Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Парадокс: Медицинските сестри в България вече са по-малко от лекарите и женският род също е виновен

През последните 30 години броят на медицинските сестри е паднал почти двойно, а на лекарите се е увеличил
Ключови думи: лекари, медицински сестри, Христо Хинков

Медицинските сестри вече са по-малко от лекарите у нас. Парадоксът е констатиран от Министерството на здравеопазването и от Българския лекарски съюз, показа справка на „Флагман“.

„Основният проблем пред човешките ресурси в здравеопазването в България е недостатъчният брой медицински сестри в цялата страна. За последните 30 години броят на медицинските сестри е намалял почти два пъти - от 53 810 през 1990 г. на 28 827 през 2022 г. по данни на Националния център по обществено здраве и анализи и Националния статистически институт“, пише през септември 2023 г. здравният министър Христо Хинков в отговор на въпрос на депутата Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.

За сравнение при лекарите за същия период дори се наблюдава леко увеличение от 28 497 през 1990 г. до 29 599 през 2022 г. при непрекъснато намаляващо население, посочва министърът.

„През последните 20 години е налице трайна практика да се утвърждават повече места за студенти по „медицина“, отколкото за студенти по специалност „медицинска сестра“. След 2000 г. всяка година броят на завършващите лекари е по-голям от броя на завършващите медицински сестри. За оптималното функциониране на здравната система обаче е необходимо съотношението медицински сестри/лекари да е поне 2:1, съответно такова би следвало да бъде и съотношението на завършващите студенти“, се посочва в писмото на Хинков.

Министерството на здравеопазването, в рамките на своята компетентност, ежегодно предлагало на МОН максимално увеличаване броя на местата за студенти по специалност „медицинска сестра“ съобразно капацитета на висшите училища, определен от Националната агенция за оценяване и акредитация.

„Ежегодният брой на утвърждаваните места за студенти по специалност „медицинска сестра“ е под 1000 и съответно е крайно недостатъчен за нуждите на системата на здравеопазването“, пише още министър Хинков.

Според него основните идентифицирани проблеми при професията медицинска сестра са: ниското заплащане; свръхнатоварване на работното място и недобри условия на труд (това води до понижена ефективност, предоставяне на услуги с по-ниско качество и burn out синдром); недобър работен микроклимат поради липса на ефективно партньорство и равнопоставеност с останалите медицински специалисти в екипната работа.

Недооценяване и пренебрежително отношение от другите медицински специалисти, медиите и обществото е също сред главните проблеми. В основата на това стои наименованието в женски род и от там феминизирането на професията с всички негативни последици от това, се посочва в отговора на Хинков, което е особено любопитен момент.

Липсата на реална перспектива за кариерно развитие и разширяване на компетенциите са също сред основните фактори за непривлекателността на тази дейност.

В края на ноември стана ясно, че Българският лекарски съюз (БЛС) е възложил да се изготви икономически анализ за въздействието на всички медицински дейности върху икономиката на България. Това съобщи председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по време на VI-ия Национален конгрес на БЛС, цитиран от БТА.

Очаква се резултатите да бъдат представени официално през февруари 2024 г.

Изнесената тогава статистика за съотношението между лекари и медицински сестри обаче бе още по-фрапираща.

По първоначални данни от проучването в България има 341 болници с 54 500 болнични легла, 32 000 лекари и около 28 000 медицински сестри, стана известно по време на презентацията на председателя на БЛС.

 

7
Коментара по темата
7.
Селчото
27.01.2024 09:36:07
Те па щото некога нещо са можели и разбирали, мъжките доктори винаги са ги прикрепяли там, ма ся почнаха да се усещат, че женките не са нужни.
6.
До Киро
26.01.2024 20:56:51
Родителите учат децата а учителите ги образоват има разлика, това че вкъщи не обръщаш внимани на детето не значи че даскала при 50 деца ще образова твоето. Не се заяждам не съм даскал.
5.
Киро
26.01.2024 20:45:27
Не знам какъв процент от тези 28000 мед. сестри са в сектор Спешна помощ, но там със сигурност 90% от сестрите са или пенсионерки или в предпенсионна възраст. Ниската пенсия принуждава пенсионираните сестри в Спешната помощ да продължават да работят. Не може една проста даскалка, която не учи на НИЩО децата ни да взима минум 1800-2000 лв и това без чистите парички от частни уроци. А една мед. сестра в Спешна помощ с над 30-40 г. стаж да взима под 1200 лв.
4.
до капиталистина 3
26.01.2024 20:10:52
Клавиатурен въшльо. Като си голямата работа , излез с името си . Иначе дрънкаш банални клишета. Безобиден .
3.
капиталист
26.01.2024 19:39:09
сестри няма само за бедняците, аз като отида за мен винаги има, ама си имам специално обслужване, не като за мършите , ганьо трябва да мре, без доктори, без сестри, само частна месицина като във Великата САЩ ,и ако нямаш застраховка мреш като куче на улицата , а богатите получават топ обслужване и живеят по 80-90 години средно
2.
Капитана
26.01.2024 18:43:53
Значи викате женския род е виновен, не е виновно смешното заплащане примерно, а?Я да вземем да направим стартовата заплата за мед сестра 2500лв да видим дали няма се променят нещата, а?И после със стажа и разни добавки да отиде така към 3хил дали пък няма да има доста желаещи,а?И кой ли определя по отрасли къде да се дават повечко пари и къде да духат супата,а?Като как стана така, че учителите почнаха да получават по 2-3хил заплати и да действат по указанията от едни НПОта и образованието направо литна в небесата, пък за медицински сестри и лекари останаха едни огризки,а?
1.
дд2
26.01.2024 18:23:08
и кое му е парадоксалното? Щом фармация влизат вече от айтоските села, смятайте за какво ниво иде реч. Който не е решил, той не е записал медицина. Отдавна го говоря аз това, че скоро всеки втори ще е лекар....
  Добави Коментар
Филм за героизма и успеха на Цанко Цанков във водите на Тихия океан може да гледате на 8 декември Зрителите ще видят всичко запомнящо се от самия маратон и трудностите, през които премина Цанков Лоша новина за пушачите – цигарите поскъпват сериозно Министерството на финансите изтегли напред графика за увеличаване на акциза
Ето кои са първите проститутки в България Мара Мерака и Любо Лагоска са сред емблематичните жрици през онова време Ако си мислиш, че си играч - стани змийски дояч Ето какво може да работи човек, ако е много смел и подготвен 
Смени си зъбите за 160 000 долара Джони Деп ще има чисто нова усмивка в новия филм "Дневен запой" Три неща, които "изтриват" няколко години от ЕГН-то Не се мажат по лицето и не се ядат
Канят пак Зуека за водещ в Капките? Драстично отслабналият Герасим Георгиев – Геро може и да не е водещ през новия сезон Урсула фон ден Лайен: България и Румъния ще влязат изцяло в Шенген Нека видим по-силен Шенген през 2025 г., написа Урсула фон дер Лайен в платформата Х
След сигнали за насилие: Уволниха учителка в детска градина Екипът и ръководството на детската градина ще започнат работа с психолог Направете това, за да намалите разхода на гориво Поддържайте автомобила си в добро техническо състояние
ОДК-Несебър организира урок по добрина за малките ученици от СУ "Любен Каравелов" Инициативата, организирана от Общински детски комплекс - Несебър, беше посветена на 21 ноември - Ден на християнското семейство Главчев за Шенген: Финалното решение ще бъде взето декември, нещата вървят по план Финалното решение ще бъде взето на 12 декември на Съвета на вътрешните министри