Парадокс: Медицинските сестри в България вече са по-малко от лекарите и женският род също е виновен
Медицинските сестри вече са по-малко от лекарите у нас. Парадоксът е констатиран от Министерството на здравеопазването и от Българския лекарски съюз, показа справка на „Флагман“.
„Основният проблем пред човешките ресурси в здравеопазването в България е недостатъчният брой медицински сестри в цялата страна. За последните 30 години броят на медицинските сестри е намалял почти два пъти - от 53 810 през 1990 г. на 28 827 през 2022 г. по данни на Националния център по обществено здраве и анализи и Националния статистически институт“, пише през септември 2023 г. здравният министър Христо Хинков в отговор на въпрос на депутата Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
За сравнение при лекарите за същия период дори се наблюдава леко увеличение от 28 497 през 1990 г. до 29 599 през 2022 г. при непрекъснато намаляващо население, посочва министърът.
„През последните 20 години е налице трайна практика да се утвърждават повече места за студенти по „медицина“, отколкото за студенти по специалност „медицинска сестра“. След 2000 г. всяка година броят на завършващите лекари е по-голям от броя на завършващите медицински сестри. За оптималното функциониране на здравната система обаче е необходимо съотношението медицински сестри/лекари да е поне 2:1, съответно такова би следвало да бъде и съотношението на завършващите студенти“, се посочва в писмото на Хинков.
Министерството на здравеопазването, в рамките на своята компетентност, ежегодно предлагало на МОН максимално увеличаване броя на местата за студенти по специалност „медицинска сестра“ съобразно капацитета на висшите училища, определен от Националната агенция за оценяване и акредитация.
„Ежегодният брой на утвърждаваните места за студенти по специалност „медицинска сестра“ е под 1000 и съответно е крайно недостатъчен за нуждите на системата на здравеопазването“, пише още министър Хинков.
Според него основните идентифицирани проблеми при професията медицинска сестра са: ниското заплащане; свръхнатоварване на работното място и недобри условия на труд (това води до понижена ефективност, предоставяне на услуги с по-ниско качество и burn out синдром); недобър работен микроклимат поради липса на ефективно партньорство и равнопоставеност с останалите медицински специалисти в екипната работа.
Недооценяване и пренебрежително отношение от другите медицински специалисти, медиите и обществото е също сред главните проблеми. В основата на това стои наименованието в женски род и от там феминизирането на професията с всички негативни последици от това, се посочва в отговора на Хинков, което е особено любопитен момент.
Липсата на реална перспектива за кариерно развитие и разширяване на компетенциите са също сред основните фактори за непривлекателността на тази дейност.
В края на ноември стана ясно, че Българският лекарски съюз (БЛС) е възложил да се изготви икономически анализ за въздействието на всички медицински дейности върху икономиката на България. Това съобщи председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по време на VI-ия Национален конгрес на БЛС, цитиран от БТА.
Очаква се резултатите да бъдат представени официално през февруари 2024 г.
Изнесената тогава статистика за съотношението между лекари и медицински сестри обаче бе още по-фрапираща.
По първоначални данни от проучването в България има 341 болници с 54 500 болнични легла, 32 000 лекари и около 28 000 медицински сестри, стана известно по време на презентацията на председателя на БЛС.