6 правила за ефективно поставяне на цели за 2024 г.
Психологът Марина Куликова даде шест съвета как правилно да си поставите цели за следващата година.
Първото нещо, което съветва психологът, е да разберете, че целта, която сте си поставили, трябва да бъде ваша, лична. Експертът обяснява препоръката си с това, че понякога, постигнали целта си, не изпитваме радост и удовлетворение. Тогава започваме да обезценяваме всички усилия, положени за постигане на целта. В този случай вече не искате да си поставяте нови цели и настъпва разочарование. Вместо радост и гордост от собствените заслуги, човек изпитва съжаление за загубеното време.
„Човек може да си постави за цел, например, да получи медицинско образование, защото родителите му го искат. Но в сърцето си този човек иска да пее на сцената. Ще се почувства ли доволен от медицинската си диплома? Малко вероятно е, защото дълги години той ще работи върху чужда цел, която му е наложена от външен фактор“, обяснява Куликова.
Затворете очи и си представете, че целта, която искате да си поставите вече е постигната, съветва експертът.
Отговорете си на следните въпроси: Как се чувстваш, когато целта е постигната? Какъв си, когато постигнеш целта си? Усещате ли лекота и радост или разочарование и скованост в тялото си? Чувствате ли, че постигането на вашата цел ще промени живота ви към по-добро?
Втората препоръка на специалиста е, че трябва да поставите целите си така, че да отговарят на вашите ценности.
„Ценностите могат да бъдат всякакви, но всеки човек има свой собствен набор от ценности. Ценностите осветяват жизнения път на човека. Стойността няма крайна точка, за разлика от целта”, обяснява психологът.
Куликова добавя, че няма смисъл да се взема за цел покупката на малка къща в малко село, далеч от големия град, ако човек цени активния градски живот, или ако ценността му е да се реализира в областта на бързите продажби в офлайн формат.
Важно е постигането на вашата цел да зависи 100% от вас и да не вреди на другите, категоричен е експертът.
„Например една жена си поставя за цел детето ѝ да постигне успехи, тоест това е цел, чието постигане зависи от това дете. Постижима ли е такава цел? Малко вероятно. Най-често такава цел ще доведе до факта, че жената ще изразходва огромно количество енергия, така че детето й да учи и да се развива „скоростно“, ще окаже натиск върху него, може би ще го упрекне или ще го мотивира прекалено, ще възникне напрежение и отношенията между майката и детето ще се влошат“, казва специалистът.
Четвъртият момент, който отбелязва практикуващият психолог, е, че целта трябва да е измерима и да има краен срок за постигане.
Тя дава пример:
„Искам да стана шофьор на кола“ е неизмерима цел, която няма краен срок за постигане: не е ясно, какво се опитва да постигне човек - да си купи кола, да вземе книжка или да си намери работа, да стане шофьор или може би нещо друго? Освен това не е ясно, кога човек иска да постигне целта си – за 2 месеца, за шест месеца, за година или за 5 години?“
„Искам да взема курсове в автошкола и да получа шофьорска книжка в рамките на 6 месеца от датата на поставяне на целта“ или „Искам да купя конкретна марка кола в рамките на 1 година от датата на поставяне на целта“ - това са измерими цели с конкретен срок за постигане. Измерването на целта и определянето на краен срок за нейното постигане позволява на човек да разбере, какви задачи трябва да бъдат изпълнени и какви конкретни стъпки да предприеме, за да ги постигне в срок. Постигането на цел е път с конкретни стъпки”, припомня специалистът.
Пети съвет: Целта трябва да е реална за конкретен реален човек.
Психологът е сигурен, че поставянето на цел за закупуване на кола, която струва 10 милиона лева в рамките на 6 месеца с доход от 100 хиляди лева на месец, ако не очаквате да получите наследство от богат чичо в близко бъдеще, не е логично. Такава цел е малко вероятно да бъде постигната и разочарованието няма да закъснее.
Поставянето на такава нереалистична цел може да доведе до намаляване на самочувствието, съмнение в себе си, тревожност и прекомерно напрежение в тялото. Целта не трябва да влошава живота на човек. Целта е предназначена да вдъхновява и мотивира.
Шестата препоръка на психолога е: Човек контролира целта си, а не обратното. Във всеки момент можете да коригирате или промените целта или дори да се откажете от нея, ако например тя е престанала да бъде уместна, започнала е да противоречи на ценностите ви или е престанала да ви вдъхновява, смята психологът.
„Важно е да запомните, че дори ако целта е поставена по всички правила, в резултат на различни обстоятелства тя може да не бъде постигната в рамките на посочения от вас срок. Или целта може да се трансформира по пътя към нейното постигане. Това не означава, че нещо не е наред с човека. Ситуацията може да означава, че това е или неподходяща цел, или е необходим различен подход за постигането ѝ”, посочва Марина Куликова.
“Поставянето на цели е важно и необходимо. Важно е да извършвате тази дейност с любов към себе си и с пълна отговорност за живота си. Целта не се превръща в смисъл на живота“, обобщи психологът Марина Куликова.
Добави Коментар