Вятърните централи в морето ще изгонят ли рибата и туристите? Рибарите готови да протестират
Готови сме да протестираме, за да защитим морето и поминъка си. Това каза пред БНТ рибарят Красимир Петров. Той и колегите му се обявиха против част от текстовете, заложени в новия закон за енергията от възобновяеми източници.
Може да се стигне до затваряне и главни пътища, ако мнението не бъде чудо, предупреди пък кореспондентът на националната телевизия във Варна Петър Дойкински.
В законопроекта се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море около Шабла и Каварна. В студиото на „Денят започва“ обаче енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров каза, че офшорни паркове можело да се изграждат и в Бургаския залив.
„Тези вятърни централи допринасят за по-голямо биразнообразие в Черно море. Причината е, че постаментите, върху които се закачат турбините създават рифов ефект. Един постамент издържа колония от 4 тона миди, те се закрепят автоматично и привличат огромен поток от риби. Ветрените паркове създават убежище за тези риби“, уверява той.
Притесненията на рибарите обаче са, че след изграждането на ветропарковете ще бъдат ограничени риболовните зони, в които работят и това ще доведе до значително намаляване на улова.
"Риболовните зони са между 0 и 100 м. Това са зоните в Черно море, където има живот. Преди два месеца имахме среща с фирма посредник във Варна, за да ни вземе мнението. Все пак това мнение нито беше зачетено, нито беше отразено в протоколите. Защо тези вятърни мелници ще се изграждат точно там, където работим?", заяви председателят на сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев.
Той обясни, че рибарите не са против изграждането на вятърните централи.
"Ние не сме против зелената енергия. Нито сме против изграждането на тези ветропаркове, но да бъдат изградени извън риболовните зони", обясни Емил Милев.
"Ако законът бъде приет в този си вид ще бъдем ощетени. Тези ветропаркове ще са на пътя на рибата. Доказано е вече, че тези ветропаркове обръщат теченията", каза пък Красимир Петров.
„Имаше един кораб, който правеше изследвания за нефт и газ. Правеха се някакви детонации по морското дъно и тогава изчезна изведнъж рибата. След 10 години започна малко да се възстановява“, добави той.
Според Владимиров рибарите имат притеснения за това, че ще им бъде ограничено правото да ловят калкан.
"Около офшорните вятърни паркове ще се създаде естествено скривалище за калкана, така ще се размножи повече и всички ще спечелим повече", каза Мартин Владимиров.
Мартин Владимиров обясни, че вятърните мелници ще бъдат изградени по-навътре в морето, където вятърът е по-силен.
Според Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма е нарушен културния елемент на екосистемата с изграждането на ветропарковете.
Мартин Владимиров коментира, че ще се направи подробен план за приоритетни зони за разработване на офшорни вятърни паркове, като този план ще включва анализ, оценки на рискове за туризма и други морски дейности.
"На 6 февруари ще има кръгла маса в НС, където всички заинтересовани страни ще бъдат поканени, за да изкажат мнение. Навсякъде в Северна Европа, където има офшорни вятърни паркове се развива туризъм, свързан с парковете", обясни Мартин Владимиров.
По думите на проф. Румен Драганов този летен сезон ще бъде застрашен, ако туристите усетят, че нещо не е така, както им е било обещано.
„Перките не трябва да се виждат. Туристът не трябва да се стряска от такава гледка“, подчерта той.
„Само не споменавайте места където ще изграждате вятърни централи, защото туризмът ще закъса. Туристите не обичат да почиват срещу завод, т.е. да гледат някакви неща, които са индустриални“, коментира професорът.
„Миналата година се наслушахме на такива неща. То не бяха мини, умрели крави, Нова Кахотка, а сега перки. Внимавайте с туризма! Очакваме много силен сезон, но може да се окаже застрашен, ако туристът почувства, че нещо не е така, както му е обещано“, каза още той.
Като туземци сне българите
Бягайте от тук , евакуирайте се далеч от това прокълнато място България.
Щели му изгонят рибата...баси идиотите лек
Прост народ, слаба държава!
Долни рашистки подлоги!
Да се задавите с копейки дано!
В брега е ясно за бялата мида.Не остана нищо в морето.Иара е една организация, която издава документи или по-точно легализира незаконият улов на калкан и бяла мида.Иначе се занимава с глупости да хваща тия от Мандрата да отчита дейност.
Виа Понтика минава през територията на България — над Странджа и по бреговата ивица на Черно море.
Между всеки два хотела: по две перки.
И после взимайте на туристите такса перки, зер всяко омайване пари струва!!!
Всякакви мерки за заглушаване и погасяне на този шум са безполезни, то си го има от триенето на четките по колекторите!
Това е факт , който редовно умишлено се пропуска от пропагандаторите на вятърните генератори, защото е твърде неудобен!
Накичените по билото на планината перки направо прекъснаха или изместиха прословутият древен миграционен път на птиците "Виа Понтика"!
А в природата всичко е свързано, тя не се вслушва в дървените философи като този "специалист"!
А и не разбрах какво общо има "Центърът за изследване на демокрацията" с рибарството и аквакултурите ?
Аз както Проджект мениджър занимаващ се и консултиращ в Туризма, бих желал да уточня, преди окончателно да Ви промият мозъците!
Според международните правила, в зоните с Ветро-енергийни паркове в морето е забранена всякаква дейност, включително риболов, водни спортове и туризъм! Така че имайте едно на ум! Второ, постоянните вибрации, шум и електромагнитни полета силно вредят на морските обитатели - флора и фауна!
И Трето, чести са замърсяванията причинени от аварии на обслужващите всяка една кула дизел генератори!
Така че не карайте децата си да се срамуват от вас!