Общински съветник от Карнобат строи соларен парк край айтоско село, получи подкрепа от ГЕРБ и ДПС
Карнобатски зърнопроизводител, който от ноември т.г. е и общински съветник в родната община, ще реализира мащабен проект в Айтоско, научи Флагман.бг. Пламен Костадинов, който бе водач на листата на ГЕРБ е учредил миналата година фирма, чиято дейност е разработка на соларни електроцентрали и сега планира да инвестира в айтоското село Черна могила.
Интересното е, че днес, по време на редовната сесия на Общинския съвет в Айтос, местните парламентаристи обсъдиха докладна, внесена от избрания за четвърти мандат Васил Едрев. Под номер ОбС-347/04.12.2023 г., в документа се съобщава, че има инвестиционно намерение от фирма, която иска да строи фотоволтаична централа в землището на селото. Описани са и имотите, на които компанията е хвърлила око - те се намират на югоизток от Черна могила и любопитно са раздалечени един от друг. Ето какво пише по-конкретно в докладната:
„В община Айтос е постъпило искане с вх.№92-ф 1158/31.10.2023 г. от „МЕГАВАТ СОЛАР” ЕООД ЕИК 206945822, … за даване на разрешение за изработването на проект за изменение на действащия Общ устройствен план (ОУП) на община Айтос в частта му за имоти в землището на с. Черна могила. Инвестиционното намерение на възложителя е изграждане на фотоволтаичен парк. Дружеството е собственик на 9 броя имоти в землището на с. Черна могила, община Айтос”.
След това са описани конкретните имоти, които можете да видите на картата долу. Общата им площ възлиза на точно 177 983 кв.м., или близо 178 декара. В докладната ясно се описва още, че фирмата има намерение да проектира и върху имоти, които са общинска собственост и с обща площ от 12 998 дка.
Въпросните три общински имота ОбС може да предостави за изграждане на енергийни обекти. Нужно е квалифицирано мнозинство и предоставяне на равностоен имот от общински поземлен фонд по оценка, изготвена от независим оценител. Тъкмо това стана, след като, изглежда, администрацията си бе осигурила точно достатъчно гласове за квалифицираното мнозинство - 20 от 29. В случая такова е възможно дори само със съветниците от ГЕРБ и ДПС, които действат в симбиоза в Айтос.
По този начин, без проблем, местният парламент даде зелена светлина за зелената идея за фотоволтаик край с. Черна могила. Паркът ще се реализира върху 190 декара. С промяната в ОУП ще получи статут „предимно-производствен” 80% от площта да може да се ползва за застрояване при кинт 2.5 и 20% - за озеленяване. С други думи, няма да се ползват всичките 190 дка за фотоволтаици, а само около 152 дка. Как би следвало да се случи това?
Проверка на Флагман показа, че при изграждането на подобни системи, се използва следното правило:
При поставянето на фотоволтаици приземно, всеки 10 кв.м. земя могат да произвежда 1kW електроенергия; при поставянето им на навес, площта пада двойно за същата електроенергия. Предвид условието за кинт 2.5 и двата варианта технически са възможни, но по-вероятно е бъдещата централа да използва първият вариант. Тоест при 152 000 кв. м., би следвало да могат да се произвеждат 15 200 kW или 15.2 MW. Разбира се, това е чисто теоритично, тъй като тези системи са пословични с това, че са несигурни, зависещи много от метеорологичните условия и много уязвими на механични повреди. Иначе всичко изглежда добре за фирмата, поне на първо четене.
Защото на второ, ситуацията малко се променя, тъй като техническа грешка или такава от недоглеждане може да вкара клин в иначе добре задвиженото между колеги общински съветници колело.
В докладната от кмета на Айтос днес бе описано, че фирмата, която проявява инвестиционен интерес и която днес би следвало да е получила разрешение от администрацията за изготвяне на технически прогрес, е с името „МЕГАВАТ СОЛАР” ЕООД. Всъщност обаче такава фирма не съществува. Истинското име е „МЕГАВАТ СОЛАР” ООД и тъкмо тази грешка може да върне гласуваната докладна за повторно разглеждане, макар и ЕИК да е правилно изписан.
Проверка на Флагман.бг показа, че компанията е регистрирана на 20 май 2022 г. от трима съдружници - Пламен Желев Костадинов (общинският съветник от ГЕРБ в Карнобат), Веселин Янчев Янев и Никола Георгиев Христов. Тримата са внесли по 200 лв. капитал или общо 600 лв., с което учредяват дружеството с ограничена отговорност.
На името на Костадинов има няколко регистрирани други дружества, част от които имат сериозни обороти през изминалата година от порядъка на над 1 млн.лв. Основната им дейност е земеделие, като едната от тях е „АГРО СТИВ” ЕООД. Това е зърнопроизводител, който развива дейността си на територията на Бургаска област, който разполага с 5000 декара обработваеми площи, който засажда със следната продукция: зърнени растения, маслодайни семена, слънчоглед, пшеница, ечемик.
Интересен е скокът на Пламен Костадинов към фотоволтаичните системи - от земеделието в алтернативната енергия. Соларните панели, както е добре известно, вредят сериозно на почвата под тях. Така например проучване от юни 2022 г., публикувано в sciencedirect и поръчано от Geoderma Regional, показва, че при дългосрочна употреба почвата под соларните панели физически се промяне.
Органичната материя в нея драматично намалява с до -61%, повишава се електрокондуктивността и показателят pH (към киселинност), а паралено с това намаля и активността на микроорганизмите. Това, заключват в проучването, има средносрочен ефект върху почвата, правейки я за известно време значително по-малко продуктивна.
Защо по тази логика „МЕГАВАТ СОЛАР” „жертват” вече закупената земеделска земя, остава мистерия. Остава и неизвестно това какъв точно е интересът на Община Айтос във въпросната инвестиция, особено след лошия пример от община Средец, където от буквално 3 години вече бившия кмет Иван Жабов опитваше да прокара идеята за соларен парк.
Любопитно е още, че избраният терен за строителството на бъдещата зелена електроцентрала е хълмист. И то с наклон към север. Тоест ефективността на панелите ще бъде намалена заради посоката, в която е ориентиран теренът.
Защото последно не ми разрешиха и затова купувах изоставени къщи с големи дворове в регулация , понеже само в регулация могат да се правят соларни паркове.
Няма да се открият работни места, но за сметка на това някои хора ще се нагушат с пари.
Мотото е “Крадем айтозлии”
Много минаха и заминаха.......
Продажби и кражби