Той е зет на Ердоган и е най-големият данъкоплатец в Турция
В момента с фирмата си за производство на дронове, която управлява заедно с брат си Халук, Селчук Байрактар осъществява около една четвърт от износа на турската оръжейна индустрия, пише ФАЦ в своя публикация. По официални данни миналата година този износ се е увеличил с 27 процента и е достигнал 5,5 милиарда долара.
Над половин милиард турски лири за хазната Точно по Нова година се разбра, че 44-годишният Селчук Байрактар отново е най-големият данъкоплатец в страната: турските данъчни власти обявиха, че през 2022 година той е внесъл данък общ доход за 564 милиона лири (около 34 милиона долара) - четири пъти повече от сумата, платена от Байрактар през 2021-а, когато той също бе най-големият данъкоплатец, припомня ФАЦ.
Изданието отбелязва, че това не само показва колко добре печели Байрактар, но и повдига редица въпроси. Например това защо данъчните власти крият кой е вторият най-голям данъкоплатец - преди 93-годишния магнат и основател на едноименния холдинг Рахми Коч. Със състояние от 2,3 милиарда долара той попада едва на седмо място в списъка на най-богатите хора в Турция, в който обаче Байрактар изобщо не фигурира, пише германското издание. Затова предположенията са, че оповестяването на защитените данъчни данни не е станало без съгласието на засегнатите. Но то определено няма да навреди на президентския зет - щом обществеността го възприема като честен и голям данъкоплатец.
Още повече, че не е изключено той да има и политически амбиции. Тъстът Ердоган няма право да се кандидатира още веднъж за президент (според сегашната конституция), а и Селчук Байрактар не би бил първият член на семейството на висок пост - от средата на 2018-а до края на 2020-а зетят Берат Албайрак бе финансов министър на републиката. Износ в 33 държави по света Селчук Байрактар, който е роден през 1979 година, е получил инженерното си образование в Турция и в САЩ и още като студент в Масачузетския технически институт започва да се занимава усилено с автономно летящи апарати - дронове и хеликоптери, разказва ФАЦ. През 2007 година се завръща в родината си и поема фирмата на баща си за авточасти.
Служителите на компанията „Байкар" са 4000, средната им възраст е 29 години, а разузнавателните и бойните дронове, които произвеждат, се изнасят в 33 държави - от Украйна до Саудитска Арабия, припомня ФАЦ. По същата тема "Франкфуртер Рундшау" пък пише, че 50 процента от турския оръжеен износ обхваща дронове, както и управляеми и неуправляеми муниции, а Саудитска Арабия е най-големият клиент на „Байкар" за момента - предстои да ѝ бъде доставена продукция за три милиарда долара. Нови разработки на "Байкар"
В момента Байрактар работи по проект за автономно летящ свръхзвуков изтребител, наречен „Къзълелма". Компанията "Байкар" разработва и космическа ракета, която издава амбициите на компанията в сферата на космическите технологии, посочва ФАЦ. В самата Турция Селчук Байрактар е известна личност. Успехите му с високотехнологичните оръжия изпълват много от сънародниците му с гордост. В платформата Х (бивша Туитър) Байрактар има почти три милиона последователи.
Добави Коментар