Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо турците вярват в Дядо Коледа, но не от Лапландия, а от Средиземноморието

Ключови думи: турци, вяра, дядо коледа

Голяма част от турците вярват, че дядо Коледа е бил истинска личност. Тeхният дядо Коледа обаче не е утвърдилият се в съзнанието приказен старец с дълга бяла брада, който пристига с шейната си от ледените планини, а е светец, който се казвал Свети Никола /на турски Aziz Nikola/.

Местата, където е живял светецът, когото турците смятат за истинския дядо Коледа, са бреговете на източното Средиземноморие край Анталия, където никога не вали сняг.

Кой всъщност е бил той и как в негово лице се е претворила легендата за дядо Коледа?

 ...Годината е  270 г. след Христа. Мира се наричал  античен град в областта Патара на средиземноморския бряг на древната държава Ликия /днес област Демре/. Именно тук се ражда бъдещият светец Никола, в заможно и набожно семейство. Чичо му бил епископ в местната църква, който горещо проповядвал християнската вяра. На 19 години Никола взима чичо си за пример и става монах.

След смъртта на родителите си, той раздал цялото богатство, което е било доста значително за времето си, на бедните хора в града и околностите. А самият той се отдал на скромен живот. След като чичо му починал, той заел неговото място, станал свещеник и служил като епископ в църквата, останките от която са запазени край Демре.
Това е време, в което християните били подложени на жестоки гонения. Но свещеникът Никола така горещо защитавал в проповедите си  християнската вяра, че от признателност миряните го нарекли Мирлийският свещеник, издигнал се до епископски сан, а след смъртта му бил обявен за светец.

Отец Никола често посещавал болни, деца и възрастни и ги лекувал безплатно, оставял пред портите на бедните хора, главно нощем, храна, дрехи, торбички с жълтици и си тръгвал, без да се показва. Оттук тръгват и историите за добрите дела на светия старец, които го издигат до прототипа на дядо Коледа.  

Историята, която стои в основата за това да го смятат за дядо Коледа, е за един баща, който имал три дъщери, но се разорил и решил да продаде дъщерите си. Когато узнал за това, светецът дълго мислел как да помогне.
И намерил изход - поставил 300 жълтици в една кърпа и една нощ, когато всички спели, хвърлил през един отворен прозорец увитите в кърпата жълтици. На сутринта, когато бащата се събудил, намерил кърпата и с насълзени очи започнал да се моли.”Благодаря ти, Господи, с тези триста жълтици ще успея да оженя дъщерите си. Аз ще бъда най-щастливият баща”.

Не са малко и преданията за това, че светият отец спускал през комина подаръци и храна на децата. А също така, че бил преследван, заради което предприел доброволно изгнание - заминал далеч от родния край. Но когато се върнал,  местните хора така били зажаднели за проповедите на своя епископ, че изпълвали църквата до краен предел.

Славата му се разнесла извън пределите на древна Ликия, в Русия и в много европейски страни. Той починал през 346 г. Дълго време мощите на светеца се съхранявали в родната Мира, но по-късно били пренесени в италианския град Бари. А обителта е била разграбвана и разрушавана от земетресения.  В град Демре, окръг Анталия, където се смята, че е било родното му място, има бронзова статуя на Свети Никола. Също в Демре има и музей, наречен на неговото име, който е един от най-посещаваните туристически обекти в Анталия. В музея са запазени фрески с изображения на Свети Никола.

Местните моряци приемат светеца за покровител на източното Средиземноморие, поради което негова снимка или икона може да видите почти на всяка лодка или корабче. Преди да отплават, моряците изричат станалото нарицателно пожелание ”Азиз Никола да направлява руля“.

 С течение на времето турците започнали да наричат Свети Никола “Ноел деде”/Дядо Коледа/ под влияние на  християнската традиция. Всяка година през месец декември в Демре се стичат туристи от страната и от чужбина, за да прекарат Рождествените празници в местата, които пазят спомена за добрините и щедростта на светеца.

 В музея в Демре идват православни двойки, за да се венчаят.  Коледа и Ноел деде или Свети Никола са две различни неща, но и двете всъщност сочат една истина: вярата в добрите дела на човека и в тяхната непреходност независимо от расата, вярата и езика. /Спец. за БТА от Нахиде Дениз/

7
Коментара по темата
7.
Иванов
24.12.2023 07:58:38
Е как турците ще вярват в дядо Коледа мюсюлмани ще вярват в християнски празник това е някакъв нонсенс,
6.
ха ха ха
23.12.2023 18:21:17
Дядо Коледа е търговска измишльотина за повече печалби.Особено в този комерсиален век. Източно православите празнуваме Бъдни вечер и Рождество Христово.Разменят се подаръци между роднини и близки на Нова година за здраве и берекет.И децата вече знаят,че подаръците от някой си Дядо Коледа ги купуват мама и тате.
5.
Aziz
23.12.2023 15:36:04
Виж ти какво означавало името на ПишманМузикъИстемекБашВГъзъ!
4.
До 2
23.12.2023 13:47:01
Точно така е. В днешна Турция е античният град Ефес. Там има ранно християнски символи - риба. Според католическата църква, там е и къщата в която Дева Мария е прекарала последните си години. Там е и гроба на Св. Николай - дядо Коледа. И е нормално. Тия хора са тръгнали от днешните земи на Израел. Ефес е бил третия по големина град в древния свят. Но българите са прости и ги интересува само САЩ и да копат ягоди в ЕС. Иначе си много прав, трците не само не са разрушили тези неща, но и со ден днешен ги реставрират, а там ходят хиляди християни да се поклонят. Виж, ако бяха Киро, Боко и Пеевски със сигурност щяха да ги разрушат.
3.
До автора
23.12.2023 12:14:43
Турчалята не вярват в белобрадия безбожник и сатанински роб! Те все пак са мисюлмани, а при тях няма такива “либерално-готини” празници.
Предлагам Ви да анализирате корените на червения пендел(и защо точно е облечен в червено и какво символизира).
Ще откриете корените му на север в Скандинавието, където е сътворен този кървав ритуал и неговия култ към Сатаната.
2.
До 1
23.12.2023 12:08:01
Прав си! Но не си разбрал статията като хората. Преди да стане османска територия там е било римска империя, в последствие ромейска(гръцка). Което е очевадно доказателство за ранно християнство по тези земи. Похвалното, е че след като резаците завладяват тази част, запазват повечето християнски паметници, реликви, храмове + старите Троянски останали постройки и градове.
Поне за това можем да похвалим съседите!
1.
Алоууу
23.12.2023 10:22:31
200-400 г.след Христа тама турци е нямало още,бря!
  Добави Коментар
Ето кой ще печели „Биг брадър" Зрителите три пъти спасяват от изгонване фризьорът с трудно детство Марио Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент
"Путин е Хитлер на този век" Легендарен журналист скочи словесно на Владимир Путин Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба"
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми 
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления
Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“ Ако искат и ПП-ДБ могат да ни подкрепят, след като толкова пъти са искали нашата помощ, каза Костадин Костадинов