Любен Дилов за перките в морето: Икономически неизгодно и с лоши последици за екологията
Лобистки закон, икономически неизгодна идея и с негативен ефект върху екологията. Това каза бургският депутат от ГЕРБ-СДС Любен Дилов за новия закон за енергията от възобновяеми източници, който предвижда изграждане на вятърни мелници по Северното Черноморие около Шабла и Каварна.
Дилов се срещна с бургаските медии, за да коментира актуални политически теми.
„Ако някой иска да прави проучвания кои места са подходящи и т.нат., ние имаме прекрасен на световно ниво Институт по геология към БАН. Експертите ни може да извършат тези проучвания, да сложат малки перки на най-различни места в морето, да правят замервания, да видят къде са подходящите места, да направи картографиране. Тук идеята е такава – една компания иска на базата на този закон, като мине и ако мине в този му вид, тя да вземе едни пари от програмата за възстановяване и устойчивост, за да прави проучвания. Няма спор негативният ефект върху екологията, който е доказан, шумът, вибрациите, ще променят пътищата на рибите. Не е проучено това как ще се отрази на Виа понтика“, обясни Дилов.
След ротацията ще сменят областния управител на Бургас, защото не се справя и поражда напрежение?
Според него големият проблем, за който не се говори, е връзката към брега. Дилов е категоричен, че тя ще бъде компрометирана.
„Кабелите, които се свързват с преносната мрежа откъде ще минават, самата връзка е слабото място на цялото начинание, къде излиза, как се прави и е свързано с още много проучвания, които не са направени“, допълни депутатът.
Друг спорен момент е свързан със самия инвеститор. Тя е била регистрирана в Англия с капитал от 100 паунда.
„Компанията е заявила, че иска да произведе 2300 мегавата, т.е. да сложи мощности за ток. Един мегават струва 1 млн. паунда. Как ще им излезе сметката!? Просто е абсурдно. Предложението дойде изневиделица и Народното събрание не бе достатъчно информирано, за да се съпротивлява. Хубаво е има някаква законова готовност, но абсолютно нереалистични е да се мисли, че ще има нещо конкретно до 2030 година, това го каза и екоминистърът Юлиян Попов. Законопроектът мина само на първо четене, което не означава нещо категорично, не се знае на второ четене дали ще бъде приет. Ще бъдат сложени много спирачки и нищо няма да се случи без одобрението на рибарите и еколозите“, каза още той.
Единият от вносителите на предложението е депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. Това се е наложило, за да имаме законодателна готовност.
Любен Дилов подчерта още, че българското Черноморие не е подходящо за изграждане на вятърни мелници. „Според английските заащитници фундаментите създават изкуствени рифове за рибите. Черно море се нуждае от това, за да привлекат рибите по-близо до брега, но има други начини да се направи това“, каза в заключение бургаският депутат.
Бургазлия , знае той знае.
Знаеш ли колко пъти съм го засичал на кръчмата на ченге скеле , морски сговор с Брадата да льокат алкохоли
Щом го внася Делян Добрев , един друг Дебелян стои зад него плюс , още едни наши хора .
Номера е друг , някой го спомена вече . Целта е да се усвоят едни пари за предварителни проучвания . Милиони а после .... Греда .
Няма проект .
Тоз е " специалист по всичко " , като Нойзи . Социални антрополози .
Боже , Божееее ...