Дянков със смущаваща прогноза за лихвите и влизането ни в еврозоната
Не влизаме в еврозоната нито януари 2025, нито юли 2025, защото не изпълняваме един от основните критерий, а именно инфлацията. Не го изпълняваме с много. Средната инфлация в Еврозоната е на половината на нашата. Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков в ефира на bTV.
По думите му вече трябва да помислим как елегантно да почнем да говорим, че ще отложим датите.
"Гледам, че премиерът Денков се насочва натам какво следва. Хубавото е, че правителството се занимава с влизане в Еврозоната. Не е възможно да се направят изключения в Еврозоната, въпреки промененото законодателство. Това никога не се е случвало, обясни още Дянков.
Елегантно трябва да говорим за друг срок, отново натърти той и допълни, че практически е невъзможно да се използва резервната дата за присъединяване. От гледна точка на банковата система, присъединяването трябва да се случи от началото на годината. Идеята за юли е невъзможна, заяви Дянков.
"Според мен най-рано присъединяването ни към Еврозоната ще е януари 2027 г.. На всеки 2 г. ЕК има доклад, който държавите не си го поръчват. Ние не може да го забавим. Той като излезе, ще каже - браво на това правителство, но инфлацията не я покривате. Той ще разглежда инфлацията от последните 2 години, т.е. 2025 и 2026 г.. Но там вече дипломация може да помогне. Може в датата нещо да се направи, коментира Дянков.
Той прогнозира, че лихвите по кредитите ще се увеличат. Той даде за пример големите страни, където това вече се е случило. В България имаме сравнително затворена банкова система и тези процеси вървят бавно. Ние по някакъв начин трябва да настигнем лихвите в Еврозоната, скокът ще е с 1%-1,5%.
От гледна точка на взимане на кредити за коли, жилища, тази година ще е по-трудно", прогнозира той.
"Положителното е, че в Европа лихвите спряха да се вдигат, Централната банка във Франкфурт даже се говори за намаляване, но ние се забавихме и това се отразява", заяви Дянков.
"За мен основната тема, която още не е започнала са регулаторите - КЗК, КЗП, КФН. Ръководните им органи - всички те са с изтекли мандати", каза той и посочи, че според него трябва да се назначат по друг тип хора на тези позиции.
Дянков даде оценка и на Асен Василев. "Напоследък се справя. По-малко говори, повече работи. Премиерът добре говори. Някои министри може би трябва да се сменят. В здравеопазването е поредният министър, който не може да се справи със системата, отбраната не е добре. Аз съм човек на данните. По времето на Нинова, България като цяло е изнасяла 3 пъти повече въоръжение, отколкото сега", отчете Дянков.