Протестирайки, аграрният сектор се раздели на три в отношението си към властта
Земеделските производители и животновъдите се разделиха генерално на три части в отношението си към сегашната власт. Едната е свързана с Българската аграрна камара (БАК). Тя вече се споразумя с правителството и обяви, че прекратява протестите.
Други две групи от аграрния сектор обаче продължават демонстрациите, но те не са свързани една с друга. Днес пред Министерския съвет (МС) протестира едната фракция. Другата се намира по границите и в различни райони, но се разграничава от митинга пред МС. Представители на последната група днес дадоха пресконференция в БТА-София, на която изложиха исканията си в 12 точки. Сред тях бяха членове на шест асоциации, които обясниха, че имат добър диалог със земеделския министър Кирил Вътев. Днес те имали планирана среща в 13 ч., за да изяснят исканията си и дали могат да стигнат до споразумение. Обявиха и че не настояват за оставки. Те нямали политически искания, а имали искания за политики. Неофициално коментираха, че протестиращите пред МС вероятно гравитират около ГЕРБ и демонстрациите им са свързани по-скоро с преговорите около ротацията във властта.
Това се потвърждава и от присъствието на бившия земеделски министър Венцислав Върбанов на митинга пред правителствената сграда днес. Той настоява за оставките на земеделския министър Кирил Вътев, както и на премиера Николай Денков, които са излъчени от "Продължаваме промяната".
Шестте асоциации, които дадоха пресконференция в БТА-София, бяха Сдружение „Обединени земеделски производители“, Националната асоциация на картофопроизводителите, Национален съюз на земеделските кооперации в България, Съюз за развъждане на българските овце и кози, Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупковите плодове и Съюз на гъбопроизводителите в България.
Тодор Джиков обяви, че неговата асоциация - на картофопроизводителите, вчера е взела решение, че напуска Българската аграрна камара. Джиков бе зам.-министър на земеделието в последното служебно правителство с премиер Гълъб Донев.
След въпрос на "Флагман" дали аграрният сектор може да се раздели на три групи - около БАК, около протестиращите пред МС, които имат политически искания, и около тези в БТА, той отговори следното: "При такава шарена представителност и безпринципност на политиците, които последните 30 години управляваха България, аз даже очаквах да сме поне шест групи. Ние сме само три."
Джиков обясни каква е технологията на овладяването на един протест. Първо - разделяш протестиращите на няколко групи. След това виждаш кое е най-слабото звено, пробиваш го, сключваш споразумение, с което обръщаш протестиращите едни срещу други, обясни Тодор Джиков. И накрая се чакало енергията да позатихне.
"Не биваше да стигаме дотука", добави Джиков. Той отправи апел към другите две групи да се съберат "на едно място", защото имали едни и същи искания. Целите им били българският земеделски производител да работи спокойно, да има достойни доходи и да се радва на добри пазари.
На питане на "Флагман" - смятат ли, че тези, които протестират пред МС, са свързани с част от т.нар. управляваща сглобка, Тодор Джиков отговори дипломатично: "Смятам, че имаме много сходни искания, в интерес на българските земеделци."
Гледайте брифинга в БТА тук: