Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Блицкригът срещу "Алтернатива за Германия" е напът да развенчае мита, че в Европа има място за демокрацията
AfD получи традиционното отношение от страна на левите - обвиниха ги в нацизъм, екстремизъм и че са част от „крайно дясното”, даже им спретнаха протести, широко отразени и преекспонирани от обичайните медии
Целият държавен апарат, съставен основно от леви, граничещи със социалистическо настроени партии и кадри в Германия, е обявил „блицкриг” на немската AfD. Причината - членовете били нацисти и действали против конституцията и законите, а убежденията им били екстремистки и крайно-десни. Затова, разбира се, било нужно... партията да се забрани, а първата стъпка в изпълнението на тази цел бе осъществена вчера, когато съдът в Германия отмени държавната субсидия към AfD (Alternative für Deutchland, или на български „Алтернатива за Германия”)
Координираната атака изглежда повече от планирана и уж натрупва инерция в последни дни. Кулминацията беше протест миналия уикенд, организиран от незнайно кой в цялата страна, който се обяви против съществуването на партията и в който се включили невероятната бройка от 100 000 човека, както се похвалиха либералните медии.
Никоя от тях обаче не успя да излезе извън заучените фрази и опорки, споменати горе - нацизъм, крайно десни, незаконно и т.н. Колкото и да опитват обаче да изтрият от снимката ликът на тази партия, властимащите най-вероятно няма да успеят, защото това не е първият, не е и последният им опит.
Ситуацията в Германия е странна. „Алтернатива за Германия” се ражда още през 2012 г., в контекста на еврокризата и яхва една тогава популистка вълна, изпреварила дори напрежението във Великобритания по време на Брекзит. В онези години в обществото се трупа недоволство за това, че Германия храни бедните и нескопосани в политическо и икономическо отношение страни от Южна Европа - основно Гърция и Испания. Заражда се, макар и непопулярно мнение, че страната трябва да излезе от ЕС, от Еврозоната и да си върне Дойчемарката, на която всъщност е базирано еврото като валута. Това, разбира се, е прекалено голямата амбиция, която популистите тогава от AfD си поставят за цел и очаквано не събират почти никаква подкрепа сред обикновените хора. За радост на левите, които управляват Германия на практика от края на Втората световна война досега, тази нова партия може да бъде използвана в тяхна полза - като нужната контролирана опозиция, която да представи крайни идеи по такъв начин, че да отварти обществеността от тях.
По ирония на съдбата обаче именно тази контролирана опозиция сега излиза извън контрол. И започва да плаши върхушката в Берлин, която по един или друг начин е на практика продължение на политиката на Вашингтон отвъд океана.