Под 2 млн. българи плащат здравни вноски
Под 2 млн. българи плащат здравна осигуровка у нас. Това каза пред „Телеграф“ председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов. „Над 2.5 млн. пенсионери не плащат здравни вноски, 1.2 млн. деца също, 800 хил. с ТЕЛК, 300 хил. държавни служители са освободени, а също така и студенти, затворници. Около 4 млн. души не плащат“, посочи медикът.
Той посочи, че тази вноска е най-ниската в Европа - едва 8%, и тя се събира от най-ниските доходи. Медикът попита как на фона на тези цифри да се купят лекарства и откъде да дойдат парите. Д-р Миндов даде за пример своя пациентка, която работи като санитарка в Германия и плаща по 300 евро здравна вноска всеки месец.
„Аз плащам около 60 лева. Как ще искам да се лекувам с немските лекарства, условия и специалисти, като плащам 1/10 от техните“, запита семейният лекар. Той посочи, че България остава с най-лошите показатели в Европа по отношение на здравеопазването, а именно най-ниска продължителност на живота, висока детска смъртност, като в същото време най-много доплащаме за здравни услуги и 38% за лекарства.
Предложение
Коментира се въвеждане на административна такса. Тя ще е за допълнително поискани административни услуги, които са извън пакета по НЗОК, например записване на часове, електронна обработка на досиетата, колцентър. То е като отделен договор. Предлага се на пациента, ако се съгласи, го подписва.
Тази такса се плаща при всяко посещение в кабинета. В София има болница, в която тя е 46 лева и това е най-високата. Колеги взимат по 1% от минималната работна заплата.
Достъп
Д-р Миндов коментира, че сериозен проблем в работата им се явява и липсата на пълен достъп до здравното досие на пациентите. В момента те могат да видят само нещата, които те са правили и назначавали.
„От две години всеки преглед трябва да се въвежда в НЗИС, дори и човекът да е ходил на частен преглед“, обяви медикът и подчерта, че всеки пациент достъпва личното си здравно досие с електронен подпис.
„Самият пациент не може да ни даде достъп, може да ни го покаже, ако си е свалил досието на телефона“, каза той. Според него тази възможност е полезна, защото всеки пациент по този начин може да следи дали някой не злоупотребява с неговите данни и не източва касата за процедури, които не са му правени.
Проблема обаче е резултата от лекарския труд. За първите 43 дни на 2024г са починали над 12 000 български граждани, това са по 280 човека на ден или тази година ще загубим над 100 000 човека ако няма бедствие или война.
-----
2.5 млн. пенсионери
1.2 млн. деца
800 хил. с ТЕЛК
300 хил. държавни служители
X студенти и затворници
Около 4 млн. души не плащат
или медикът правещ се на математик твърди, че в момента около 9 милиона български граждани живеят на територията на България. А в чужбина има още 2 милиона гурбетчии... Бре, че ние сме 11 милиона хохо! Пък нямало хора за работа?
Не му се сърдете, че не може да смятс и не знае, че у нас сме под 5,5 милиона вече!