Ето как да натрупаме първия милион, вместо да се женим за Христо Сираков
Ако погледнем различните класации на милионери и милиардери, които всяка година се публикуват от списания като Sunday Times и Forbes, можем да забележим три неща, пише Клиф Д'Арси, коментатор в сайта Lovemoney и автор на книгата „Да управляваш парите си“.
Три маршрута към първия милион
На първо място се нарежда утъпканата пътека към богатството – да наследите своето състояние от родител, съпруг или друг роднина, което е все още сигурният победител сред останалите модели. Наистина, поне за представителите на нежния пол това е най-разпространеният начин да се присъединят към редиците на милионерите.
На второ място е изграждането на успешен бизнес, което е друг изпитан и работещ път към милионите. Повечето от мултимилиардерите във въпросните списъци са мъже – бизнесмени, които са използвали именно механизмите на капитализма, за да изградят своите династии.
Като трети вариант са разгледани инвестициите, които също са добър начин за забогатяване – било то чрез покупка на акции, имоти или други активи, смята той. Възможно е също да забогатеете, като използвате парите на други хора, но не като ги присвоите, а например чрез създаването на хедж фонд, пише Д'Арси.
След като разгледахме тези конвенционални начини за забогатяване, нека да видим пет необичайни начина да направим първия си милион долара (или пък повече) през 2012 г.:
Докажете, че сте медиум
Джеймс Ранди е канадско-американски професионален магьосник и международно признат научен скептик. През 1996 г. той основава Образователна фондация „Джеймс Ранди“ (JREF), която има за цел да образова обществеността и медиите как да приемат недоказани научни твърдения.
Ако можете да предоставите (и да убедите Ранди) „доказателство за каквото и да било паранормално, свърхестествено или окултно явление или сила“, то тогава имате шанс да спечелите наградата на фондацията за „Паранормално предизвикателство за 1 млн. долара“.
Спечелете Лунния проект на Google
Google не е просто най-голямата интернет търсачка в света. Компанията е и голям спонсор за проекти за технически и технологични проучвания.
Един от най-големите проекти
е Лунната награда на Google, която предлага 20 млн. долара на първия частен
екип, който изпрати робот на Луната. Роботът трябва да пропътува 500 м. и да
изпрати до Земята видео, изображения и данни.
Напишете бестселър
Като автор на финансова книга със скромен успех, съм запознат как работи механизмът с писането на книга, споделя Д'Арси. Освен ако не сте един от най-известните писатели, по-голямата част от приходите от продажби отива за издателя и разпространителите, които предлагат книгата ви на пазара.
Въпреки това ако сте млад автор, който търси вдъхновение, то тогава примери като този на Джоан Роулинг, авторът на световноизвестната книга „Хари Потър“, може да ви бъдат от полза. Благодарение на продадените близо 500 млн. копия от книгата, младият магьосник Хари превърна Роулинг в една от най-богатите жени в света със състояние, което се изчислява на 1 млрд. долара.
Въпреки че казват, че във всеки един от нас има по една книга, вашата едва ли ще ви направи милионер и още по-трудно милиардер, пише той.
Въпреки това не пречи да дадете най-доброто от себе си и да опитате. Честно казано, аз бих бил щастлив, ако моята книга имаше дори и една хилядна от тиража на „Хари Потър“.
Спасете планетата
Британският милиардер Ричард Брансън, основател на холдинга Virgin Group, който включва над 400 компании, е крайно разтревожен от антропогенното (причинено от човека) глобално затопляне.
Затова през 2007 г. той стартира конкурс за 25 млн. долара, целящ разработката на проект за рентабилен модел за елиминиране на антропогенния парников ефект в атмосферата и за стабилизирането на климата на Земята.
Лошата новина е, че официалният краен срок за кандидатури изтече още през 2010 г.
Проблемите с климата обаче са все още на дневен ред и периодично биват обявявани различни награди в тази област с фонд от над 1 млн. долара, така че не е късно да забогатеете като спасите Планетата.
Подобрете някой голям бизнес
Често виждаме големи компании, които обявяват международен конкурс за хора, които могат да предложат начини за подобряване на бизнес модела и рентабилността им.
Например през 2009 г. американската Netflix, която излъчва филми и телевизионни програми по интернет, даде награда от 1 млн. долара на екип от учени, които изобретиха подобрен алгоритъм за прогнозиране на потребителския рейтинг на филмите.
За съжаление Netflix реши да оттегли второто си предизвикателство за 1 млн. долара, така че ще се наложи да почакаме и да видим кои други компании са склонни да платят подобни големи суми, за да провокират креативността на хората.
Добави Коментар