От еднорози до зомбита: Времето и парите на технологичните стартъпи изтича
WeWork привлече над 11 млрд. долара финансиране като компания извън борсата. Olive AI – стартъп в сферата на здравеопазването, събра 852 млн. долара. Логистичесният стартъп Convoy привлече 900 млн. долара. А Veev – стартъп за изграждане на жилища, натрупа 647 млн. долара, предава investor.bg.
През последните шест седмици всички те обявиха банкрут или приключиха дейност. Това са най-скорошните провали в срива на стартиращи технологични компании, който според инвеститорите едва започва, пише New York Times.
След като предотвратиха масов крах, намалявайки разходите през последните две години, много преди обещаващи технологични компании сега са на ръба да свършат и времето, и парите си. Те са изправени пред тежка реалност: инвеститорите вече не се интересуват от обещания. Вместо това компаниите за рисково финансиране решават кои млади компании заслужават да бъдат спасени и кои – да бъдат затворени или продадени.
Това подхрани удивителен паричен огън. През август Hopin – стартъп, привлякъл над 1,6 млрд. долара и преди оценяван на 7,6 млрд. долара, продаде основния си бизнес само за 15 млн. долара. Миналия месец Zeus Living – имотен стартъп, който привлече 150 млн. долара, заяви, че спира работа. Финансово-технологичният стартъп Plastiq, който привлече 226 млн. долара, банкрутира през май. А през септември Bird, компанията за тротинетки, привлякла 776 млн. долара, бе отписана от борсата в Ню Йорк заради ниската цена на акциите.
Свързани статии
„Като индустрия трябва да сме готови да чуем за много повече фалити“, казва Джени Лефкур, инвестор във Freestyle Capital. „Колкото повече пари хората получат, преди купонът да свърши, толкова по-дълъг е махмурлукът“, посочва още.
Да получиш пълната картина за загубите е трудно, тъй като непубличните технологични компании не са задължени да разкриват информация за това кога излизат от бизнес или се продават. Мрачното положение на индустрията бе прикрито и от бума на компании, фокусирани върху изкуствения интелект (AI), който привлече шум и финансиране през последната година.
Около 3200 непублични американски компании, подкрепяни с рисково финансиране, обаче са спрели работа тази година, показват данни, събрани за NYT от PitchBook, която следи стартъпите. Тези компании са привлекли 27,2 млрд. долара рисково финансиране. Според PitchBook данните не са всеобхватни и вероятно са по-малко от реалния брой, тъй като много компании спират работа тихо. Освен това данни изключват много от най-големите крахове провали, които станаха публични, като WeWork, или които намериха купувачи, като Hopin.
Carta, компания, която осигурява финансови услуги за много стартъпи от Силициевата долина, казва, че 87 от компаниите в платформата ѝ, които са привлекли поне 10 млн. долара, са спрели работа тази година към октомври, което е двойно повече спрямо цялата 2022 г.
Тази година е „най-трудната година за стартъпите от поне десетилетие“, пише Питър Уолкър, ръководител на проучванията в Carta, в LinkedIn.
Рисковите инвеститори казват, че крахът е нормален и че за всяка компания, която излиза от бизнеса, има по един огромен успех като Facebook или Google. Но тъй като много компании, които изнемогват от години, сега показват признаци на колапс, инвеститорите очакват загубите да бъдат по-драстични поради сумата инвестирани пари през последното десетилетие.
От 2012 до 2022 г. инвестициите в непублични американски стартъпи са се надули 8 пъти до 344 млрд. долара. Потокът от пари се дължи на ниски лихви и успехите в социалните медии и мобилните приложения, тласкайки рисковия капитал от малка финансова индустрия до страхотен глобален клас активи, подобен на хедж фондове или частни капиталови инвестиции.
През този период инвестирането с рисков капитал стана модно – дори 7-Eleven и „Улица Сезам“ стартираха фондове за рискови инвестиции – а броят на непубличните „еднорози“ на стойност поне 1 млрд. долара експлодира от няколко десетки до над 1000.
Сега някои компании избират да спрат работа, преди да свършат парите, връщайки каквото остане на инвеститорите. Други са заседнали в режим „зомби“ – оцелявайки, но без да могат да се разраснат. И могат да стоят така в продължение на години, но вероятно няма да успеят да привлекат нови пари.
Convoy, стартъп за товарни превози, която инвеститорите оцениха на 3,8 млрд. долара, прекара последните 18 месеца в намаляване на разходите, съкращаване на служители и адаптиране към трудния пазар по други начини. Това обаче не беше достатъчно.
Тъй като парите на компанията се изчерпаха тази година, тя привлече трима потенциални купувачи, всички от които се отказаха. До се доближат толкова много, казва Дан Луис, съосновател и главен изпълнителен директор на Convoy, „беше една от най-трудните части“. Компанията прекрати дейност през октомври. В бележка до служителите Луис нарече ситуацията „перфектната буря“.
Такива посмъртни оценки, при които основателите обявяват, че компанията им се затваря и отразяват научените уроци, са станали обичайни.
Инвеститорите с рисков капитал започнаха да призовават внимателно някои основатели да обмислят да си тръгнат от обречени компании, вместо да губят години в раздробяването им.
„Може би е по-добре да приемат реалността и да вдигнат бялото знаме“, написа Илад Гил, инвеститор на рисков капитал, в публикация в блог тази година. Той не е отговорил на искане за коментар.
Лефкур от Freestyle Ventures казва, че досега две от стартъпите към нейната компания са направили точно това, връщайки 50 цента за долар на инвеститорите. „Опитваме се да посочим на основателите: „Хей, не искате да бъдете блокирани в ничия земя“, казва тя.
Една област, която процъфтява? Компании в бизнеса на провала.
SimpleClosure, стартъп, който помага на други стартиращи фирми да прекратят дейността си, едва успява да се справи с търсенето, откакто отворя врати през септември, каза основателят Дори Йона. Неговите предложения включват помощ при подготовката на правни документи и уреждане на задължения към инвеститори, доставчици, клиенти и служители.
Беше тъжно да се види, че толкова много стартъпи се затварят, казва Йона, но и усещах като нещо специално да се помогне на основателите да приключат – както буквално, така и образно – в труден момент. Всичко това е част от жизнения кръг на Силициевата долина, добавя той.
„Много от тях вече работят върху следващите си компании“, каза той.
Добави Коментар