Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Новите алгоритми на Инстаграм удрят и по инфлуенсърите

Инстаграм не дава яснота за принципа на работа на новите алгоритми, но режимът става все по-рестриктивен
Ключови думи: инстаграм, сменен алгоритъм, инфлуенсъри, какво става, нови правила, блокиране, коментари, последване

Споделяйте в стори, харесвайте всичките ми публикации, отбелязвайте много приятели в поредица коментари, следвайте тези десет страници, а някой от вас ще спечели нещо.

Това е оръдието на труда на инфлуенсърите в Инстаграм по целия свят, благодарение на което те получават солидни рекламни договори, ползвайки безплатната платформа на социалната мрежа. Колкото повече последователи всекидневно харесват, коментират, тагват, споделят безкрайно публикациите им и следват десетките предложени от тях страници, толкова по-сочни са и договорите.

Някои инфлуенсъри, като всеизвестната Виктория Капитонова дори разработиха онлайн курсове как да се печели от Инстаграм. Като пример тя винаги сочи себе си – последната ѝ придобивка е луксозен апартамент, купен само със средства от сторита и публикации в социалната мрежа.

Но Инстаграм, изглежда, е решил да сложи край на това да е безплатна платформа, върху която други трупат огромни печалби. Поне така изглежда, след като се проследят промените в алгоритмите, които социалната мрежа поетапно започна да въвежда от средата на лятото.

Те могат да се обобщят така: режимът става все по-ограничителен, а наказанията – все по-сурови.

Тези промени продължават да се случват и в момента, като едва ли е останал потребител, който е активен в социалната мрежа, и след края на лятото не е бил наказан поне веднъж. При това без мотиви, без никакви обяснения.

Обикновено след поредно харесване на публикация, отбелязване на приятел в коментар или последване на нов профил се появява плочка „Не можете да харесвате публикации (отбелязвате, последвате нови профили) в момента. Ограничаваме колко често можете да използвате определени функции, за да защитим общността. Опитайте отново по-късно“.

„По-късно“ в най-честия случай означава 24 или 48 часа, но напоследък потребители споделят, че наказанията траят и по 3 дни, седмица и дори месец.

Този ограничителен режим вече започна постепенно да дава своите плодове. Ако преди бе масова гледка под инфлуенсърска публикация с обещание за някакъв подарък едни и същи хора да пубилкуваха до 30 коментара с десетки отбелязани лица, сега страхът от наказание си казва думата – коментарите видимо са намалели. Както и отбелязваните в тях лица.

Все повече потребители, наместо приятно изживяване в социалната мрежа, се сблъскват с ограничения като това

Миналата седмица Инстаграм нанесе още един пореден удар срещу инфлуенсърите, ограничавайки коментирането под техните публикации до санитарен минимум. Промяната е все още в тестов режим и не е въведена при абсолютно всички потребители, но нейната цел е ясна – масовото отбелязване в коментари да се пресече. Всеки отбелязан профил вече ще получава не нотификация, а лично съобщение, че е бил тагнат с връзка към мястото, където се е случило. Получаването на подобни съобщения е достатъчно дразнещо, особено в случай че е и масово, и ако отбелязаният не е давал съгласие за това, може да докладва човека, който го е тагнал, посочвайки като причина „спам“. А това е много възможно да донесе наказание за „виновното лице“.

Впрочем Инстаграм вече активно насърчава докладването/доносничеството, което е в допълнителна помощ към работата на новите алгоритми. В момента да се докладва коментар е толкова лесно, че ако се превърне и в масово, допълнително ще увеличи наказанията на потребителите за щяло и нещяло.

Прави впечатление, че новите алгоритми работят доста избирателно. В „Правилата на общността“, по които функционира социалната мрежа, няма никаква конкретика. Но те, изглежда, се ръководят от критерии като например колко „стар“ е профилът, какви ограничения е имал в миналото, колко често е бил докладван за „злоупотреби“ и т. н. Това прилича повече на създаване на лично досие за всеки потребител, въз основа на което се решава кога и какви наказания да му се прилагат.

Миналата седмица специализираният в проследяването на различни алгоритми и съвети за ползване на социални медии сайт aigrow.me публикува дълъг анализ, който се опитва да хвърли светлина как точно се случват наказанията в Инстаграм след новите промени. Според него няма твърдо установени тавани за различни дейности, а спрямо всеки потребител се действа индивидуално, но крайната цел наистина е пълна промяна в Инстаграм.

