Скандал! Зоров обвини аграрния министър за репресии
Държавната власт не трябва да се използва за репресии, но вчера земеделския министър Кирил Вътев отиде на проверки в Кърджали, когато фермерите са на протест в София. Това каза в „Тази сутри“ по бТВ председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров. Той обаче изтъкна, че е в студиото в качеството си на шеф на Националния говедовъден съюз.
„Спазваме хранителната верига на министър Вътев – от полето до трапезата, т.е. да произведете суровината, да я обработите и да я представите на пазара“, заяви Зоров.
„От биволовъдите са присъствали собственици на 2900 животни, които правят точно 34% от този вид. От говедовъдите са били на протеста стопаните на 35 573 говеда, което е 42% от селекционните млечни животни. Това са производителите на около 65% от българското краве мляко на пазара. Освен собствениците на оранжерии протестират и техните работници“, добави той.
Трябва да се уважават тези хора и да не се обиждат от министъра на земеделието, че това бил един автобус с хора, че са самозванци, коментира босът на говедовъдите.
„Политическите протести са само във фантазиите на Вътев. Той се чуди как да се измъкне от това, че не се е справил с поставените задачи“, добави той.
Щом министърът се справя, защо правехте два пъти протести, попита Зоров опонента си в студиото - Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, който пък се похвали, че всяка година имал по 30 новородени агнета в стопанството.
„Миналата седмица на протестите бяхме около 12 000 човека в цялата страна. 11 500 от тях се оттеглихме след подписването на споразумението. Надявам се и останалите 500 да намерят разбирателство с министър Вътев, за да се стигне до взаимноизгодно решение“, добави шефът на овцевъдите.
„Протестите продължават, защото инициативния комитет от 26 организации счита, че е скъсан диалога. Искаме оставката на министъра, защото всичко което сме предлагали от ноември месец досега, не е нищо удовлетворено, а колегите претоплиха „манджата“ и за украинската помощ, и за стратегическия план“, каза пък Зоров.
„В меморандума, който е подписан, няма никаква конкретика и яснота. Във финансовата част се говори за 150 млн. евро, които ще бъдат евентуално отпуснати след разрешение от Европейската комисия. Няма никаква гаранция, че това ще стане“, добави той.
„Четете старият текст. В новият такава сума няма, тъй като не се съгласихме с нея. Единственото условие, което поставихме, е на всички земеделски производители да бъде изплатена сумата, която им е давана през 2022-2023 г.“, прекъсна го Караколев.
„Много добре сме разбрали. Говорим от септември. Има едно условие за помощта заради вноса от Украйна и то е също да се изплати на всички, но не се случи въпреки подписа на премиера и на финансовия министър“, изтъкна Зоров.
„В този меморандум има много неуредици. Как смятате, че комисарят по конкурентноспособност ще погледне на едно условие, при което на едните се иска да докажат загуба, а на другите – не“, добави той.
„Това е част от нотификацията. Държавата сама преценява кой сектор как да подпомага“, обясни Караколев.
„Производителите (до 3000 декара), които безусловно ще бъдат подкрепени с 20 лева на декар, са 91% от зърнопроизводителите в България. Държавата преценява, че това е най-големият сигмент, който е най-потърпевш“, добави той.
„Не може да имаш отопляема оранжерия през зимата от 200 кв.метра. Това не е изгодно. Всички са попаднали в този праг. През 2023 г. затова не получават никакви субсидии. Вчера министърът каза, че само 10% от преработеното говеждо месо е българско. Същото е положението и със зеленчуците. В момента от 3000 отопляеми оранжерии има засадени около 300. Това са 10% и ние ядем пластмасови домати, защото тези хора са на загуба и не са подпомогнати. Същото е и с големите ферми“, заяви шефът на млекопреработвателите и на говедовъдите.
„Има европейски регламент, в който е посочен таван. Големите оранжерийни производители и фермери не се подкрепят, защото не попадат в обхвата на помощта“, каза пък опонента му в студиото.
„Парите стигнаха за големите ферми, които изпълниха тавана от 250 000 евро. Получили са ги вече. Не може да вземат повече без разрешение от Европейската комисия, а тя не го дава. Каза ни се, че сме единствената държава в ЕС, която иска увеличаване или премахване на този таван“, добави той.
„Стратегическия план е много важен. Това е бъдещето на българското земеделие. Тази година стопаните получиха 25% обвързано производство по-малко. Така ще е и през следващите години. Получиха 1/3 от необвързаната подкрепа“, уточни Зоров.
След като водещият Златимир Йочев цитира Тодор Джиков от Съюза на картофопроизводителите, според когото протестиращите не са се разделили, а са ги разделили, Караколев коментира, че той е политическото лице.
Когато някой не се справя с поетите ангажименти, е нормално да се иска оставка, каза накрая Зоров.
Добави Коментар