Тези признаци сочат, че тийнейджърът ви употребява наркотици
Пубертетът е предизвикателен период както за децата, които съзряват в тази възраст, така и за родителите. Бурята от хормони, която завладява тийнейджърите, в комбинация със средата, приятелите, желанието да са интересни и различни, да опитват нови неща, може да доведе до един от най-големите страхове на всеки родител – срещата с наркотици. Тази тема е безкрайна, не само защото е болезнена, но и защото обхваща огромен набор от наркотични средства, които непрекъснато се менят, пише az-jenata.bg.
За съжаление, видовете дрога са толкова много, че е почти невъзможно в някакъв момент от своя живот човек да не се срещне с поне някой от тях. А когато тази среща е в пубертета, когато личността още не е формирана напълно, е много възможно да се прерасне в зависимост. Повечето експерти в областта споделят притеснението си, че модерните дроги водят много по-бързо до пристрастяване, а последствията за здравето – физическо, психическо и емоционално, са изключително неясни и опасни.
И аз като родител на тийнейджър се интересувам от темата и вярвам, че много от нашите читатели също търсят информация. Единственият начин да предотвратим появата на този проблем в живота на децата ни е чрез активно общуване.
За съжаление, в тази възраст младежите стават трудни за комуникация, понякога се затварят, не искат да споделят, но нашата отговорност като родители е да продължаваме да търсим път към нашето дете, независимо в какъв период е и колко сложно е това. Тук можете да прочетете няколко полезни препоръки за общуване с тийнейджър.
Алармиращ сигнал към родителите е притеснителната тенденция, че възрастта, в която децата опитват дрога, пада стремително бързо, заради лесния достъп до всевъзможен вид наркотични вещества.
Другият важен момент е проследяването на тяхното поведение. Неглижирането на поведението в дадени моменти с оправданието „това е от хормоните“ може да доведе до много закъсняла реакция, когато проблемът е вече сериозен.
Затова съветът на специалистите и психолозите е да се следи поведението за промени, преди да е станало твърде късно.
Някои от сигналите, че вашето дете може би взима наркотици са:
Промени във външния вид;
Внезапни промени в отношенията или смяна на приятелския кръг;
Необясними промени в настроението;
Остра чувствителност и защитно поведение;
Дистанция, изолация от семейство, приятели;
Депресия;
Тайнствено, лъжливо поведение;
Летаргия, преумора без видима причина;
Драстично повишение на теглото или отслабване;
Изчезва за дълги периоди от време;
Загуба на интерес към занимания, които са му били любими;
Често иска пари;
Не уважава правилата ви;
Изчезват пари или ценни вещи;
Открили сте тръбички, контейнери, шишенца без яснота за употребата им;
Понижен успех;
Отсъствия от училище;
Заспива в час, учителите споделят за промяна в поведението;
Трудна концентрация.
Важно е да уточним, че появата на някой от тези признаци не означава автоматично, че вашето дете е в риск от наркотична зависимост. Много е възможно да се дължи на други фактори като промяна в хормоните, разочарование в училище или от приятели, несподелена любов. Но и също така е възможно да сигнализира за опит с наркотиците и този риск не бива да се пренебрегва. Следете промените в поведението, говорете с детето си, ако трябва и с неговите приятели и реагирайте своевременно, преди ситуацията да е взела драматичен обрат.
Добави Коментар