Гърция легализира 30 000 мигранти заради липса на работна ръка
Хиляди мигранти ще получат легални документи в Гърция като част от усилията за овладяване на острия недостиг на работна ръка, който засяга ключови сектори на иначе възраждащата се балканска икономика, предаде БГНЕС. В ход, който предизвика смут в дясноцентристката му партия, гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис прокара закон, с който се урежда статутът на около 30 000 незаконни работници.
Критиците на законопроекта, който беше приет в парламента с подкрепата на лявата опозиция, го определиха като опасен. Предшественикът на Мицотакис, Антонис Самарас, който гласува против закона, заяви, че той рискува да превърне Гърция в "притегателен център за нелегални мигранти".
В защита на еднократната мярка министърът на миграцията и предоставянето на убежище на страната Димитрис Кайридис заяви пред "Гардиън", че законът ще помогне не само за справяне с недостига на работна ръка, но и за социалното сближаване.
"Това е малка стъпка в посрещането на острите нужди на свития пазар на труда и голяма стъпка в повишаването на обществената сигурност", каза той. "Гърция е изправена пред безпрецедентен проблем с недостига на работна ръка ... поради високия растеж, големия спад на безработицата и намаляващия брой на албанските [работници]".
Подобно на други части от Европа, Гърция се бори да се справи с изтичането на работници, предизвикано от пандемията от Covid-19. Недостигът на работна ръка се усеща най-вече в селското стопанство, туризма и строителството.
Селскостопанските сдружения, които зависят от мигрантите при събирането на плодове и зеленчуци, все по-често се оплакват, че продукцията им гние, а депутатите от селските райони настояват Мицотакис да предприеме мерки. Опасенията за тазгодишната реколта от маслини също нараснаха, като земеделските стопани, чиито добиви са намалели поради климатичната криза, изразиха тревога от перспективата за намаляване на реколтата и поради недостиг на работна ръка.
Съгласно закона мигрантите ще могат по-лесно да легализират статута си, като получат разрешение за пребиваване за три години вместо за седем, ако могат да докажат, че са наети на работа. Гръцките правителствени служители побързаха да подчертаят, че чрез интегрирането на "невидимите хора" мярката ще спомогне за увеличаване на публичните приходи от данъци и вноски за заетост. Според профсъюзите много от работните места, които хората от чужбина са готови да извършват, са такива, които безработните гърци няма да искат.
В момент, когато антиимигрантските настроения подхранват подкрепата на крайната десница в цяла Европа, законът беше приветстван, а левите го смятат за закъснял, макар и удачен.
"Просто защото се оказа неспособно да се изправи срещу големия проблем с недостига на работна ръка, правителството беше принудено да приеме [нашето] предложение и пристъпи към бърза легализация на разрешенията за работа и пребиваване на мигранти без документи", заяви Теодора Цакри, която оглавява парламентарната група на основната опозиционна партия Сириза.
На югоизточната линия на Европа Гърция отдавна е врата към ЕС, а дясноцентристката администрация е подложена на критики за прилагането на самообявената "твърда, но справедлива" миграционна политика, която според правозащитни групи се стреми да държи търсещите убежище на разстояние чрез незаконно "изтласкване" от сухопътните и морските граници.
Добави Коментар