Сайтът допуска, че ограничението за следване/прекратяване на следване на профили на ден за стари абонати на мрежата е между 150 и 200. Но признава, че потребители са били наказвани и за само пет последвани нови профили. Aigrow.me съветва всеки да се опитва да поддържа поведението си естествено. Дори пет последвания в рамките на две минути може да се сторят съмнителни и да доведат до блокиране на профила. Най-големият брой публикации/снимки, които можете да харесате е до 1000.

Но, посочват от aigrow.me, това не е еднакво число за различните потребители. В някои случаи, в зависимост от предишно поведение, профил може да се блокира дори след като е харесал и 70 публикации в рамките на няколко часа.

Най-сериозни наказания „новият Инстаграм“ раздава за коментиране.

Aigrow.me е преброил, че с промените в алгоритмите най-често блокиране се постига, ако даден профил е написал около 180 коментара за денонощие, но е имало случаи наказание да е отнесено и за само 40, ако „досието“ на потребителя е вече пълно с предишни „провинения“. Ограничението за час е 12-14 коментара.

С всеки един след тях над профила виси „брадвата“ на алгоритмите с 24 или 48-часова забраана да коментира, твърдят от сайта. В случай, че сте имали подобно „провинение“ и преди, наказанието може да е и за 3 дни, а в някои случаи и за седмица. Ако след това „виновното“ поведение продължи, е възможно профилът да бъде деактивиран.

„Непременно се уверете, че не публикувате един и същи коментар с тагнати лица в него няколко пъти. Алгоритмите може да решат, че спамите и да ви накажат“, съветват от aigrow.me.

Виктория Капитонова показва новия си 100-квадратов апартамент, закупен по думите ѝ само от сторита и „работа“ в Инстаграм

Инстаграм се усеща като монополист в своята среда и си позволява поведение каквото не би имал, ако бе заобиколен от други подобни конкурентни платформи. Това самочувствие, породено от растежа, обаче понякога рикошира като бумеранг. България помни такъв случай от зората на интернет. В последната година на миналия и първата на новия век най-масовата електронна поща бе мейлът на Дир.бг.

Това събуди самочувствие у собствениците му, които се почувстваха монополисти, че те решиха да направят пощата си платена. В мига тя беляза такъв огромен отлив, от който не успя да се възстанови никога. Не помогна и обратното решение отново да е безплатна две години по-късно. В крайна сметка каквото си направиш сам никой друг не е в състояние да ти го стори.

След цялата нова казармена среда, въведена в последните месеци от Инстаграм - при толкова много ограничения, които са и без ясни критерии, - следващият апартамент на Виктория Капитонова, купен със сторита, може и да се позабави във времето.

 

6
Коментара по темата
6.
hahaha
16.12.2023 09:33:56
Тая си е скъсала задника от бачкане да и го купят тоя апартамент, в буквалния смисъл
5.
До 4
16.12.2023 07:09:38
Забрави за Луко, и "Аутопсия форест"- хотела дето прибираха болни от КОРОНА
4.
VikitU
15.12.2023 23:37:50
аз къде мога да докладвам флагман за спам с постоянни реклами на топлофикация кмета и още други паляци дето вместо да им четкат имиджа трябва те да четкат в затвора барабар с подлогите от тоя парцал
3.
Преди малко
15.12.2023 21:42:20
Имаше катастрофа от Трапезица преди светофара на Драме Груев. Вземете да сложите легнали полицаи, че много некадърници шофират без да гледат светофарите.
2.
00
15.12.2023 21:39:00
Мен ми е чудно какъв изпаднал чикибоец трябва да си за да кажеш, че това от снимката е красиво. Простите пубери и пубертетки издигат такива простакеси и наркомани в култ
1.
Добре бе Божидар
15.12.2023 21:06:15
Имаше смисъл докато не видях,че това не е поредната реклама на Викито общата
  Добави Коментар
Не режете картофите преди варене, защото... Професионални готвачи съветват да не режете картофите преди да ги сварите, макар това да изглежда по-лесно Кметът Николай Димитров: Община Несебър изпълнява концепция за промяна на градския облик Ремонти и реконструкция на общински обекти се извършва във всички населени места
Какви са актуалните цени на жилища в Бургас Достигат до 2200 евро на кв.метър Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Почина Калоян Кирилов 
Любим артист остана завинаги на 39 Участваше в легендарни сериали  Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Разкрита е престъпна схема за незаконен добив на подземни богатства за милиони
Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ В рамките на инвестицията е предвиден ремонт и модернизиране на сградния фонд, осигуряване на медицинска апаратура и оборудване на психиатричните здравни заведения в страната Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово Мъжът с английски паспорт изпил 16 бири
Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен Той бе критикуван и заради сравнението с успешни артисти като Папи Ханс и групата „Молец“. Според някои слушатели, опитът му да се впише в този стил на музика не е бил особено успешен Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост
Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност