Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Навременната диагностика е ключът към лечението на рак на маточната шийка

Д-р Мерал Чаназ Муталиб преглежда в медицински център „Света София“ с направление по НЗОК и в университетска болница „Дева Мария“ срещу заплащане.
Ключови думи: д-р мерал чаназ, жени, умбал дева мария, акушер-гинеколог, рак на маточната шийка, лечение

От 15 до 21 януари отбелязваме Европейската седмица за превенция на рак на маточната шийка. С началника на Клиниката по акушерство и гинекология на университетска болница "Дева Мария" д-р Мерал Чаназ Муталиб разговаряме за цервикалния карцином и неговата профилактика.

Д-р Мерал Чаназ Муталиб е акушер гинеколог с 20-годишен стаж по специалността. Своя опит трупа в болници от групите на Anadolu Hospitals и Hayat Hospitals в Турция, но преди това завършва медицина в МУ-Варна и България остава завинаги в сърцето му. През 2023 г. заменя Истанбул с Бургас, за да оглави Клиниката по акушерство и гинекология на университетска болница „Дева Мария“. Основният му интерес е в областта на лапароскопската и роботизирана хирургия в гинекологията, като в периода 2014- 2023 г. преминава множество курсове и тренинги в тази насока.

Д-р Муталиб преглежда в медицински център „Света София“ с направление по НЗОК и в университетска болница „Дева Мария“ срещу заплащане.

- Д-р Чаназ, през януари отбелязваме месеца за осведомеността, превенцията и борбата с рака на маточната шийка. Бихте ли ни дали повече информация по темата?

- Всяка година през месец януари отбелязваме месеца за осведомеността, превенцията и борбата с рака на маточната шийка. Във връзка с това, от 15-ти до 21-ви януари тази година се отбелязва и Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка. Използваме този месец, в частност тази седмица, за да разпространим осведомеността за рака на маточната шийка, видовете скрининг и повишим вниманието върху последиците от този вид рак. За съжаление, ракът на маточната шийка е един от най-разпространените видове рак при жените, като особено често се среща при жените на възраст между 15 и 44 години. Този вид рак се разпространява по-бавно и е лечим при ранно разкриване. Ранното тестване и диагностициране са от голямо значение при последващото лечение.

- Кое е причина за този вид раково заболяване?

- Като основна причина за рак на маточната шийка е персистираща инфекция с високорискови видове човешки папиломен вирус (HPV), изключително често срещано семейство вируси, които се предават чрез сексуален контакт.

Повечето HPV инфекции изчезват сами в рамките на една или две години, тъй като имунната система контролира инфекцията. Тези краткотрайни инфекции не причиняват рак. Когато високорисковата HPV инфекция продължава години, тя може да доведе до промени в цервикалните клетки, водещи до предракови лезии. Ако предраковата лезия не бъде открита и отстранена, тя може в крайна сметка да се развие в рак на маточната шийка. HPV вирусите имат разнообразни варианти, като за особено високорискови са приети два вида HPV16 и HPV18, които причиняват 70% от раковите заболявания на маточната шийка в света.

- Какви са методите за превенция и ранно диагностициране?

- Ракът на маточната шийка е предотвратим и лечим, ако бъде открит навреме. Почти всички видове рак на маточната шийка могат да бъдат предотвратени чрез HPV ваксинация, рутинен скрининг за рак на маточната шийка и подходящо последващо лечение, когато е необходимо.

HPV ваксината предлага най-голяма защита, когато се постави преди човек да започне сексуално активен живот. Препоръчва се рутинна HPV ваксинация за момичета и момчета на 11 или 12-годишна възраст, За млади хора, които не са били ваксинирани в рамките на възрастовите препоръки. HPV ваксинация се препоръчва до 26-годишна възраст. Някои възрастни на възраст между 27 и 45 години, които все още не са ваксинирани, може да решат да получат HPV ваксина, след като разговарят с лекаря си за риска от нови HPV инфекции. Ваксината срещу HPV се прилага като серия от две или три дози, в зависимост от възрастта.

Тъй като ваксинацията срещу HPV не предпазва от всички типове HPV, които могат да причинят рак на маточната шийка, все още е важно да се прави скрининг на редовни интервали. Два широко използвани скрининг теста са HPV тестове и цитологични тестове (известни също като Pap тест или цитонамазка). Тези тестове могат да открият високорискови HPV инфекции и анормални клетъчни промени и предракови заболявания, които могат да бъдат лекувани, преди да се превърнат в рак. Затова е важно пациентите да се подлагат на редовни скринингови тестове, започвайки от 20-те си години.

За да бъде ефективен скринингът за рак на шийката на матката, пациентите трябва да преминат навременен скрининг и проследяване на необичайни резултати от тестове. Поради социално, екологично и икономическо неблагоприятно положение, определени групи може да имат затруднен достъп до здравни грижи и в резултат на това да носят непропорционална тежест от рак на маточната шийка.

Най-важното, което трябва да запомним, е че ранното диагностициране и своевременното адекватно лечение винаги имат благоприятни последици при повечето заболявания, затова никога да не пренебрегват профилактичните прегледи.

Почина култов музикант Той бе част от легендарна рок група Тази тайна съставка ви спасява косата Розмаринова вода е естествено решение за здрава и гъста коса
Опасен ли е новият китайски вирус Властите потвърдиха увеличение на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) – вирус, наподобяващ грип, особено разпространен сред деца Масови сигнали за бомби в училища в страната... Какво се случва в България?
Грип мъчи България Много области обявиха грипна епидемия Очаква се Народното събрание най-после да... Състави комисиите си
Володимир Зеленски с тежко изказване Намеси 200 000 европейски войници Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините Нека да покажем на търговските вериги, но и на производителите, дистрибуторите и на политиците, че мислим сериозно и знаем как да се организираме и покажем, че и от нас зависи намаляването на техните печалби, реализирани на гърба и джоба на потребителите, пише в призива 
Днес имен ден празнуват... Могат да почерпят всички казващи се Анастас бТВ го оставиха без пари Това не е първият случай, в който Кадиев отправя критики към шоуто, като само преди дни намекна, че предаването трябва да бъде свалено от ефир
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци Те са били скити в румънски камион, влизащ у нас от Турция Братът на издирваната от ФБР Ружа Игнатова с тежки думи Ето какво сподели