Гол Херакъл се издигал на мястото на Альоша в Пловдив
Огромен мраморен Херакъл е властвал някога от мястото, където сега се издига 50-тонната гранитна статуя на съветския войн Альоша в Пловдив. Затова съдим от монети, сечени от Филипопол по време на императорите Публий Септимий Гета и Септимий Север, както и от паметен постамент с надпис, оцелял до средата на 19 век. Пред бТВ историците Видин Сукарев и Владимир Балчев от Пловдив потвърдиха това.
В подножието на голият Херакъл имало и храм на богинята Деметра.
Премахването на Альоша в Пловдив невъзможно?
„Статуята на Херакъл я има на монетите. В едната ръка той държи боздуган, а в другата – лъвска кожа“, заяви историкът Владимир Балчев.
Депутат намекна, че собствеността на Альоша е руска и обиди българите, бил им промит мозъка
„Статуя и храме е имало. Това е доказано както от писмени, така и от археологически сведения“, добави колегата му Видин Сукарев.
На Бунарджика е имало извор и оттам минавал аквидуктът, който захранвал градът с питейна вода.
По време на мюсюлманската власт тепето е било извън града и от него се добивал камък за строежи.
Протест срещу бутането на Альоша, имало фашисти сред пловдивските общински съветници
„Първият паметник на върха е издигнат по инициатива на руската императорска власт. Той е типов паметник – пирамида. Направен е веднага след руско-турската освободителна война“, каза Сукарев.
Демонтажът на Альоша в Пловдив удари на камък, вероятно ще се стигне до референдум
След като Бунарджикът е залесен и облагороден, се появяват каменни алеи, бюфети и аквидукти. През 30-те години е любимо място за разходки. Градската управа пуска в парка дори елени и сърни, които оцеляват до септември 1944 г., когато са изядени от кучетата на съветските освободители.