„Сглобката“ брани Кирил Вътев? Властта нямало да дава пари на калпак
Оставката на земеделския министър Кирил Вътев при нас не стои на дневен ред. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ депутатът от ПП-ДБ Росен Костурков. Смятаме, че Вътев и екипът му трябва да останат в министерството, добави той.
„Ще направим всичко възможно за ускорено приемане на законите, за които протестиращите земеделци настояват. Работим заедно с министерството по тях“, каза народният представител, след като председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов каза пред камерата ясно какви са исканията на протестиращите.
„Не е ясно тези, които идват да говорим, колко голяма представителност имат. На практика много често диалогът е с по-кресливите“, изтъкна обаче депутатът.
„Съгласен съм с протестиращите. Данъчните декларации започват да се подават от март до юни, т.е. има дълъг период, в който ще се направи оценка, ще се види дали са на загуба. Трябва по-бързо да се дадат парите на тези, които са на загуба, за да може да си направят сеидбите, да си приготвят сезона и т.н.“, добави той.
„Такова подпомагане има в Европа. Не го измисляме ние. Цяла Европа е в такава ситуация, породена от войната в Украйна“, уверява Костурков.
Не ли по-добре да спасим тези, които са пред фалит, или да раздаваме пари на всички на калпак, попита той.
„Нямаме голям внос от Украйна. Ние сме износител на зърно. Кризата в бившата съветска република влияе на цените на борсите, а не на нашите вътрешни. Понеже има свръхпроизводство те си падат“, коментира депутатът.
След като водещият Златимир Йочев изтъкна, че на протестиращите се предлага да бъдат подпомогнати тези земеделци, които имат нужда от това, т.е. тези, които са регистрирали загуби, а не да се дават средства на калпак, Проданов заяви, че такова нещо няма никъде в Европа. „Освен това няма нищо общо между финансовата и стопанската година. Счетоводството при земеделието е много различно. Стопанската дейност обхваща две финансови години. Голям процент от хората си осчетоводяват нещата по специфичен начин – 60:40, при което не се формират разходи, т.е. излиза че са на печалба, въпреки че са с огромна загуба“, обясни той.
„Предлага ви се улеснен вариант. В едната графа ще пишете какви са ви разходите, а в другата – приходите и така става ясно кой е на загуба“, каза пък водещата Мария Цънцарова.
„Това ще ни бъде предложено довечера. Нека да го видим как изглежда! Няма как в момента да кажем дали е приемливо или не. Нужно е и да е ясно каква е финансовата рамка. Другите две важни неща за нас са законодателството и международните позиции, по които нямаме много какво да се разбираме с управляващите. Важно е обаче какви гаранции ще се поемат пред нас“, заяви Проданов.
„Искаме от управляващите да бъдат осигурени за сектор „Зърнопроизводство“ по 20 лева на декар, за културите, които са засегнати. Другите сектори от Българската аграрна камара настояват да получат ставките по помощта, която са получавали и през предходната година“, добави той.
„Протестът днес продължава по същия начин и форма, както беше вчера, но точките на пътищата, които ще бъдат блокирани, са с 20 повече. Има точки с по 200 машини, а на други ще бъдат изкарани по 50“, съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
„Протестът ни е мирен. Заваряме днес пътища за около три часа, като машините ще останат по места довечера, за да продължим и утре с протестните действия“, добави той.
„Затруднено ще е движението почти навсякъде. Стараем се бързо да освободим след това платното, за да се придвижат събралите се на опашка превозни средства. Това обаче е начинът за показване на нашето недоволство“, изтъкна Проданов.
„Ние диалога не сме прекъсвали и естествено е да изслушаме това, което премиерът има да ни каже, но ние търсим решение на проблемите и когато го получим, ще се приберат машините“, каза още той.
Със съжаление наблюдаваме непрекъснатите действия на правителството, които се опитват да подкопаят устойчивостта и развитието на нашата земеделска общност. Не можем да останем безучастни пред безразборните мерки, които се предприемат срещу нашите земеделски производители.
Има ясни опити да се настрои общественото мнение срещу нашите усилия и да се раздели земеделската общност чрез насърчаване на конфликти между различните отрасли в земеделието. Това е тенденциозно и много добре обмислен тактически ход на Премиера, Финансовия и Земеделския министър. Но това прозира и ще ви отведе там където ви е мястото, а то е Оставка! Такива действия не само че нанасят вреда на нашата индустрия, но и разколебават основите на обществото.
Искаме да изразим категоричното си неодобрение към административната тежест, която се налага върху нашите земеделски производители. Непрекъснатите изисквания за попълване на безумни документи, за работа със СЕУ, която е крайно не разбираема система за бранша, за безумни отчети, курсове, които не само изтощават времето и ресурсите на земеделците, но и затрудняват нормалното им функциониране.
Също така, осъждаме безразборното рязане на площи и субсидии, което се извършва без предварително обсъждане и без даване на възможност за възражения или уважаване на жалбите на засегнатите страни.
Призоваваме правителството да престане с тези деструктивни практики и да се ангажира с конструктивен диалог с нас, земеделските производители, заедно да търсим решения, които ще подпомогнат устойчивото развитие на нашата земеделска индустрия. Огромната част от заетите в администрацията служители, трябва да си вършат работата, а нашата работа е по полетата.
Искаме да подчертаем още един сериозен проблем, с който се сблъскват нашите земеделски производители - безконтролното внасяне на зеленчуци на занижени цени на българския пазар. Тези несправедливи практики не само вредят на местните производители, но и дестабилизират ценовата конкуренция и обезсмисля основите на нашата земеделска икономика.
Големите вериги извършват безконтролно мачкане на нашите земеделски производители, като налагат непосилни ценови условия и свалят цените на зеленчуците до нива, които не покриват дори основните разходи за производство. Това не само лишава нашите производители от справедливо възнаграждение за труда им, но и затруднява техния преход към устойчиво икономическо развитие.
Подчертаваме необходимостта от въведение на контроли и мерки за регулиране на вноса на зеленчуци, които да гарантират справедливост и равнопоставеност за нашите земеделски производители. Само по този начин можем да осигурим устойчиво развитие на нашата земеделска индустрия и да защитим интересите на местните производители.
Земеделците на България заслужават справедливо и уважително отношение към техния труд и принос към обществото.
Факт ли е, че 85% гласуват да е като в ЕС? Факт е!
Факт ли е, че в ЕС земеделците получават субсидии? Факт е!
Факт ли е, че в ЕС земеделците стачкуват? Факт е!
Факт ли е, че гласувалите за ЕС сте про'с'таци? Факт е! Даже Борисов два пъти ви го каза.
Е, ако не е знаел сега ще научи !
Ще научи също така , че само земеделска фирма , която не иска да покаже загуба , няма да покаже такава ! Счетоводните отчети могат да правят чудеса с печалбите и загубите !
85% гласуват да е като в ЕС!
Пак ще се търсят връзки, познати, приятели, роднини из министерствата !
Пак ще има "аз на тебе - ти на мене"!
Пак ще има скок в покупките на нови Майбаси и Бентлита !
Но основно на по-големите калпаци!