Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Потресена жена научи, че домът й е "седалище" на 80 фирми

Ключови думи: дом, адрес, апартамент, седалище, фирма

Измамници регистрират фирми на адресите на нищо неподозиращи собственици на имотите. Най-често фирмата е "еднодневка", създадена за източване на ДДС, или за да обжалва и провали обществена поръчка. "Бизнесменът", който я е учредил, е неоткриваем. Собственикът на имота разбира, че някой се е вписал на адреса, случайно - например от призовка или от посещение на полицай. Точно това се случва на жена, която с изумление научава, че жилището й е посочено като адрес на фирма, замесена в криминален случай с убийство в София в началото на януари.

Притеснена, тя направила справка и установила, че домът й е вписан като "централа" на още над 80 фирми. Този опасен феномен е от години, а властите не предприемат нищо. Подобни печални рекорди са регистрирани и предишни години - през февруари 22 г. например зрителка на бТВ разказа, че без нейно знание и съгласие в къщата й в Петрич са регистрирани към 40 фирми, някои от които са в черния списък на НАП със задължения за милиони. Когато домакинята поискала да си купи климатици на изплащане, отказали й, защото на адреса имало нелоялни платци.

Фирми фантоми използват фалшиви адреси най-често за да източват ДДС. Адреси се крадат и от дружества еднодневни, създадени само за да обжалват и провалят дадена обществена поръчка. Още през 2020 г. обмудсманът на София Диана Ковачева алармира за проблема със "самонастаняването" на ООД-та и еднолични търговци в частни домове, след като получава редица жалби от потърпевши.

Собствениците на такива имоти са подложени на стрес. Случва да получават призовки за съдебни дела срещу фирма длъжник, известия за задължения, "честитки" от съдебни изпълнители, притесняват ги контролни органи, фирми за събиране на вземания, потърпевши от дейността на "самонанесла се" фирма и дори екипи на разследващи журналисти. А от съмнителния или престъпен бизнес няма и следа. 

Проблемът е в празнота в Търговския закон, който позволява да се регистрира ЕТ или юридическо лице на посочен адрес, без да се представя правно основание  - нотариален акт, договор за наем или поне декларация, че собственикът е съгласен имотът му да е фирмен офис. Така на практика всеки може да впише какъвто си поиска адрес. Има дори случаи Търговския регистър да вписва фирми на несъществуващи адреси, посочва обмудсманът. 

Пълен абсурд 

Парадоксално е, че докато за фирмите няма никакви изисквания, за физически лица се изискват куп бумаги. "Когато гражданин желае да се регистрира по постоянен или настоящ адрес, той трябва да представи редица документи, регламентирани в Закона за гражданската регистрация - документ за собственост, договор за наем, писмено съгласие от собственика чрез декларация по образец, подадена лично или с нотариална заверка на подписа, и т.н. Освен това има конкретни изисквания относно броя на лицата, които могат да се регистрират на един адрес", обяснява националният омбудсман.

"Седалището и адресът на управление на фирмата са основни белези, които индивидуализират всеки търговец и чрез тях се търси контакт с него. Седалището играе важна роля при определянето на местната подсъдност, има значение и с оглед изпълнението на различни задължения", коментира доц. Ковачева. 

След поредния скандален случай тя отново призовава институциите да вземат спешни законодателни мерки срещу порочната практика.

Едно от възможните решения е да се предвиди механизъм за служебно заличаване на невярна информация за адреси на управление при подадено обосновано искане за това от потърпевши граждани. И разбира се, за се въведе изискване фирмите да представят документи, доказващи правното основание за обитаването на имота, представен като седалище.  

Параграф 22

Сега има законова възможност лице, което има правен интерес, или прокурор да поиска от съда установяване на нищожност или недопустимост на вписването. Но това създава затруднения за потърпевшите граждани - без да имат вина, те трябва да водат дела в съда, да губят време и пари. Освен това как съдът ще призове фирма фантом, която посочила фалшив адрес? Най-нелепото е, че на практика законът не е забранил да се регистрира фирма на чужд адрес и позволява омагьосан кръг -  дори ако гражданинът спечели делото,  същият търговец може пак да поиска да се впише със същото седалище, обяснява доц. Ковачева.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Българин "счупи" дрегера Кара с 3,45 промила алкохол, направи катастрофа, за щастие няма жертви Записа нова категорична победа Херкулес от Червен бряг е категоричен номер 1 на България за миналата година в спорта
Почина внезапно Тъжна новина в Съединените американски щати Шокиращо: Жена наби бившия си мъж, използвайки... Се*с играчка
Земетресение люшна до... Нова Загора Над 30 души са ранени при катастрофа между два автобуса В Германия
Почина голямо име в музиката От този свят си отиде Роберта Флек В ресторантите така задушават лука, тайната е на Голдън Рамзи: Готов за миг, много по-сочен и без миризма на пържено в апартамента Кулинарният експерт споделя, че ключът към перфектния задушен лук се крие в добавянето на сода бикарбонат и захар
Парламентът на Украйна не прие удължаване на мандата на Зеленски Тръмп поиска провеждането на нови избори в страната По примера на Тръмп в САЩ Орбан подхваща чуждестранното финансиране в Унгария Корупционната мрежа, която управлява целия западен свят на политиката и медиите, трябва да бъде премахната, изтъкна той
Настъргах 3 ябълки върху тестото, навих и нарязах така, гостите ми полудяха Вместо обикновено руло опитайте тази оригинална идея за Ябълков венец Желязков: До края на деня внасяме Бюджет 2025 в парламента Ще бъдат внесени и бюджета на НЗОК и тови за ДОО