Има ли път назад за Десислава Атанасова
Депутатката от ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова в петък бе избрана за съдия в Конституционния съд (КС). До момента обаче тя не е подала оставка като народен представител, показа справка на „Флагман“ към вторник по обяд.
Освен това, Атанасова продължава да се води председател на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС, въпреки че реалният лидер на формацията Бойко Борисов обяви още на 11 януари - при номинирането й за КС, че той ще поеме официално ръководството на групата.
Изглежда, че от ГЕРБ допускат да се случат неприятни изненади. Десислава Атанасова все още не е станала конституционен съдия. Това ще се случи, ако евентуално положи клетва в КС в петък.
На церемонията трябва да присъстват председателят на Народното събрание (НС), президентът и председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Това е изискване на Закона за Конституционния съд.
Една от въпросителните е дали държавният глава Румен Радев ще си позволи да повтори акцията на експрезидента Росен Плевнелиев от 2012 г. Тогава Плевнелиев не допусна новоизбраната за член на КС Венета Марковска да положи клетва. Това се случи, като той демонстративно напусна церемонията.
Засега от „Дондуков“ 2 тече само неофициална информация, като заявките са, че Румен Радев по-скоро няма да бойкотира клетвата на Десислава Атанасова и на Борислав Белазелков – другият избран от квотата на парламента в петък.
От една страна, той би могъл да намери такова основание. Депутатите решиха мандатите на Атанасова и Белазелков да са 9-годишни. Това се случи въпреки решението на самия КС от 11 януари. Според него мандатите са твърди и те започват да текат от момента, в който приключат мандатите на напускащите съдии в Конституционния съд. В случая парламентът не бе запълнил квотата си повече от две години. Т.е. мандатите на Атанасова и Белазелков следва да продължат седем години.
Освен това, самият президент поиска КС да излезе с тълкувателно решение по въпроса.
От друга страна, обаче, Атанасова и Белазелков изглежда, че продължават да се ползват с подкрепата на широкото мнозинство в Народното събрание в лицето на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Това прави случая различен от този с Венета Марковска през 2012 г. Тогава след избора й ГЕРБ и Бойко Борисов призоваха Марковска да се откаже от позицията заради възникнал скандал около нейното име.
Така или иначе, интригата на този етап, изглежда, остава предвид и отказа на Десислава Атанасова да подаде оставка като депутат. Още повече че изборът й предизвика сериозно брожение сред привържениците на ПП-ДБ. Имаше известно напрежение и сред самите депутати от формацията. Причината е, че Атанасова е ярко политическо лице, което се смята, че в КС ще действа в зависимост от интересите на ГЕРБ и нейния лидер Бойко Борисов. Освен това, имат сериозни основания и коментарите, че тя няма адекватна юридическа компетентност за член на КС.
Междувременно днес президентът атакува избора на Атанасова и Белазелков пред КС с аргумента, че той е противоконституционен, и призова церемонията по клетвата им да се отложи до решаването на казуса.
Допълнително напрежение внася и сдружението „Правосъдие за всеки“. Днес то насрочи протест за сряда от 18 ч. пред Народното събрание под надслов „Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията!“.
„Повод за протеста е изборът на новите членове на КС от парламентарната квота, който беше проведен непрозрачно, не публично и необосновано“, съобщиха от сдружението,
„Предстоят избори за почти всички регулаторни органи и за новите Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет. Ако сега не кажем силно и категорично НЕ на политическите игри, които тотално газят през Конституцията и Правото, то с времето ще загубим устоите на държавността и демокрацията и ще се превърнем в олигархо-политическа плутокрация“, посочват още от „Правосъдие за всеки“.
Ако на митинга се съберат много хора, това ще даде допълнително основание на президента да бойкотира евентуалната церемония по клетвата на Атанасова и Белазелков.
Междувременно и няколко адвокатски колегии в страната също излязоха с протестна позиция срещу начина на избор на новите съдии в КС и призоваха за отмяната му.
За мен прожекторът трябва да свети към Президентството - една тъмна институция пълна с много кеш.
Абе, къде изчезна онова скромно момченце Божикравов?