Знаковите личности от Бургаска област, които завинаги останаха в 2023 година
През последните 12 месеца Бургас загуби знакови имена от всички сфери на обществено-политическия живот – хора, които оставят трайна диря в историята с делата, действията и заветите си. Сред тях има представители на магистратската общност, бизнеса, духовенството, политиката, изкуството.
Ето кои останаха завинаги в 2023 година:
През април магистратската общност бе в траур, защото се прости с един блестящ юрист и справедлив съдия – Николай Гемеджиев (51 години). Той загуби битката с тежко онкологично заболяване. За него и до днес се говори със суперлативи. Съдебните му актове бяха безупречни, а самият той бе авторитет, който не оставяше съмнения с решенията си в нито една от страните. (ВИЖТЕ ТУК)
2023 година ни отне и д-р инж. Деляна Чавдарова – носителка на редица ордени и награди за заслуги към общественото и индустриално развитие на Бургас. Тя е бивш директор на кабелния завод „Васил Коларов“ и зам.-министър в Народна Република България. Деляна Чавдарова почина на 88-годишна възраст.
През юни на 86 години си отиде и един от бившите кметове на Бургас – Никола Александров (8 декември 1989 година – 1 септември 1990). Той управлява града в трудни времена и името му завинаги ще остане в историята.
На 28 юни ни напусна изпълнителният директор на „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров. Той издъхна едва на 57 години. Десетилетие води битка за съхраняване на държавността в курорта и не му останаха сили за най-важната – тази за живота. Той бе обичан от приятели и уважаван от идеологическите си опоненти и бе посветил живота си на туризма. (ВИЖТЕ ТУК)
След продължително боледуване на 30 юли си отиде големият български художник Климент Атанасов (66 години). Той остави след себе си огромно наследство от картини, както и плеяда от съвременни млади художници, които обучи. Климент бе не само майстор на четката, но и един от най-добрите български реставратори за всички времена. Той бе почитан в гилдията на изкуствоведите, на духовните водачи в областта на езотериката и се ползваше с изключителен авторитет в масонското и тамплиерско движение у нас. (ВИЖТЕ ТУК)
В началото на август този свят напусна гастроентерологът д-р Здравко Андронов – един от най-уважаваните и сърцати специалисти. Той бе на 84 години, но работи до последния си ден в кабинета си в Медицински център „Света София“ в Бургас.
На 90-годишна възраст през август си отиде последното соцвеличие на Бургас Атанас Стойновски, който имаше ключова роля за строителството на града през 60-те и 70-те години на миналия век. Под негов надзор и с прякото му участие градът буквално се разрасна до мащабите, които има днес. По негово време на мястото на малката улица „Толбухин“ се изгради огромния бул. „Демокрация“, комплексите – „Изгрев“, „Славейков“, „Зорница“ и “Меден рудник“. Построени бяха детски градини и училища, а един от най-ценните му завършени проекти бе свързан с изграждането на водопровода от Мандренското езеро. (ВИЖТЕ ТУК)
Един от най-честните и достойни патриоти, радетели за демокрацията в Бургас, Евгени Чекаларов почина на 12 август на 68-годишна възраст. Той членуваше в клуб „19 ноември“ – първото опозиционно движение в Бургас. Евгени Чекаларов е правнук на легендарния костурски воевода Васил Чекаларов – член Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), ръководител на чета и участник в Илинденско-Преображенското въстание, както и в Балканската война, радетел за българщината. Жестоко убит, обезглавен през 1913 година по време на Междусъюзническата война.
През август, на 79-годишна възраст, издъхна спортната легенда Руси Петров, който бе почетен гражданин на Созопол. Бил е световен и европейски шампион, един от най-успешните български борци в историята.
Бедствието в Царево на 5 септември отне живота на дългогодишния председател на Районния съд съдия Мария Москова и дъщеря й д-р Даниела Йорданова, която си отиде едва на 30 години. (ВИЖТЕ ТУК)
През септември Бургас се сбогува и с още едно медицинско светило – д-р Михаил Михайлов, който бе считан за корифей в онкогинекологията в Бургас. Той си отиде на 70-годишна възраст, а до последно приемаше пациенти в КОЦ Бургас. Д-п Михайлов десетилетия развиваше своята дейност в профилактиката, диагностиката и оперативната техника за лечение на пациентки с доброкачествени заболявания.
В началото на октомври земният си път приключи геният Живко Иванов - безкрайно талантлив художник, който остави трайна следа в историята на града ни. Той цял живот изкарваше прехраната си единствено и само с четката и платното. Дълго време се бореше със злокачествено заболяване. На 2 септември навърши 70 години и по повод този рожден ден бяха показани най-ценните му картини. (ВИЖТЕ ТУК)
На 16 октомври на 78 години земния си път приключи големият учен, културолог, документалист и картограф д-р Стефан Пейков. До последните си минути той бе отдаден на науката. Почина при откриването на последната си голяма международна изложба в Пловдив, в ръцете на близкия си проф. Иван Илчев, заобиколен от историци и общественици. Д-р Стефан Пейков ще остане един от големите учени на нашето съвремие. Името му се свързва с това, че е работил с Людмила Живкова и проф. Александър Фол. През социализма ръководеше координационния център на програмата „Странджа-Сакар“.(ВИЖТЕ ТУК)
На 19 октомври си отиде и един от най-колоритните бургазлии – Тома Талепов, известен повече с прякора си Айляка. Той издъхна на 52 години след тежко злокачествено заболяване на черния дроб. Тома Талепов бе риалити звезда, ценител на женската красота и ненадминат зевзек. (ВИЖТЕ ТУК)
Дни след първия тур на изборите издъхна едно от знаковите имена за политиката в региона – Февзи Хюсеин, който е бивш общински съветник в Руен и току-що бе избран за нов мандат. Февзи бе близък на бившия зам.-председател на ГЕРБ и настоящ лидер на "Републиканци за България" Цветан Цветанов.
На 13 ноември Бургас се събуди с новината, че началникът на Първо отделение по обща хирургия в УМБАЛ Бургас д-р Георги Мигаров, който бе истинско светило в хирургията, е починал. Той издъхна на 63 години след продължително неуспешно лечение.(ВИЖТЕ ТУК)
През ноември си отиде и д-р Станко Станков, който се грижеше за стотици деца в Бургас и Средец – изключителен специалист, отдаден на мисията да помага.
На 5 декември ни напусна и йога учителят Мирослав Рахнев, който в последните години се бореше с коварно заболяване. Той страдаше от много рядък вид рак – аденокарцином, който докторите в България отказваха да лекуват. Въпреки това Рахнев не се предаде, а негови близки и приятели организираха благотворителна акция и събраха пари за лечението му в Турция. Първият цикъл премина успешно, но малко преди втория той издъхна, все още твърде млад.