Фашистка манифестация преди 81 години в Бургас
Само година преди България да се плъзне към комунистическа диктатура, една от най-знаковите организации до 1944 г. – „Бранник“, провежда масов събор на своите дружини в Бургас. В средата на май 1943 г. стотици бранници на възраст от 10 до 30 г. от цялата страна пристигат в морския град, за да участват в проявата.
Ето как проявата е отразена в бр. 6 на списание „Морски сговоръ“ (юни, 1943 г.), което е издание на културно-просветната организация Български народен морски сговор:
„На 16 май т.г. в Бургас имаше големи тържества по случай освещението на 10 гребни лодки, построени от „Бранник“ и предназначени за спортуване от младежите на същата организация.
Освещението на лодките стана на плажа пред бургаските морски бани в присъствието на бургаския обл. директор г. Хр. Гуцов, на висши представители на местните административни и военни власти, на дамски и мъжки чети от „Бранник“, както и на отряди от всички местни спортни организации.
Всички лодки бяха кръстени от заместник-ръководителя на „Бранник“ г. Захари Стоилков, с обичайното разбиване на бутилка шампанско на носа на всяка лодка, като последните се наименоваха с имената на офицери и моряци отличили се и заслужили за България. Тържеството се привърши с церемониален марш на отрядите, които минаха пред старшия военен началник в примерен ред и бодър, отличен строй.“
Архивните кадри от седмичния кинопреглед предлагат чудесна възможност да се види и как е изглеждала в средата на 1943 г. част от главната улица „Александровска“ в Бургас, по която маршируват бранниците. Основната трибуна, на която е зам.-шефът на организацията Захари Стоилков, е монтирана пред сградата на Българската народна банка, днес там е местното седалище на НАП. В годините след това пак там ще бъде поставена и трибуната, от която представителите на комунистическата диктатура ще приветстват също толкова пламенни маршируващи, засвидетелстващи преданост към новия строй.
Вижда е и все още недовършената тогава нова сграда на общината, чието предназначение не се е променило до днес. Тя обаче ще бъде открита чак през 1945 г. – две години след бранническата манифестация и една след забраната на организацията. Бургазлии ще забеляжат и сградата, в чието подножие се е намирала легендарната сладкарница „Малина“
Създадена на 29 декември 1940 година, за да подпомага отдолу властта, поела курс към все по-тясно сближаване с нацистка Германия, „Бранник“ е правителствена организация. Инициатор за нейното сформиране е министър-председателят Богдан Филов. По тове време всички партии в България са забранени. Така страната се опитва да подражава на модерната фашистко-нацистка идеология, изключваща многопартийността и плурализма.
Появата на „Бранник“ също би нарушила законодателството, забраняващо политическите организации. За целта Филов инициира приемането на Закон за организирането на българската младеж, който до голяма степен е преписан от устава на „„Хитлерова младеж“ (Хитлерюгенд) - младежката организация на Националсоциалистическата германска работническа партия. В него е предвидено създаването на масова организация, в която да членуват всички млади хора. Това легализира сформирането на „Бранник“.
В много от случаите тя е използвана, за да върши онова, което официалните власти се въздържат да правят. Например по времето, когато се решава съдбата на евреите от „старите български земи“. С това определение се назовават териториите, които обхващат България, преди Хитлер да връчи на странага Беломорието и части от Македония.
Когато българското Министерство на вътрешните работи започва да изпълнява спуснатата от нацистка Германия квота да бройка евреи, които трябва да се изпратят в лагерите на смъртта, членове на „Браник“ са разположени в еврейските квартали на различните градове в страната, за да вардят дали някой от жителите няма да се измъкне от там тайно. Те бият еврейски деца и нахлуват в къщите, за да всяват респект.
