Алчни измамници искат 10 000 лева от жертвите, изкуственият интелект помага за престъпленията
Алчни измамници изпращат писма фалшива заповед за съдебно производство. Тя е с логото на националната полиция и е подписана уж от директорът на „Киберпрестъпност“ Явор Колев. Мошениците искали по 10 000 лева от жертвите, а пред NovaNews експертът предупреди, че те злоупотребявали с името му. Аз дори вече не съм шеф на отдела и ако хората, които получават фалшивата заповед по e-mail-a, проверят тези неща в Интернет, ще осъзнаят, че ги лъжат, добави той.
В съобщението по e-mail-а пише още, че получателят подлежи на голям размер глоба. Колев посочи, че писмото остава впечатлението, че този документ е официален. „Това са реквизити, които целят да остават впечатление у потребителя, че това е истинско писмо, да го накарат да осъществи контакт с измамниците и да преведе сумата над 10 хил. лв. Когато потребителят започне на проверява логата или моето име ще види, че аз съм бивш шеф, но се създава впечатлението, че това е истински документ“, каза Колев в предаването „Твоят ден“.
Той подчерта, че потребителите трябва да бъдат много внимателни. „Правоохранителната система не използва за такъв тип деяние административни наказания. Това е криминализирано в НК и е престъпление по смисъла на кодекса“, допълни експертът.
Той обясни, че зад измамата стоят организирани престъпни групи от африкански държави като Нигерия, Гана и т.н. „До тях трудно може правоохранителната система на България и на ЕС да достигне. Бъдете внимателни и не осъществявайте контакт с тях! Не плащайте никакъв откуп“, предупреждава експертът по киберсигурност.
„Изкуственият интелект навлиза в това да прави измамите по-достоверни. Увеличават се романтичните измами, сексуалните престъпления срещу деца“, добавя той.
Спазвайте принципите на кибер хигиената, съветва Колев.
„Трябва да проверите от какъв източник е mail-ът. Обикновено се изпраща спам от името на авторитетни организации, каквито са НАП, съдия-изпълнител, МВР, а прикаченият им файл е със зловреден код, който може да зарази компютъра ни и в последствие да станем жертви на кибератака – фишинг, с който да се откраднат наши лични данни“, подчерта той.
„Не отваряйте такива прикачени файлове и не последвайте линкове!“, добави експертът.
Водещата пък разказа как дама от Велико Търново натиснала някакъв линк, след което се появил надпис „Сесията ви изтече“ и профилът й започнал да изпраща съобщения на близки приятели, че й трябват пари.
„Това е често срещан метод да измама. Крадат се профили в социалните мрежи. Престъпниците така имат достъп до всички контакти и разпращат съобщения. Известни личности са се оплаквали при нас, че се изпращало от техните профили съобщение, че са в чужбина и са претърпели злополука и че се искат пари. Техни приятели изпращали по 2-3 хиляди евро, за да могат да си платят разноските, а парите отивали при мошениците“, поясни Колев.
Изкуственият интелект помага на измамниците, за да изглеждат измамите по-достоверни, каза още той.
„Самотни дами на 50-60-години, които са вдовици или разведени, търсят американски генерали и много лесно попадат в мрежите на измамниците. Стига се дотам да продават имущество, да теглят кредити. Имахме една служителка на районен съд в провинцията, която няма кой знае колко възможности, но бе продала апартамент, теглила заеми от банки и от приятели и накрая почти стигна до самоубийство“, каза още бившият шеф на „Киберпрестъпност“.
Добави Коментар