И бащите на Конституцията критични - промените се правят набързо, рисково и без обществено съгласие
Депутати от ВНС, участвали в изработването на Конституцията, юридически авторитети и преподаватели, партньорите на БСП от левия, центристки и патриотичен спектър, народните представители от „БСП за България“, политици и общественици се включиха в дискусията, организирана от БСП за предлаганите промени в Конституцията.
В зала 3 на Народното събрание дойдоха и правосъдният министър Атанас Славов, бившите правосъдни министри Надежда Йорданова и Екатерина Захариева, председателят на парламентарната комисия по конституционни реформи Радомир Чолаков, зам.-председателят на Народното събрание Никола Минчев, както и представители от почти всички парламентарни групи в НС.
„Дискусията още веднъж потвърди несъстоятелността на предлаганите от управляващото мнозинство промени в основния закон на държавата - промените се правят набързо, без държавническа мисъл, при пълната липса на широк дебат и обществено съгласие“, заяви след срещата лидерът на БСП Корнелия Нинова.
По думите й участниците в дискусията са заявили това със сериозни и смислени аргументи, и с конкретни препратки от времето, в което при далеч по трудни времена, на остри политически сблъсъци през 1991 г. са постигнати държавническо отношение и диалог, за да се направи една Конституция, която във времето е доказала, че въпреки някои недостатъци, е стълб на правовата, демократичната и социална държава. Корнелия Нинова благодари на народните представители от 7-то Велико народно събрание, от които, оказа се - до този ден, не е търсен опит и мнение.
Лидерът на БСП бе категорична, че днешните народни представители имат нужда от опита, мъдростта, надпартийността на авторите на Конституцията, за да бъдат направени добри промени днес.
„Срещата премина в критичен тон – не се чу нито едно категорично положително мнение, както експертно, така и политическо по предложените от управляващото мнозинство промени“, посочи Корнелия Нинова. Наред с принципните становища, че промени в основния закон не се правят по този начин, че е нужен широк обществен дебат, че трябва да се търси баланс на властите, сред силно критикуваните конкретни текстове бяха предложенията за двойното гражданство, опасността от политическо овладяване на съдебната система, в частност на прокуратурата.
Част от участниците в срещата се обърнаха към министър Славов и представителите на управляващото мнозинство с призива промените в Конституцията да бъдат оттеглени, докато не се проведе широк обществен дебат и постигне съгласие.
„Управляващите рискуват да допуснат сериозни и опасни грешки с това бързане. Към този момент и те не знаят какви текстове ще внесат между първо и второ четене. Срокът е до петък, в събота има извънредно заседание на Комисията по конституционни въпроси, в понеделник промените влизат в зала. И никой не знае какво ще се гледа. Това е основен закон на държавата – не е закон за трюфелите, макар че сигурно и той трябва да се чете и подготвя внимателно“, реагира пред медиите Корнелия Нинова.
Успех на България!
85% са про'с'таците гласували за този парламент и му дадоха мандат да я промени както си иска.
Такива про'с'таци, друго освен про'с'ташка конституция не заслужават.
Факт.