Депутати с протестна акция „стена“ в защита на МОЧА и срещу промените в Конституцията
Депутати направиха пърформанс „стена“ в пленарната зала в началото на днешното заседание на парламента. Това стана по призива на техния лидер Костадин Костадинов от „Възраждане“. Той се обяви в защита на паметника на съветската армия в София, известен и като МОЧА (монумент на окупационната червена армия). Костадинов обяви, че не се знае по чия заповед той се премахва от центъра на столицата. След това поиска всички демократично мислещи депутати да се наредят отпред. На призива му се отзоваха представителите на „Възраждане“. Излязоха обаче и тези от „Има такъв народ“. Техният парламентарен водач Тошко Йорданов изтъкна друга причина – промените в Конституцията, които се готвят.
Протестната акция доведе до прекъсване на заседанието и свикване на Председателски съвет от страна на председателя на Народното събрание (НС) Росен Желязков.
Преди това Борислав Гуцанов от БСП пък призова в пленарна зала да се явят двама министри - на регионалното развитие и на културата. Те следвало да обяснят законовите основания за акцията срещу съветския паметник.
След прекъсването лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира пред журналисти, че на Председателския съвет било обсъдено да бъдат разгледани документите, свързани с демонтажа на монумента. Те се очаква да бъдат изпратени в парламента от съответните институции и да бъдат разгледани в рамките на час. Едва след това се очаква пленарното заседание да продължи.
Костадин Костадинов се закани протестната им акция в НС да не спира, докато не се преустанови демонтажът на съветския паметник. Той обяви, че ще направят бойкот, така че парламентът да не работи.
Гледайте заседанието тук:
Най-сетне почна демонтаж на позора на София МОЧА - паметника на Съветската армия.
(Има и още един - цял обелиск).
Има и по цялата страна.
Построен в прослава на чужда армия, окупирала България, отнемала от нея всичко, каквото може, и поставила началото на комунизма у нас.
Искам да напомня за отношението на просъветската власт към нашите, българските паметници.
Това е малка част от разрушените български паметници и храмове в периода 1944-1989 г.
Цитирам:
1. Мемориал на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк в София.
Открит е на 28 октомври 1934 г. от цар Борис III. Състоял се е от три големи мраморни стени, разположени във формата на буквата „П“, на които са изписани имената на над 3000 загинали от двата полка в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Пред централната стена е поставен на пиедестал лъв, който държи картата на Санстефанска България с нейните етнически очертания. След деветосептемврийския преврат комунистическата власт премахва статуята на лъва. През 1979 година мемориалът е окончателно разрушен.
2. Паметник-портал на 7-ми пехотен преславски полк в Шумен.
Построен е през 1927 г. по проект на шуменския архитект Кирил Рачев и e открит на 6 май. На основните мраморни плочи са били имената на повече от 2000 войници, подофицери и офицери, служили в полка и загинали за Отечеството. Монументът е съборен през 1957 г с решение на БКП.
3. Паметник на Ботев във Враца.
Изработен по проект на австрийския скулптор Густав Еберлайн, автор на уникалната статуя на Гьоте в Рим. Открит през 1890г на същия площад, на който 14 години по-рано са излагани главите на ботевите четници. Демонтиран през 1955 година след като подразнил Вълко Червенков.
4. Паметник на д-р Страшимир Дочков в Свиленград.
Български революционер, одрински деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, лекар. Завършва с отличие българска мъжка гимназия "Св. св. Кирил и Методий" в Солун през 1894 година. Дипломира се като хирург, доктор на медицинските науки в Женева и след това Берлин. Създава здравни служби в 19 селища от околията на Свиленград и работи за водоснабдяването на града.
След смъртта му през 1936 година със средства, събрани от признателните граждани е построен паметник. Унищожен след 9 септември 1944 година. Веднъж хвърлен в река Марица, по-късно изваден, натрошен и отново хвърлен там. Костите му са били изкопани от гроба и изхвърлени на бунище, недалеч от гробищния парк.
5. Паметник на незнайния македонски четник в Благоевград.
Открит през 1933г. Статуя на четник от ВМРО на голям пиедестал, на който с метални букви е изписана годината на създаване на ВМОРО – 1893. Изработен е от скулпторите Пандо Киселинчев и Кирил Шиваров. След след 1944 година е разрушен.
6. Войнишкият паметник в Панагюрище
Издигнат в центъра на Панагюрище – срещу околийското управление. Преместен през 1933 на Горната чаршия поради промени в градоустройствения план. Демонтиран в началото на 1961 г с решение на Околийския съвет.
7. Църква "Всех Святих" в Русе
Построена е през 1898 г. по проект на Едуард Винтер. На 12 януари 1965 г. храмът е предаден на Градския съвет, а целият му инвентар е демонтиран и пренесен в църквата „Св. Троица“. На 16 април 1975 г. са извадени и пренесени костите на тримата доростоло-червенски митрополити, погребани във „Всех Святих“, а храмът е разрушен.
8. Църквата "Света Богородица" в с. Яна (Софийско).
Построена през Х в. и разрушена през 1948 г.
9. Църквата "Св. Неделя", гр. Стрелча.
Построена през Възраждането и разрушена през 1969 г.
10. Църквата "Св. Николай" в с. Железна, община Чипровци
Построена през средните векове, разрушена през 1944 г. Била е паметник на културата и част от стенописите, свалени преди 1944г се пазят в София, в криптата на Александър Невски.
11. Манастирът "Св. Йоан Предтеча" в гр. Ахтопол
Системно поругаван и оскверняван след 9.IX.1944 г, напълно разрушен в средата на 60-те години.
12. Габровският девически манастир "Св. Благовещение"
Разрушен до основи през 1959 г.
13. Църквата "Рождество Богородично" в с. Голям извор, Хасковско;
Разрушена през 1981 г.
14. Църквата "Св. Димитър" в с. Пастух, Кюстендилско
Разрушена след 1944 г. Местен комунистически лидер използва камъните от храма, за да си построи къща.
15. Горнобанският манастир "Св. св. Кирил и Методий"
Част от Софийската Света Гора. Превърнат в казарма през 1945 г.
16. Манастирът "Св. Марина" край с. Каран Върбовка, Русенско
Превърнат в пионерски лагер
17. Раковишкият манастир "Света Троица", Видинско
Превърнат в застава на гранични войски
18. Църквата "Успение на Пресвета Богородица" в с. Попово
Взривена през 1953 г, по повод строежа на яз. Студена. Църквата не попада в чашата му и основите и стоят близо до ловната резиденция.
Аве ЕЙ!
Българите от Добрич, Сливен, Кюстендил, Търново, Стара Загора, Перник, Ямбол, Варна, Смолян, Петрич, Силистра, Бургас, Монтана, Русе ви ЧАКАТ да вършите РАБОТА!
Време е да се махне от центъра!
Стига са действали по руска команда!
Да усетят малко и те от романтиката на великата и непобедима Съветска армия /за щастие R.I.P/
Еххххххххххх…. И ако така защитавахте интересите на Майка България, щяхме да сме друго племе, може би за пример в света и Европа.
Смърт за предателите.
Признак на немощ, безсилие и компексарство :)
Демонтажа му също е пропаганда !
Показно!
Сега очаквам да покажат и как режат главата на жената и детето за да ги демонтират !
Ако не го направят , доказват, че всичкото това е демонстративно и показно пред някого!
Пред кого, не е трудно да се досетим!