Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

2023 г. е била най-топлата година у нас от 93 г. насам

Ключови думи: година, топла година, сравнение

Изминалата 2023 г. е била най-топлата, регистрирана у нас от 1930 г. насам. Това показва предварителна оценка на Националния институт по метеорология и хидрология, публикувана снощи. Средната годишна температура за 2023 г. е 12.9 °С. Тя е с около 0.4 °С по-топла от 2019 г. – втората най-топла.

Зимата и есента на 2023 г. са най-топлите сезони зима и есен за същия период, а лятото е третото най-топло. Единствено пролетта е с температури под нормата.

С най-голямо положително отклонение от нормата е бил месец януари, следван от месеците октомври, декември и септември. Септември се отличава с летни температури, въпреки че всъщност е първият месец от метеорологичната есен. Броят на летните дни през септември (дните с максимална температура над 25 °С) е бил 25, което е повече от броя на летните дни през юни – първият летен месец. На 23 септември в 12 станции са измерени температури от и над 36 °С. Необичайно топло е било и през месец октомври, когато също има продължителни периоди с поредни летни дни. На 20 и 21 октомври в областите Плевен, Ловеч, Велико Търново, Търговище, Русе, Добрич и Варна са измерени температури от и над 34 ℃. Относително най-студен месец е май, следван от април и юни - има се предвид най-голямото застудяване спрямо обичайното.

През втората половина на юли е една от най-тежките горещи вълни в страната за последните десетилетия. Има периоди от по 8–12 дни в Северна България и по 16–17 дни в Южна България с регистрирани максимални температури от и над 34 °C. В 38 метеорологични станции на НИМХ температурите са достигнали или надвишили 40 ℃. На 25 и 26 юли в областите Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Варна, Ямбол и Стара Загора са измерени температури от и над 42 ℃.

Най-ниската измерена температура е минус 24.7 ℃ на 7 февруари на връх Мусала, а най-високата – 43.0 ℃ на 25 юли в Русе.

Валежите са били по-близо до климатичната норма, но с големи амплитуди. Например след изключително сухия октомври, през който валежите са едва около 12% от месечната норма, следва най-валежният месец за годината – ноември, със среден сумарен валеж около 232% от климатичната норма.

Най-големи щети от проливни валежи е имало, както помним, в крайните югоизточни части на страната, където на 4 и 5 септември бяха наводнени редица населени места в района на Странджа и по най-южното черноморско крайбрежие. През месец юни в района на Берковица два пъти бе обявявано бедствено положение заради проливни валежи, наводнения и нарушена инфраструктура. На 25 и 26 ноември в цялата страна имаше силни валежи от дъжд, преминаващ в сняг, като количествата на много места са надвишили месечните норми.

Значителна е била честотата на ветровите бури през годината. Почти през всички месеци има информация за нанесени материални щети от силни пориви на вятъра в различни райони на страната. Най-голяма скорост на вятъра в метеорологични станции в населени места е регистрирана в Русе на 23 декември – над 40 m/s от запад-северозапад.

1
Коментара по темата
1.
А догодина
06.01.2024 10:43:50
ще е най-студената и пак пръцкащите крави ще са виновни! Изобщо каквото и да става... климатични промени са ви в устите... наред с други неща...Ама все пак сте флегмани :)
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време