Наръчник за златотърсачки или как да разберете дали има пари само по погледа
Невероятно, но се оказва, че ни е нужна само мъничка част от секундата, за да си съставим представа за непознат човек? Само за миг успяваме да оценим външния му вид и да си създадем мнение за него. Интересното е, че дори по изражението на лицето можем да разпознаем дали някой е богат или беден. Как да познаем финансовото състояние на човек от пръв поглед? Учените отговарят.
Интересен експеримент
Американски учени от университета в Торонто решили да проведат интересен експеримент. Те оставили 81 човека на възраст между осемнадесет и тридесет и пет да анализират снимки на осемдесет различни хора и само въз основа на това да предположат кой от тях печели повече и кой по-малко. Изображенията били на хора от различни социални слоеве. Някой от от тях имали годишен доход от над сто и петдесет хиляди долара, а други около тридесет и пет. Снимките изобразявали само лицата на хората, а не ги представяли в цял ръст.И всички нарочно били снимани с безизразни физиономии, така че това да не влияе на оценителите.
Резултатите са невероятни
68 процента от анкетираните дали правилните отговори! Те съумели да отгатнат с точност кой е беден и кой богат. Когато ги попитали на базата на какво са направили своите заключения, те отговорили, че преди всичко са се фокусирали върху устата и очите.
И все пак: как е възможно просто да се определи нивото на финансовото благосъстояние на човек по характеристиките? Ето как.
Изводите на учените
Те отбелязват, че подобни преценки се формират благодарение на специална група неврони, която е отговорна за разпознаването на емоциите. Нашият мозък анализира израженията на лицето, пропорциите на лицето, характерните черти, сравнява ги с данните, които вече сме натрупали и дава резултата. Прави впечатление, че всичко това се случва за части от секундата. Зърнем ли някого, макар и напълно непознат, подсъзнателно знаем доста повече за него, отколкото предполагаме.
Учените твърдят, че верните отговори се дават предимно от хора в зряла възраст, с повече опит. Тоест, тази способност за безпогрешна идентификация на човек е придобита, а не вродена.
Например, млад мъж на осемнадесет години едва ли ще може да познае дали непознат е богат или беден, за разлика от тридесет и пет годишен мъж или жена. Така че, това знание наистина идва при нас с опита. Колкото повече хора срещаме в живота си, толкова по-добре се учим да ги разбираме!
Добави Коментар