Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Световна война срещу тежките ученически раници

Ключови думи: война, тежка раница, ученици, учебници

Изглежда, всяко поколение у нас е орисано да носи тежки ученически раници - не само своите, а и на децата си, а всеки следващ министър на образованието да прави реформи, с които да не успява да ги олекоти. Преди години се алармираше, че трябва да има шкафчета, които да решат този проблем, но тези дни министърът на образованието Галин Цоков поведе своята битка за въвеждане на дигитална раница.

Причината са непрестанните оплаквания, че чантите на децата във втори, трети и четвърти клас варират между 5 и 8 кг. Който не вярва, може сутрин да обиколи няколко училища, за да види превитите гърбове на децата и да чуе солените попръжни от страна на родителите им, мъкнещи обемните раници.

Факт е, че н много учебни заведения има шкафчета, но в повечето случаи те или са прекалено малки, или са без ключ, защото се споделят от две деца, и понеже нещата оттам изчезват, никой не си позволява да държи в тях учебници и тетрадки.

Разбира се, в София има и училища с добра организация, където всяко дете си има шкаф с ключ и теглото на раниците не е никакъв проблем. За съжаление, те са единици, иначе на никого в Министерството на образованието нямаше да му хрумне да прави мащабни реорганизации за въвеждане на дигитални раници. В това отношение можем само да завиждаме на страни като САЩ, Великобритания, Германия, където децата носят единствено кутии с храна, шише с вода, таблет и някоя тетрадка.

"Веднъж седмично вземат и продукти за здравословно готвене, защото имат такъв час", разказва пред "24 часа-168 истории" българка в Англия, която е майка на две деца. Според нея всичко необходимо стои в шкафчетата им в училище. Наши сънародници, живеещи в Германия, споделят, че там организацията е същата и че тежестта на раниците на децата им никога не им е правела впечатление.

От друга страна, шкаф с ключ също невинаги е панацея, особено при по-големите ученици, установиха в Австралия. Неотдавна там избухна скандал, защото стана ясно, че заради теглото на училищните принадлежности учениците масово ходят изгърбени под ъгъл 45 градуса. Както и че са много далеч от целта то да е до 10% от това на децата и тийнейджърите. Родители разказаха пред медии, че освен учебници те носят всеки ден лаптоп, който е около 2,6 кг, поне две кутии за храна за цял ден - до 2 кг, бутилка с над литър вода, чадър и др. Като към това се добави и спортният екип, се оказа, че раниците надминават 8 кг.

И макар че в Австралия има шкафчета в училищата, децата предпочитат да държат там само по-обемните си спортни принадлежности и маратонки, става ясно от репортажите. В САЩ също има подобна тенденция и огромен брой хора споделят в Quora, че раницата при някои е достигала една трета от теглото им, при други била 10-15 кг, а при трети между 10 и 13 кг, като всички те подробно изброяват какво са носели, за да се стигне до тези умопомрачителни цифри. Именно затова в почти всички страни по света с малки изключения върви една и съща дискусия.

За някои може да звучи изненадващо, но в Бутан е проведено научно изследване, което установява, че ако раницата превишава 10% от теглото на децата, това води до заболеваемост и промени в гръбначния стълб. Проучването обхваща ученици между 8-и и 10-и клас, чиито чанти тежат между 5,5 и 6,1 кг. Заключението е, че при 411 тийнейджъри, чийто товар е надминавал 10% от теглото им, са констатирани мускулно-скелетни болки, а децата, които използват само едното си рамо, са застрашени от значителни рискови фактори, пишат учените. Подобни са изводите на учени и в Ирак, където децата между 6 и 12 години са с раници между 5 и 6 кг, заради което момичетата се оплакват от болки в раменете.

В Иран също е проведено изследване сред 307 деца в начално училище в град Тебриз, което установява, че средната тежест на раницата е 2,9 кг, което е 10% от теглото им. Въпреки това тези от първи и втори клас носят по-голям процент и 86% от всички малчугани съобщават за някакъв вид мускулно-скелетни симптоми, а 70% се оплакват от дискомфорт в раменете, 18,5 на сто в китките и ръцете и 8,7% в кръста.

Заключението на учените е, че резултатите "показват високо разпространение на мускулно-скелетните симптоми сред децата в началното училище" и "са необходими превантивни мерки".

По същия повод в Катар през тази година избухна скандал, след като бе установено, че ученици в трети клас се мъчат с раници от 9 кг, а някои с 9,5 кг, като тези на второкласниците не падат под 7 кг.

Подобно е положението и в Китай. В дискусия в Quora млад мъж оттам споделя, че училищата в страната нямат шкафчета и в първите класове неговата раница е тежала десетина килограма.

Подобни проблеми има и в Полша. Във Вроцлав експерти правят мащабно наблюдение на 650 деца на възраст между 7 и 10 години. При 77,9% раниците били над 10% от теглото на малките и "често са засичани проблеми с претоварването им". Причината е, че средното тегло на ученическата чанта било в диапазона между 4,7 и 9 кг. Изводите са, че тези тежести могат да доведат до аномалии в позата на тялото.

Същият проблем предизвика истинска буря от възмущение в Индия и преди няколко години също започнаха мащабни реформи, стигащи дотам на всеки учебник издателят да изписва колко тежи.

След като бяха анализирани данните, събрани от 3624 ученици в 352 училища, бяха изготвени 11 препоръки, за да се понижи теглото на раниците. Сред тях са да има обедно хранене с добро качество и достатъчно бутилки с вода, за да не са принудени децата да ги носят от вкъщи. Новите разпоредби са, че в предучилищна възраст децата изобщо не трябва да носят чанти. В първи и втори клас те трябва да тежат между 1,6 и 2,2 кг, между трети и пети от 1,7 до 2,5 кг, от шести до седми – до 3 кг, в осми – до 4 кг, в девети и десети – до 4,5 кг, а в горните до 5 кг. До същите изводи достигнаха и в Тайланд, където учени установиха, че ако раницата е 2 кг, при децата няма да възникнат никакви проблеми от тежестта, но ако тя надмине 5 кг, тогава рисковете са почти неминуеми. Какви могат да са последиците от подобни натоварвания? Според американския педиатър Брадли Уайнбъргър се повишава рискът от поява на болки във врата и гърба поради промени в позата и моделите на движение. Заедно с това може да има негативен ефект върху баланса, потенциално увеличаващ опасността от падания или наранявания.

Подобно е мнението и на колежката му д-р Дина Кулик от Kidcrew Pediatrics. Според нея тежките раници водят до "мускулно-скелетни болки" също и във врата и в раменете и до лоша стойка"

1
Коментара по темата
1.
Свидетел
14.12.2023 08:36:14
В Сливенските 6-то училище децата отиват без раници, всичките им тетрадки, учебници и пособия стоят в училище, защото учителките не дават да се носят по къщите на ромите. Обяснението е че родителите си палят печката с учебниците и тетрадките.
Другото е че само за тези ученици училището осигурява тетрадки, моливи, химикали, ежедневна сутрешна закуска и всички нужни пособия напълно безплатно за родителите.
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес