Д-р Борис Таблов: УМБАЛ „Дева Мария“ е напълно готова да се превърне в обучителен център
„Този първи курс беше проба да видим можем ли да работим в тази посока, можем ли да се изграждаме като научен и учебен център и вече категорично мога да кажа, че сме готови за подобни предизвикателства.“ казва началникът на ОАИЛ в университетска болница „Дева Мария“ и ръководител на Учебния отдел към болницата д-р Борис Таблов.
- Здравейте, д-р Таблов. Преди няколко дни в Бургас бе проведен първи ултразвуков семинар за анестезиолози „Сонография за анестезиология, интензивно лечение и спешни състояния“, организиран от Учебния отдел на университетска болница „Дева Мария“, чийто ръководител сте Вие. Как дойде идеята за този семинар?
- Идеята за този семинар възникна още когато се върнах в България. Вдъхновението дойде от курс, на който самият аз присъствах в началото на тази година в Берлин в подбен формат. Реших, че ултразвукът е тема, която не е достатъчно добре разработена в България, особено в областта, в която ние работим- анестезиологията и интензивно лечение. У нас няма аналози на подобен курс. Желанието беше да обединим опита и знанията на хора, които ежедневно използват ултразвук в работата си, с желанието на хора, които искат да се научат. Ние не просто събрахме лекари, на които да говорим теоретични неща, им дадохме възможност да комбинират опит и знание и то от хора, които са експерти в тази област.
- Успяхте да привлечете лектори от САЩ, Германия и Великобритания. Как ги запалихте за идеята?
- Без лекторите, тримата ни колеги от чужбина- д-р Стефан Чернодрински от Чикаго, САЩ, д-р Десислава Димитрова от Маркгрьонинген, Германия и д-р Бойко Геров от Рединг, Великобритания, този курс нямаше да се осъществи по подобен начин. Техните знания и опит се оказаха безценни и това беше оценено от всички присъствaщи. Как успях да ги запаля? С разговори. От тяхна страна също имаше голям интерес- случаят с д-р Десислава Димитрова беше много интересен, защото тя беше прочела, че ще организираме такъв курс и ми написа, че ако имам интерес да направим нещо съвместно, е насреща. След това организацията продължи по покриване на конкретни теми, защото ние не говорихме общо за ехографията, а за ехографията конкретно в анестезиологията и интензивното лечение.
- Разкажете ни с какво бе полезен този семинар на курсистите?
- Темите бяха много прецизно избрани. Започнахме с основите на ултразвука, за да знаем какво да правим. След това имахме практически занятия как да водим иглата под ехографски контрол, защото това са наистина базовите умения, които всеки анестезиолог, който иска да се занимава с ехография, трябва да има. След това насочихме вниманието към съдовите достъпи и нервните блокове, като тук също бяхме комбинирали теория и практики. Спряхме се на формат с малки групи, за да може всеки участник да има достатъчно време и да оттренира наученото. Вторият ден отделихме на спешните състояния в интензивната медицина, отново комбинирайки теория и практика.
- А какви бяха отзивите на участниците след курса?
- Това, което чух от всички наши участници, бяха суперлативи. Това, което всички казаха, е че е било много добра комбинация от теория и практика, хареса им структурата на курса, хареса им болницата, хареса им организацията. В общи линии не чух нито един, който да изрази недоволство от нещо.
- Важни ли са подобни инициативи?
- Според мен тези инициативи не са важни, а са задължителни. Най-малкото човек трябва да излиза периодично от средата, в която е свикнал да работи, да си сверява часовника, да види къде са другите, къде са най-добрите и да се мери с тях. Тук е важно да спомена, че курсът е базов, за нас беше важно да запалим искрата в тези хора, да започнат по-активно да работят, да се интересуват, за да са максимално полезни на пациентите си. Идеята да поканим лектори от чужбина беше точно в това- да се сравним с примерите за добри практики, за да можем и ние да се стараем и да се развиваме в тази посока.
- Готова ли е университетска болница „Дева Мария“ да се превърне в обучителен център?
- Напълно и без всякакво съмнение- болница „Дева Мария“ е готова да се превърне в обучителен център. И тя ще се превърне в център за обучение не само за ехография, не само за анестезиолози, но и за другите специалности, защото имаме всички условия за това. Изминалите дни ни показаха, че можем да се справим и с организацията, и да обезпечим технически практическите упражнения. Имахме възможността да работим с най-добрата техника на пазара, а това до голяма степен улеснява работата и рефлектира върху качеството на услугата, която ние предлагаме.
Този първи курс беше проба да видим можем ли да работим в тази посока, можем ли да се изграждаме като научен и учебен център и вече категорично мога да кажа, че сме готови за подобни предизвикателства.