Защо бургаските рибари не протестират срещу закона за морските ветрогенератори
На 4 декември депутати внесоха изцяло нов Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Такъв бе предложен и в предишното Народно събрание, но не успя да мине вероятно и заради краткия му мандат.
Сега вносители са представители на ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС, но и на опозиционната „Има такъв народ“ (ИТН).
Пръв инициатор пък е Ивайло Мирчев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Той е депутат от Добричкия регион. Рибари именно от там обаче реагираха остро срещу законопроекта и заплашиха с протести.
Според Мирчев в морето около Шабла за няколко години могат да се изградят поне 6 гигавата мощности, което би гарантирало енергийната независимост на страната ни. Той дава за пример и съседна Румъния, където подобни ВЕИ съоръжения вече са изградени в морето.
Според рибарската общност в най-северния морски регион на България обаче вятърните електроцентрали ще повлияят негативно на миграцията на рибите и ще нанесат поражения върху туризма, съобщи БНР в началото на януари.
Законопроектът за изграждането на вятърни електроцентрали вносителите очакват да бъде гласуван в Народното събрание още през този месец. Ако той обаче не изпълнява конкретни критерии, рибарската общност в крайморска Добруджа е готова да излезе на протести, посочи Виктор Лучиянов от Балчик. Според него такива вятърни съоръжения в морето ще оставят в историята редица видове риби по нашето крайбрежие.
Лучиянов е категоричен, че рибарската общност не е против изграждането на ветрогенератори в морето, но те не трябвало да бъдат разположени в шелфовата зона. В законопроекта е записано, че съоръженията ще бъдат поставяни на разстояние между 20 и 50 км от брега. Според Виктор Лучиянов, обаче, предвид спецификата на морето в шабленския и каварненския регион това не е достатъчно.
Във внесения законопроект депутатите дават пример и с вече изградените ветрогенератори в морето в съседна Румъния. Според Лучиянов не може да се направи сравнение как ще се отразят подобни съоръжения по българското крайбрежие, тъй като има специфични разлики в морето. За да изразят още по-категорично мнението си, рибарите са готови и на масови протести.
Рибарската общност от Варна и Бургас обаче не е реагирала към момента.
Справка на „Флагман“ показва, че сред вносителите на законопроекта липсват бургаски депутати. Има обаче един от Варна – Калоян Икономов от ПП-ДБ.
Народен представител от Бургаско коментира пред „Флагман“, че в района на южното Черноморие въобще няма потенциал да се инсталират ветрогенератори. Това се виждало и от карти на ветровете, изработени от различни институции. В този смисъл, регионът не бил засегнат.
Това потвърди и Димитър Янчев-Брадата от сдружението „Морски сговор“, което обединява рибарите от бургаското „Ченгене скеле“.
„Точно така е. Ветровите потоци са на север-североизток“, каза той пред „Флагман“. „Нито сме разисквали темата, нито имаме експертизата. Не знаем какви са мотивите да сме „против“ и „за“, добави Янчев.
Дискусията в парламента тепърва предстои. На този етап обаче не е ясно доколко приоритетен е законопроектът и дали ще се придвижи действително бързо и без адекватно обществено обсъждане, както се притесняват рибарите от Добричкия регион.
Очаквайте интервю по тази и други теми с Димитър Янчев
От тях ще спечелят само няколко човека (вкл. политиците, които ще дадат разрешение за тях), а ние ще стоим на брега и ще блеем по въртящите се перки.
С техните пикливи пет кила цаца на година ли трябва се съобразява цяла България .
Аман от протестъри разбиращи от всичко .
За това сме все на опашката и на дъното .
Благодаря!
айде у лево