Докато делегация от високопоставени лица от Кюстендил пътува до София и заедно със заместник-председателя на българския парламент Димитър Пешев притиска вътрешния министър Петър Габровски да отмени на депортирането на евреите от старите земи (България все пак депортира евреите от Беломорието и Македония), бранници нападат домовете на двама от делегацията - Асен Суичмезов и Иван Момчилов от Кюстендил. Те хвърлят големи камъни, трошат прозорци и рисуват обидни надписи по стените. В знак на благодарност за спасяването им, дни след това няколко майстори от еврейската общност доброволно и безплатно поправят нанесените щети.
„Бранник“ е официално забранена още в деня на отечественофронтовския преврат. На практика голяма част от високопоставените ѝ представители бягат от България в дните преди това. Някои от по-дейните младежи, участвали в погроми, са бити и дори убити в масовия терор, последвал дните след 9 септември 1944 г. Основната маса на организацията, включваща ученици и студенти, чисто и просто е прехвърлена към новата комунистическа организация Съюз на народната младеж (прекръстен след смъртта на диктатора Георги Димитров в Димитровски комунистически младежки съюз - ДКМС), създадена през 1947 г. Докато „Бранник“, макар и масова, не е задължителна, в ДКМС трябва да членуват всички младежи. Мнозина от тях след това отново манифестират по същата улица в Бургас, но наместо с нацистки поздрав, приветстват комунистическите вождове с червени знамена и с портретите на Димитров и Сталин в ръка.
Много скоро ще дойде момента когато ще го разбереш . а и усетиш
Не забравяй , 4е ако пък 1878 не бяха дошли Руснаците ,сега можеше да си с Фес на кратуната и рязана или отрязана карабина !!!
И каква е разликата между фашизъм и комунизъм ?
Английският национален отбор поздравява публиката. https://www.cheshire-live.co.uk/news/chester-cheshire-news/england-footballer-who-refused-nazi-20640172
Прочетете статията и сравнете езика на днешните папагали.
Те са виновни които объркват нас и ние сме техни жертви!
Докога?
Докато не отидем и масово да гласуваме за свята и чиста Република!
Тиквата,Прасето,Магарето,Кирчо,Асенчо щяха да убеждават народа,че няма как да откажем на нашите европартньори,а Магарев след посещение в Берлин щеше да ни обясни колко полезно ще е за българската икономика ако построим някой друг концлагер за наша сметка.
Макар , че Фреди Кобурга който не е български гражданин, временно пребиваващ по сантиментални причини е бил влюбен в германски ръководител и България се включва в ПСВ . Сега Асенката носи топките на Спеца в час по физическо.
и младежката о-я "Младежи ГЕРБ"(Бойкоюгенд)
"Жени ГЕРБ"(бранички )
с одобрението на Немските фондаци "Ханс Зайдл" (носеща име на картечар от танков взвод от Вермахта) и фондоция"Конрад Азенауеър"
Един Кокорчо или Курчо Кандски по онези времена щяха или да бъдат заклани на улицата, или разстреляни, а в най-добрия случай, щяха да бъдат редовно онождани в затвора.
А за космонавта Радев ми е бедна фантазията какво би могло да му се случи в тези времена!
В България фашизъм като установен режим никога не е имало. Крайни елементи има във всяка държава, във всяко общество, но това да ти е начина на държавно управление е нещо много различно. Имахме, обаче, комунизъм, който е не по-малко мракобесен режим от фашизма и който нанесе непоправими вреди на страната и хората.
Ний Бранници сме щедро надарени,
с мощни и стоманени гърди.
Българийо за тебе сме родени,
Съдба велика Бог ни отреди.
С младежки жар обичаме народа,
сплотени сме край българския Цар.
На свободата свята и свещена днес
Бранникът е най-добър пазач.
Членове
По списък през 1943 година организацията има около 450 000 членове.
В организацията участват Елисавета Багряна, Дора Габе, Ангел Каралийчев и други видни представители на българската интелигенция...
Ako savetskata armiq ne be6e uni6tojila kafqvata 4uma, tezi hora ot snimkite 6tqha s ohota da ubivat slqvqni v koncentracionni lageri na smartta kato aushvic
Факт.