на НДК и е специалист по...отваряне на чакри Този високотехнологичен метод позволява ранно откриване на здравословни проблеми и анализ на генетични и поведенчески предразположения Шапката изпраща силно послание "Когато създавах шапката в ръцете си, беше обикновена шапка. Беше скромена, беше класическа, каза дизайнерът