Денков: Преговорите с Австрия за Шенген продължават
Премиерът Николай Денков заяви, че окончателното решение на нидерландския парламент да даде зелена светлина за приемане на България в Шенгенската зона позволява да се преговаря от по-добри позиции с Австрия, която все още остава против. Денков отговори и на критиките на държавния глава Румен Радев, който тази сутрин призова управляващите да гарантират до края на годината приемането ни в Шенгенскатга зона с думите, че "преговорите изискват деликатност".
Премиерът Денков още веднъж бе категоричен, че преговорите с Австрия продължават. Те ще завършат така, че да отчетат притесненията на Виена.
"Защото тя има сериозен проблем с миграцията, така че всякакви призиви от общ характер с нищо не помагат в момента. Преговорите изискват деликатност, спокойствие и аргументи, които да бъдат чути и от другата страна. Ако беше толкова лесно да стане, миналата година служебното правителство да го беше направило. Така че всякакви коментари от типа какво е можело и какво не е можело, нямат никакво значение в момента", отговори премиерът на президента, който по-рано напомни, че служебното му правителство договаряло успешно влизането ни в Шенген още през октомври тази година, а заради таксата за пренос на руски газ управляващите били забавили процеса с два месеца, предава lupa.bg.
Премиерът направи коментар и на думите на Радев, че управляващите изнасилват Конституцията. Той напомни, че президентът е заинтересована страна по отношение на основния ни закон и промените, свързани със служебните правителства.
"Ясно е защо се правят тези промени, тъй като служебното правителство се оказа, че управлява дълги периоди без парламентарен контрол, включително поемайки дългосрочни ангажименти, задачи и договори, което не е целта на едно служебно правителство. Целта на служебното правителство е да проведе честни избори".
Пак по темата Денков припомня и становището на Венецианската комисия, която питала защо на България ѝ трябва служебно правителство, а и поправките в Конституцията били съгласувани с Европейската комисия.
"Ако смята някой, че Европейската комисия, примерно, изнасилва Конституцията, тогава, нека да го каже ясно".
Холандия даже не се е събрала да гласува приемането ни в Шенген, а е отхвърлила и предложението за частично такова.