Повече грип или повече ковид - не мога да кажа, но болните в Бургаско се увеличават
- Д-р Желязков, нарастват ли случаите на заболелите от типичните за сезона, в който се намираме, вируси?
- В последните две седмици има нарастващи случаи на респираторни заболявания, в това число и грип. НЗОК финансира само изследването за коронавирус, а за грип не го финансира, така че там се назначават по-малко изследвания, ако пациентите могат да си го позволят. В лабораторията едно изследване за грип е около 20-25 лв., а това за повечето хора не е достъпно. В аптеките също има тестове за грип, така че който следва препоръките на личните лекари, може да си направи тестове за грип и за ковид. Има повишена заболеваемост от грип А, поне първите 5-6 случая, които аз съм регистрирал, са от този щам. Грипът протича сравнително леко, но по-продължително – може би 2 до 3 седмици – със суха дразнеща кашлица, температура, главоболие и отпадналост през първите 2-3 дни.
- Как можем да се предпазим от тези вируси и тяхното разпространение, какви мерки да предприемем у дома при първи симптоми?
- На първо място са общите хигиенни мерки и това важи за всички заразни заболявания, в това число вирусните и грипа. Говоря за стриктно измиване на ръцете при досег с повърхности преди всяко хранене, да се избягва да се събират в тесни и задушни помещения хора, които имат хрема, кашлица и температура, да се проветрява често, за да става движение на въздуха. За грип си има строга имунизация, която намалява усложненията от грипа и силата на грипната инфекция. Все още личните лекари до 31 март разполагаме с противогрипни ваксини по места, ваксинацията върви, въпреки че за да се получи някаква защита, трябва да минат поне 10-15 дни. През последните 10 дни е желателно тези, които не са си поставили имунизация и са над 65 години, да потърсят личните лекари, някъде все още има останали ваксини. До 10 дни все още има възможност за имунизация против грип.
Наплив на хремави и кашлящи пациенти при джипитата, доказан грип в Бургас обаче още няма
- Кога има полза от тези имунизации – при начални симптоми на вирус има ли смисъл?
- Ако имате вече симптоми, ваксината няма да бъде от полза, защото трябва много време, за да се образуват защитните антитела, нужни са около 10-15 дни. Едва тогава можем да разчитаме донякъде на имунизацията против грип.
Ако при първите симптоми наистина се окаже грип, има специфично лечение с противогрипни препарати, които всички лекари знаят. Вземайки тези лекарства, има възможност за по-кратко и леко преболедуване.
- Каква е възрастта на пациентите, които сте регистрирали предимно?
- По-често грипът засяга децата и работещите хора. По-малко са пенсионерите, може би защото аз лично съм направил около 100 ваксинации против грип. Децата от 2 до 10 години прекарват около 10 – 15 дни с кашлица и температура, работещите хора преболедуват умерено тежко.
Кметът на Бургас въвежда засилен филтър в ясли, детски градини и училища заради грипната вълна
- Току-що стана ясно, че в бургаските учебни заведения ще бъде въведен засилен филтър против разпространение на вируси, но кога се очаква да дойде пикът на грипната вълна?
- По принцип в България пикът е към края на януари началото на февруари. Почти винаги тогава се получават тези епидемии, които са за две-три седмици и обикновено затихват. В момента регистрираме някои случаи и предполагам, че към края на януари и началото на февруари ще бъде по-масово заразяването.
- Кое е правилното лечение – с противовирусни препарати или с антибиотици? Може би повечето Ваши колеги се застраховат и директно изписват антибиотици, или пък пациентите настояват, за да им мине по-бързо…
- Не бих казал, че това е правилно. И по-скоро има голям натиск от пациентите да изписваме антибиотик и някой път ние се поддаваме. И при мен го има това нещо – още с първите симптоми да чуя: „докторе, изпиши ми антибиотик, за да ми мине по-бързо.“ Не са прави пациентите, защото това са вирусни инфекции – в това число са ковид, грип, настинки. Може да има усложнения, това е естествено, но самият антибиотик в началото не предпазва от тях. Може на 100 души да има 10 пневмонии или по-малко, не мога да кажа, защото зависи какви допълнителни заболявания има пациентът и какви защитни сили на организма си – дали е пушач, дали е на възраст. Много са факторите, които определят дали ще има някакво усложнение. Затова казваме на пациентите – ако температурата не премине за 3-4 дни, общото състояние се влошава, кашлицата се засилва, посетете ни отново – може да направим кръвна картина, снимка на бял дроб и тогава вече, ако има усложнения, може да се изпише антибиотик, когато е доказано. Но в началото е груба грешка да се изпише антибиотик за грип или за респираторни настинки.
- Според Вашите данни, повече заразени с грип или повече с ковид има в момента?
- Не мога да кажа. Изследванията, които назначаваме, когато посетите личен лекар, са много редки. Ние се осланяме на това, което пациентите сами си направят вкъщи. Аз ги съветвам да си купят бърз тест за грип и за ковид и ако има резултат, да ми се обадят. По тези индиректни данни мога да съдя. Но на 10 души, които съм посъветвал и имат симптоми, един да си направи изследване или аз да пусна един тест за ковид. Не може да бъде покрита цялата картина – да назначавам тест на всеки, който влезе в кабинета с хрема и кашлица. Не е и нужно, тъй като горе-долу всички настинки протичат по един и същи начин и лечението в първите дни е еднотипно – единствено симптоматично против настинка. Ако се докаже грип и ковид, може да е малко по-различно. Затова не мога да кажа кое е повече – ковид или грип.
- Какви са Вашите препоръки – паралелно с изписаните препарати какво друго да правят хората, за да се лекуват адекватно?
- Хубаво е първо да си останат вкъщи, да се проветрява често, да се пият достатъчно течности, за да може организмът да се хидратира, да се приемат в по-големи дози чайове – 4-5 пъти на ден билков, зелен чай, ройбос. Храната трябва да витаминозна и лека, да включва плодове и зеленчуци.
Много е важно максимално да се ограничат контактите на болния, за да не заразява и другите членове на семейството. Нужно е да държи връзка с личен лекар, ако продължава да развива симптоми. Ако кашлицата, температурата, втрисането се задълбочават след 3-4 дни лечение, хубаво е отново да се посети лекарският кабинет.
------
Ей това са ни лекарите в Бургас. Хубаво прочетете как се лекува! Че той пациента като сам си прави тест, може и сам да си направи диагноза и като влезе в сайта на някоя аптека, дори може да си намери лекарства. А лекарите за къв уй са ни тогава? И тоя бил председател ма сдружението на джипитата...
Ми къде е китайската кашлица,или туй е нещо модерно
Вторник сряда и петък _Таратор боб компот
Ще бъдете здрави
НИКОЙ НЕ ВИ ВЯРВА....МАФИОТИ С БЕЛИ ПРЕСТИЛКИ
ИЗМАМНИЦИ АЛЧНИ