Български моряк от "Руен" откаран в болница
Български моряк от похитения кораб "Руен" е бил прехвърлен на друг кораб за оказване на медицинска помощ, съобщават от "Параходство Български морски флот", цитирани от БНТ.
Операцията е извършена със съдействието на Военноморските сили на Индия в ранните часове на 18 декември.
След оценка на здравословното състояние на моряка, индийският медицински екип е взел решение за настаняване на българския гражданин в лечебно заведение.
От БМФ подчертават, че сигурността на екипажа на "Руен" е основен приоритет за тях и работят в координация с компетентните международни органи.
Междувременно президентът на Европейската конфедерация на асоциацията на морските капитани - Димитър Димитров каза в „Тази сутрин“ по бТВ, че най-ценното за похитителите са хората и в преговорите те трябва да докажат, че хората са наред. Очевидно се е появил проблем с някой член на екипажа и те са позволили той да бъде евакуиран, за да могат да протекат преговорите нормално, добави той.
„Ако човекът се е влошил на кораба и не може да бъде лекуван, и има риск за живота му, той трябва да бъде евакуиран“, обясни Димитров.
Той подчерта, че никога не е срещал случай, в който някой болен да бъде върнат на похитения кораб отново. „На борда са останалите 17 члена от екипажа, така че пиратите разполагат с достатъчно хора“, каза Калчев.
"Веднага след пиратските нападения похитителите установяват връзка със собствениците на кораба и техните застрахователи. След това преговорите се водят конфиденциално, за съжаление голяма част от тях продължават с месеци", обясни той.
Междувременно САЩ обявиха, че започват международна операция за защита на корабоплаването в Червено море, заради зачестилите атаки срещу търговски кораби. Новината съобщи американкският министър на отбраната Лойд Остин, който е на посещение в Бахрейн.
В операцията ще се включат 10 държави - САЩ, Великобритания, Франция, Канада, Италия, Испания, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Бахрейн.
Някои от страни ще провеждат съвместни патрули в южната част на Червено море и в Аденския залив, а други ще помагат с разузнавателна информация. През Червено море минава 1/10 от международната търговия.
Целта на тази международна инициатива е да се справи със зачестилите нападения срещу кораби по този важен за световната търговия воден път от страна, както на свързаните с Иран йеменски бунтовници хути, така и на сомалийски пирати, съобщава Нова телевизия.
Един от похитените товарни кораби е "Галакси лийдър" с екипаж от 22-ма души, включително двама българи.
Добави Коментар