Прокурор не видя престъпление след взрив в „Квадрат 500“ - казусът стигна до ВКП
Прокурор от Софийска районна прокуратура (СРП) е отказал да образува досъдебно производство за взрива в Националната галерия в столицата, известна като „Квадрат 500“. Две горни инстанции от държавното обвинение обаче са изразили несъгласие и са постановили отмяна на отказа, научи „Флагман“. Очаква се окончателно становище от най-горното ниво на прокуратурата.
Припомняме, че инцидентът станал на 7 февруари т.г. в подземно фондохранилище.
„По случайност няма човешки жертви и наранявания“, е посочила след проверка директорът на галерията Ярослава Бубнова в писмо до министъра на културата в същия ден – веднага след взрива.
„В момента на взрива се е осъществявала профилактика на противопожарната система от двама служители на фирма „Синхрон“, обслужващи системата на абонаментен принцип“, е посочила шефката на „Крадрат 500“.
„Нанесени са сериозни материални щети, в това число и на движимите културни ценности от Фонд „Българското изкуство, първата половина на 20 век“. Изкъртена е противопожарна врата, част от окачения таван падна долу, много картини са паднали от „скарите“, на които са окачени, съгласно правилата. По случайност няма човешки жертви и наранявания. Уредниците и реставраторите на Националната галерия всекидневно посещават депата в подземното фондохранилище“, е написала още Бубнова на министъра (по това време - Найден Тодоров).
Нанесените щети са за около 40 хил. лв.
За инцидента бе изпратен сигнал до Софийска градска прокуратура. Той обаче бе препратен по компетентност на Софийска районна прокуратура (СРП).
Според източник на „Флагман“ наблюдаващият прокурор е постановил отказ да образува досъдебно производство. Причината е, че според него в случая няма престъпление, а става въпрос за инцидент, свързан с изтекъл газ от противопожарната система.
Любопитно обаче е, че представител на Министерството на културата е обжалвал отказа на прокурора пред горната прокурорска инстанция – Софийска градска прокуратура (СГП). От там изненадващо са одобрили жалбата. Постановена е отмяна на отказа на наблюдаващия прокурор от СРП да образува досъдебно производство. Той от своя страна, обаче, е протестирал нагоре – пред Апелативна прокуратура-София. Но тя потвърдила становището на СГП за отмяна на отказа да бъде образувано досъдебно производство.
СГП и Апелативна не посочвали, че има престъпление, а указвали да се извърши допълнителна проверка. Прокурорът от СРП обаче бил категоричен, че всичко по случая е изяснено и няма нужда от повече действия. Затова той щял да протестира и пред най-горното ниво – Върховна касационна прокуратура (ВКП).